
TEŠKO DO EU BEZ NATO? SRBIJA TREBA DA PREISPITA ODLUKU O NEUTRALNOSTI!
Gotovo sve države u našem okruženju su članice NATO, što je ponovo otvorilo pitanje Srbije i njene čvrsto proklamovane vojne neutralnosti. Šta bi moglo da je natera na eventualnu promenu stava? Dve su činjenice koje poznavaoci prilika navode kao važne – bez članstva u NATO Srbija će teško postati članica EU, a ostaće i bez zaštite u slučaju ozbiljnijeg sukoba u regionu.
Nakon ulaska Crne Gore u NATO još samo dve zemlje u našem okruženju nisu članice tog saveza. Za Makedoniju je to možda i pitanje vremena, dok bi put BiH ka toj vojnoj organiziciji bio verovatno mnogo teži.
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da će Vlada Srbije morati da razmisli o vojnoj neutralnosti, ukoliko ubrzo nakon Crne Gore u NATO uđu i pomenute dve države. Zašto nije dobro da vojno neutralna Srbija bude u potpunosti okružena članicama Alijanse?
– Dobar deo srpskog naroda živeće u državama NATO-a i to ne možete ignorištete. Takođe, bićemo u situaciji da smo potpuno okruženi Alijansom, a nemamo vojne saveznike. To što održavamo vojne vežbe sa Rusijom i Belorusijom, a onda i sa Amerikom, to je lepo, ali to nije savezništvo – objašnjava Radić za "Blic".
On kaže da treba videti kakve su nam alternative, ali je problem što su naši političari ostrastili ljude i manipulisali njihovim emocijama.
– Podrška Srbije članstvu u NATO-u bila je znatno veća 2002. godine, kada su rane od bombardovanja bile najsvežije, nego danas. Stvorena je klima "za" i "protiv". Nismo se ozbiljno i argumentovano bavili pitanjem šta dalje – tvrdi Radić.
Bivši pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević smatra, međutim, da eventualno članstvo BiH i Makedonije u NATO-u neće naterati Srbiju da preispita svoj stav o vojnoj neutralnosti, koji je zvanično definisan skupštinskom rezolucijom iz 2007. godine. On navodi da bi se to pre desilo u slučaju većih sukoba na Kosovu, u Makedoniji ili Bosni, jer bi to direktno uticalo na nacionalnu bezbednost Srbije.
– Ono što nam škodi je i to što se članstvo u NATO-u prepoznaje kao stepenica za ulazak u Evropsku uniju. Tu preovlađuju više političko-ekonomski nego bezbednosni razlozi – kaže za "Blic" Dimitrijević i dodaje da Srbija već ima dobru saradnju sa NATO-om kroz Partnerstvo za mir.
I ne samo dobru, verovatno najjaču saradnju koju država nečlanica može da ima sa Alijanom. Upravo iz tog razloga, Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove smatra da je Srbija bezbedna.
– To što smo okruženi državama NATO-a ne vidim kao nešto je loše ili što ugrožava našu bezbednost. Naprotiv, nalazimo se u nekoj vrsti bezbednosne kolevke. Osim što smo članica Parterstva za mir, od novembra prošle godine pripadamo borbenoj grupi EU "Helbrok". Naša bezbednost je utemeljena i saradanjom sa državama regiona – navodi Novaković.
On, međutim, dodaje da uvek postoji prostor za veću saradnju.
– Treba da vidimo što je naša strategija i, po tom pitanju, uvek treba isključiti emocije – završava Novaković.
Izvor: Blic.rs
Foto: YouTube Printscreen/MoFreedomFoundation, Wikimedia
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

POZDRAV IZ BRISELA: Evropska komisija izrazila nadu u novu vladu Srbije

NEKA VAS OVAJ DAN ISPUNI LJUBAVLJU: Aleksandar Vučić svim vernicima čestitao Vaskrs
