
Foto: FREEPIK
TENKOVI UMESTO AUTOMOBILA: Zastrašujuće promene u nemačkoj industriji
Zaokret u Nemačkoj, umesto automobila praviće tenkove
Velike promene se odvijaju u nemačkoj industriji: dok se u nekim vodećim kompanijama, na primer u Folksvagenu, ukidaju radna mesta, proizvođači tenkova i krstarećih raketa očajnički traže nove radnike.
U aktuelnoj studiji konsultantske firme EY i Dekabanke procenjuje se da će – evropske članice NATO u narednim godinama godišnje ulagati 72 milijarde evra u naoružanje i time stvoriti odnosno obezbediti 680.000 radnih mesta u Evropi.
Slične rezultate donosi i istraživanje konsultantske firme Kirni. Ipak, tačan broj potrebne stručne radne snage zavisiće od nivoa izdataka za odbranu. Ako evropske države u budućnosti izdvoje dva odsto svog bruto društvenog proizvoda (BDP) za odbranu, kao što to nalažu pravila NATO, do 2030. godine nedostajaće oko 160.000 stručnjaka.
– Uz umereno povećanje (2,5 odsto BDP) moglo bi da bude oko 460.000 nepopunjenih radnih mesta, a uz značajan porast (3 odsto) čak do 760.000 – navode autori studije Gido Hertel i Nils Kulvajn. Posebno nedostaju stručnjaci za veštačku inteligenciju i analizu velike količine podataka.
Proizvođači oružja, radarske tehnologije ili prenosnih sistema za borbena vozila ne traže samo nove radnike, već i proizvodne lokacije za očekivani priliv narudžbina.
Pročitajte: PORUKE IPAK DOSPELE U JAVNOST: Skandal potresa Belu kuću, novinar objavio prepisku vrha američke administracije
Logično je posegnuti za privrednim granama koje su u krizi. – Profitiramo od problema automobilske industrije – kaže Oliver Dere direktor bavarske kompanije Henzolt koja proizvodi visokoefikasne radare. Oni se koriste, recimo u Ukrajini, za protivvazdušnu odbranu. Jedan od njihovih sistema može da otkrije čak i nevidljive, tj. stelt-bombardere, poput američkog F-35, izrađene od materijala koji ih čine gotovo nevidljivim za radar.
Kompanija već pregovara s automobilskim dobavljačima Kontinentalom i Bošom o preuzimanju njihovih radnika, potvrđuje Dere.
U istočnonemačkom Gerlicu, na granici sa Poljskom, koncern za proizvodnju naoružanja KNDS preuzima fabriku proizvođača vozova Alstom, koja je trebalo da bude zatvorena 2026. Koncern planira da preuzme polovinu od 700 radnika. U bivšoj fabrici vozova proizvodiće se delovi i moduli za tenkove Leopard 2, Puma i Bokser, a proizvodnja bi trebalo da započne 2025. godine.
Konkurentski Rajnmetal takođe se oslanja na radnike iz drugih sektora: tamo jedan bivši stručnjak za specijalne komponente u naftnoj industriji sada proizvodi cevi za tenkove u fabrici kompanije u severnoj Nemačkoj, a jedna bivša kozmetičarka lakira tenkovske granate.
Prelazak iz civilne u namensku industriju nije uvek jednostavan, ukazuje Eva Brikner u intervjuu. – To je moguće samo za određene pozicije i uz stručne specijalizacije – kaže ta konsultantkinja specijalizovana za bezbednosnu i vojnu industriju.
– Radnik na proizvodnoj liniji u Folksvagenu može da pronađe posao u nekim firmama za proizvodnju naoružanja. Pa i razvojni inženjer može da pređe u namensku industriju nakon određenog perioda prilagođavanja.
Ali to nije moguće za sva zanimanja, na primer za specijaliste prodaje ili nabavke, upozorava Brikner.
Hans Kristof Acpodijen, glavni direktor Saveza bezbednosne i vojne industrije, ističe da je u mnogim firmama za proizvodnju naoružanja obavezna bezbednosna provera zaposlenih – što može da potraje.
– Trenutne procedure za odobravanje tih dozvola nisu dovoljno brze kako bi omogućile brzo prilagođavanja radnika – kaže on.
U toj proceduri veliku ulogu igra tzv. lista država. Naime, nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova ima spisak zemalja koje predstavljaju bezbednosni rizik. Na njemu su Avganistan, Kina, Vijetnam, Irak, Iran, Sirija, Rusija i bivše sovjetske republike. Već i samo neku duži boravak u nekoj od tih zemalja može da bude prepreka za zapošljavanje u namenskoj industriji.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

IZRAEL UNIŠTAVA SVE KUĆE U GAZI: Netanjahu ide do kraja

UMRO NAJSIROMAŠNIJI PREDSEDNIK NA SVETU: Hose Muhika je preminuo danas

STAV JE JASAN: Poljska ne planira i neće poslati vojnike u Ukrajinu
