Izvor: Blic
26.03.2025 u 16:20
0

PORUKE IPAK DOSPELE U JAVNOST: Skandal potresa Belu kuću, novinar objavio prepisku vrha američke administracije

Nakon optužbi o curenju informacija, novinari "Atlantika" odlučili da objave kompletnu prepisku iz sporne grupe

Američko vojno osoblje moglo je biti izloženo opasnosti zbog curenja informacija, tvrdi „Atlantik“

Portal „Atlantik“ je u sredu ujutru objavio nove informacije iz grupnog četa na platformi Signal u kojem su najviši američki vojni i bezbednosni zvaničnici pregovarali o napadu na Hute u Jemenu.

Saopštenje je usledilo nakon što su zvaničnici administracije američkog predsednika Donalda Trampa kritikovali „Atlantik“ i njegovog glavnog urednika Džefrija Goldberga zbog njegovog prvobitnog teksta i tvrdili da poruke ne sadrže poverljive informacije.

Goldberg i Šejn Haris iz „Atlantika“ rekli su da su ih te izjave „navele da verujemo da ljudi treba da vide sve informacije kako bi došli do sopstvenih zaključaka“.

Postoji jasan javni interes za obelodanjivanje vrste informacija koje su Trampovi savetnici uključili u nebezbedne kanale komunikacije, posebno zato što visoki zvaničnici administracije pokušavaju da umanje značaj poruka koje su podeljene – dodali su.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc, Goldberga je 11. marta slučajno „ubacio“ u grupni čet na Signalu nazvan „Huti, mala grupa“, gde su se kovali planovi o napadu na ovu militantnu grupu, svega 4 dana pre napada.

U grupi su, pored Volca i Goldberga bili i američki potpredsednik Džej Di Vens, američki ministar odbrane Pit Hegset i direktor Centralne obaveštajne agencije (CIA) Džon Retklif, kao i najviši zvaničnici iz različitih agencija.

Goldberg je ubrzo objavio tekst u kojem je bio deo informacija o strategiji napada na Hute. Iako je Bela kuća potvrdila autentičnost poruka, Hegset je negirao curenje ratnih planova SAD o napadu na Jemen 15. marta.

Niko nije slao ratne planove. I to je sve što imam da kažem o tome – rekao je kratko Hegset.

Direktorka nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard i direktor CIA Džon Retklif takođe su negirali juče u Senatu da je bilo poverljivog materijala u grupnom četu na Signalu.

Moja komunikacija, da budemo jasni, u grupi Signal bila je potpuno dozvoljena i zakonita i nije uključivala poverljive informacije – dodao je Retklif.

Zvaničnici tvrde da nije bilo poverljivih informacija

Isto je rekao i Tramp, koji je tvrdio da je glavni krivac za peh decenije Majk Volc „dobar čovek“ i da je „naučio lekciju“.

„Atlantik“ piše da su novinari ovog portala najpre odlučili da ne objave sve informacije koje je Goldberg saznao u grupi, a koje se tiču oružja i vremena napada na Hute jer „takve informacije mogu da ugroze živote američkih vojnika“. Nakon objavljivanja prvog teksta, pisali su Beloj kući odakle im je stigao sličan odgovor – nije bilo poverljivih informacija u grupi.

Revoltirani zbog izjava Hegseta, Gabardove, Retklifa i Trampa, kao i optužbi brojnih zvaničnika američke administracije da lažu o sadržaju poruka, novinari „Atlantika“ odlučili su da sada ipak idu do kraja i objave kompletnu prepisku iz sporne grupe.

Vojni analitičar „Si-En-En-a“ u penziji pukovnik Kedrik Lejton rekao je, komentarišući spornu prepisku u grupi „Huti, mala grupa“, da objavljeni detalji imaju „sve elemente ratnog plana, a to znači da svi ovi elementi znače da su ove stvari poverljive. Tačka. Nema sumnje da je ovo poverljivo“.

Kako smo ranije preneli, veći deo razgovora u grupi „Huti“, odnosio se na vreme i taktiku napada na Hute, ali je sadržao i primedbe zvaničnika Trampove administracije o navodnim nedostacima evropskih saveznika. Primera radi, Vens je napisao da mrzi što SAD moraju ponovo da spašavaju Evropu. Ali, na dan napada na Jemen, 15. marta, diskusija je skrenula u drugom smeru.

