20.03.2023 u 07:39
0

Posle ispadanja iz Lige šampiona, Liga 1 im se ni ne igra: PSŽ ponovo stradao od svog deteta

Ren golovima Karla Toka Ekambija i Arnoa Kalimuenda pokorio Park Prinčeva - 0:2

Otkako je Pari Sen pre više od decenije dospeo u ruke prebogatih vlasnika iz Katara, osvajanje Lige šampiona postavljeno je kao ultimativni cilj. Naosvajao se pariski gigant u poslednjih desetak i kusur godina titula prvaka Francuske i kako mu svake godine Ušati pehar poslovično izmiče, a titule, uz par izuzetaka, uglavnom idu jedna za drugom, stekao se utisak da je svaka naredna manje vredna od prethodne. Minhenski Bajern se nedavno postarao da Liga šampiona ostane misaona imenica za Parižane, koji posle elimiacije iz elitnog takmičenja kao da su izgubili volju za nadmetanjem u domaćim okvirima. Neubedljivi su bili proteklog vikenda protiv Bresta (pobeda stigla tek u 90. minutu), a večeras ih je u 28. kolu Lige 1, na njihovom Parku Prinčeva do nogu potukao nadahnuti Ren – 0:2.

Kao i protiv bavarske mašinerije, Pari Sen Žermenu je na neki način ponovo presudio njegov bivši fudbalera. Strelci za Bajern u pomenutom dvomeču bili su Kinglsi Koman, pa u revanšu i Erik Šupo Moting, a pobedu Rena svetla u Gradu svetlosti ugasilo je dete pariskog kluba Arno Kalimuendo. Zamračio je parisku pozornicu Karl Toko maestralnim prijemom, te egzekucijom u poslednjem minutu prvog poluvremena, a onda je već u uvodnim minutima nastavka kažnjena velika greška Svetaca i izgubljena lopta na sredini terena.

Raste broj talentovanih fudbalera iz domaće škole u koje Parižani nisu verovali, a koji su izrasli ili izrastaju u kvalitetne fudbalere koji bi komotno mogli da budu deo današnjeg Pari Sen Žermenovog tima. Među pionirima je bio Kingsli Koman, tu su Kristofer Nkunku, pa Musa Dijabi, a na putu je i Kalimuendo. Prošle sezone 12 ligaških pogodaka na pozajmici u Lansu, a minulog leta mu PSŽ nije dao šansu da zauzme mesto rezervnog špica. Prodao ga je renu za 20.000.000 evra, a kao alternativu na poziciji klasičnog napadača doveo Uga Ekitikea kojeg će za nekoliko meseci platiti 36.000.000 evra. Ekitike ove sezone ima tri gola i isto toliko asistencija, Kalimuendo sedam pogodaka i četiri dodavanja koja su prethodila golovima saigrača.

Frenk Kesi srušio Real u nadoknadi, Barselona na „plus 12“, smeši im se titula

Alibi Parižana ne bi smeo da bude egzodus standardnih fudbalera iz defanzivne linije koju su umesto povređenih Markinjosa i Kimpembea činili Danilo, Bernat i Bitšijabu. Možda je Pari Sen Žermen statistički bio nadmoćniji i pošteno namučio Stiva Mandandu koji je pod stare dane pokazao da ga kvalitet i refleksi nisu napustili. U 84. minutu panterski se bacio, sprečio gol Marka Veratija i vraćanje neizvesnosti u meč. Duel je završio sa sedam odbrana.

Ali isto tako, ma koliko su Parižani zaslužili bar jedan gol, mogli su da prime makar još dva u drugom delu. Sredinom nastavka kifla Toka Ekambija prošla je manje od pola metra pored stative, a desetak minuta kasnije i Đanluiđi Donaruma je zaustavio Đeda Spensa u obećavajućoj gol-šani.

Poraz koji neće previše zaboleti Pari Sen Žermen. Nakon što ih je Bajern rutinirao u Ligi šampiona kao da ništa više i ne osećaju. Prema Ligi 1, koju će zbog samoubilačkih poduhvata najbližih konkurenata prvenstveno Marselja, su indiferentni. Na kraju će je kako stvari stoje ponovo osvojiti, ali će to biti samo broj, ne i istinska satisfakcija.