SEDNICA VRHOVNOG KASACIONOG SUDA: Imenovano četvoro sudija Ustavnog suda, za petog novi krug!

 Opšta sednica Vrhovnog kasacionog suda, imenovala je danas četvoro sudija Ustavnog suda Srbije sa liste od 10 kandidata koju su predložili Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca.

Peti sudija Ustavnog suda kojeg imenuje VKS nije imenovan u ovom krugu, pa će za njegovo imenovanje biti ponovljena procedura.

Za sudije Ustavnog suda imenovani su sudija Vrhovnog kasacionog suda Gordana Ajnšpiler Popović, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vladan Petrov, v.d. zastupnika Republike Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava dr Nataša Plavšić i sudija Vrhovnog kasacionog suda Lidija Đukić (sa teritorije autonomnih pokrajina).

Na listi kandidata koju su predložili Visoki saveta sudstva i Državnog veća tužilaca bili su i zamenik Republickog javnog tužioca i izborni član Državnog veća tužilaca iz reda javnih tužilaca Goran Ilić, sudija Višeg suda u Beogradu i izborni član Visokog saveta sudstva iz reda suda Ivan Jovičić, zamenik Republickog javnog tužioca Jasmina Kiurski, predsednik Privrednog apelacionog suda Jasminka Obućina, sudija Ustavnog suda Sabahudin Tahirović.

Na listi kandidata sa teritorije autonomnih pokrajina pored imenovane Lidije Đukić bio je Orlović, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

VKS treba da imenuje pet sudija, ali je u ovom krugu imenovao četvoro, tako da će VŠ i DVT sada morati da predloži dva kandidata između kojih će opšta sednica VKS izabrani jednog, petog sudiju ustavnog suda.

Ostalih 10 sudija, koje imenuje Skupština na predlog predsednika Republike, odnosno predsenik Republike na predlog Skupštine imenovano je u toku 2016. godine.

 

Izvor: Tanjug
Foto. Arhiva

Pratite nas na društvenim mrežama

Preporučene vesti



Podeli novost

HappyTV

Sreda
04:30 Rano jutro
06:45 Dobro jutro Srbijo
11:10 TOP SHOP
11:30 Parovi - Jutarnja kafica
11:55 Vesti
12:00 Parovi - Jutarnja kafica
12:55 Vesti
13:05 Parovi - Jutarnja kafica
13:50 Dnevnik
14:10 Parovi - Jutarnja kafica
14:30 Serija: Suze moje sestre
15:20 Posle ručka
16:00 Vesti
16.10 Posle ručka - nastavak
17:30 Telemaster
18:10 Glamur
18:30 Kviz: Naslovna strana
19:00 Upoznajte parove
21:00 Parovi - Nominacije
02:30 Parovi - Live