Detalji prepiske u grupnom četu

U 11.44 sati po istočnoameričkom vremenu, u grupnom četu se oglasio Hegset, navodeći između ostalog da su „za početak misije“.

Detalji prepiske:
11.44 – Vreme sada: Vreme povoljno. Upravo potvrđeno iz CENTCOM-a, idemo u misiju
12.15 – poletanje F-18 (prvi talas napada)
13.45 – Počinje prvi prozor za udar (meta je na poznatoj lokaciji, sve bi trebalo da bude na vreme; takođe poleću dronovi MK-9)
14.10 – Više poletanja F-18 (drugi talas napada)
14.15 – Dronovi iznad mete (prve bombe padaju, osim ako nema ranijih udara)
15.36 – Početak drugog talasa i lansiranje prvih projektila Tomahavk sa mora
„Čistimo OPSEC (operativno obezbeđenje). Bože čuvaj naše vojnike“.
Vens je ubrzo napisao: „Moliću se za pobedu“. To se, prema pisanju „Atlantika“, dogodilo dva sata pre početka bombardovanja položaja Huta.

„Da su ove informacije – posebno tačno vreme kada su američki avioni poleteli za Jemen – pali u pogrešne ruke u tom ključnom periodu od dva sata, američki piloti i drugo američko vojno osoblje mogli su da budu izloženi još većoj opasnosti nego obično“, napisali su Goldberg i Haris.

Volc je, piše „Atlantik“, kasnije poslao poruku da potvrdi da je meta bila u zgradi koja je srušena i da je napad bio uspešan.

„Prva meta – njihov glavni stručnjak za rakete – potvrđeno je da je viđen kako ulazi u zgradu svoje devojke, koja se srušila“, napisao je Volc, na šta je Vens kratko odgovorio: „Odlično“.

Tridesetak minuta kasnije, direktor CIA je napisao: „Dobar početak“.

Kasnije u toku tog dana, Hegset je pohvalio rezultate misije i napisao da će biti novih napada.

Prema izveštaju jermenskog ministarstva zdravlja koje kontrolišu Huti, najmanje 53 osobe poginule su u napadima tog dana, ali taj broj nije potvrđen iz nezavisnih izvora.

Šta je objavljeno u Goldbergovom prvom tekstu?

Podaci koji su objavljeni u Goldbergovom prvom tekstu, kako smo pisali, uključuju detalje američkog bombardovanja Jemena i lansiranja dronova, kao i informacije o ciljanju napada, uključujući opise vremenskih uslova.

Istovremeno, skrinšotovi pokazuju neslaganje Vensa i Hegseta o tome da li bi napadi na Jemen trebalo da budu odloženi za mesec dana.

Vens je izrazio zabrinutost zbog toga što 40 odsto evropske trgovine prolazi kroz Suecki kanal, u poređenju sa samo 3 odsto američke. On je doveo u pitanje da li Tramp razume da se nanošenje štete evropskoj trgovini „kosi“ sa njegovom trenutnom politikom prema Evropi, upozorivši da napadi mogu da dovedu i do porasta cene nafte.

Hegset je rekao da odlaganje napada za mesec dana ne menja ključne stvari, uzevši u obzir da „ne znamo tačno ko su Huti“, kao i „da se ne radi o njima“. On je predložio da, kada se radi o Hutima, fokus bude na tome da bivši predsednik Džo Bajden nije uspeo da ih zaustavi, kao i da Iran finansira tu jemensku grupu.

Zvaničnici su, takođe, kolektivno izrazili zabrinutost zbog uticaja na ekonomiju, ali i nepredvidivog kraja sukoba u Ukrajini i u Pojasu Gaze. Oni su rekli i da su nezadovoljni time što Evropa navodno iskorišćava SAD, nazivajući to „patetičnim“, ali su napomenuli da je neophodno što manje oštetiti evropsku ekonomiju zbog neophodnosti da EU poveća ulaganje u odbranu.

Američki zvaničnici su, takođe, istakli potrebu da se umanji šteta napada na Hute po saudijsku naftu

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter