Izvor: Tanjug
07.09.2021 u 09:27
0

NAPREDAK u prevazilaženju krize u Venecueli: sastali se predstavnici vlade i opozicije

 Predstavnici vlade i opozicije Venecuele potvrdili su da su postigli delimičan dogovor tokom razgovora u Meksiko Sitiju, koji su deo napora za rešavanje dugogodišnje krize u ovoj zemlji.

PROČITAJTE JOŠ:  POTRESI u koalicionoj vladi Rumunije, jedna od stranaka povlači ministre

U jučerašnjem zajedničkom saopštenju nakon pregovora koji su trajali od 3. do 6. septembra, precizirano je da se oblasti u kojima je postignut dogovor odnose na socijalne mere, posebno na one u vezi pandemije kovid-19, i na teritorijalni spor koji postoji sa susednom Gvajanom.

Predstavnici vlade i opozicije poručili su u zajedničkoj izjavi da će se razgovori o ekonomskim i socijalnim merama, uključujući posebna prava vučenja sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), nastaviti u sledećoj rundi.

Dve strane su se već sastajale u glavnom gradu Meksika prošlog meseca na intenzivnim razgovorima.

VAŽNO: KRŠIO PRAVILA KARANTINA PA OSUĐEN NA PET GODINA ZATVORA: Čovek u Vijetnamu zarazio ljude korona virusom,jedna osoba preminula!

Za razliku od prethodnih pregovora, ovima prisustvuje više od 10 zemalja, među kojima su Holandija, Rusija, Bolivija, Turska i Norveška, koje imaju ulogu posrednika.

Da bi se došlo do potencijalnog sporazuma, predsednik Venecuele Nikolas Maduro zahteva da se ukinu sankcije koje su SAD i Evropa nametnule zvaničnicima i institucijama, za koje kaže da su odgovorne za ekonomsku krizu u zemlji.

S druge strane, opozicija, koja tvrdi da je došlo do izborne prevare 2018. godine, kada je Maduro ponovo izabran na funkciju, zahteva da se omogući da humanitarna pomoć uđe u Venecuelu, da se oslobode desetine njenih pristalica koje ona smatra „političkim zatvorenicima“ i da joj se garantuje učešće na regionalnim izborima u novembru.

VAŽNO: POTRESI u koalicionoj vladi Rumunije, jedna od stranaka povlači ministre

Američka administracija predsednika Džozefa Bajdena nije ublažila sankcije Venecueli, otkako je stupila na dužnost u januaru, i podržava lidera opozicije Huana Gvaida koji se u januaru 2019. godine proglasio privremenim predsednikom, ali je saopštila da je voljna da preispita takvu politiku ukoliko u ovim pregovorima dođe do značajnog napretka.

Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter