
KOVID BOLNICA U NIŠU Najmlađi pacijent je bila BEBA STARA 5 DANA
Da virus korona ne bira uzrast, svedoci su lekari i medicinsko osoblje dečje kovid bolnice Kliničkog centra u Nišu, kroz koju je od početka epidemije prošlo 411 mališana, a od kojih je najmlađi imao svega pet dana!
Prof. dr Anđelka Slavković, koordinator niške dečje kovid bolnice, ističe da je veoma bitno da i najmlađi primenjuju mere zaštite jer je daleko veći broj dece infirciran ovim virusom nego što to beleži statistika
– Korona dolazi i do najmlađih, ne postoji uzrast koji je zaštićen. Imali smo kao pacijenta bebu, dečaka, starog pet dana koji je bio doveden od kuće jer je imao visoku temperaturu i respiratorne simptome. Testom je potvrđeno da je PCR pozitivan, a posle 20 dana, po okončanju lečenja, test je bio negativan. On je bio najmlađi pacijent od 411 dece koja su od početka epidemije prošla kroz dečju kovid bolnicu, dok su naši najstariji pacijenti imali 18 godina, što je gornja granica uzrasta koji mi hospitalizujemo i lečimo u dečjim bolnicama – kaže prof. dr Slavković.
OVO JE BIO POGLAVAR SPC
NA ČELU SPC JE BIO 10 GODINA, ZVALI SU GA POMIRITELJ: Ovo je ŽIVOTNA PRIČA patrijarha Irineja
ŽIVOTOPIS PATRIJARHA IRINEJA: Rodio se kao Miroslav, evo kad je prelomio da se zamonaši
OVAKO JE GOVORIO PATRIJARH SRPSKI IRINEJ: Ja program nemam, moj program je program naše svete Crkve
Simptomi
Ona kaže da je od 411 mališana, kod 83 deteta PCR testom bilo potvrđeno da su pozitivna na virus kovid-19, dok su ostala bila negativna, ali su imala svu simptomatologiju ove bolesti pa su imala isti tretman kao i pozitivni mališani i primali su svu terapiju predviđenu za kovid pacijente.
Prof. dr Slavković objašnjava da je nesumnjivo mnogo više dece zaraženo ovim virusom nego što to beleži statistika jer jedan broj mališana nema izražene simptome.
– Tokom oktobra, kada smo posle smirenja drugog talasa, krenuli u elektivnu, planiranu, hirurgiju, uslov za operaciju bio je serološki test. Onda smo otkrili 20 dece koja su imala IgG antitela koja se stiču nakon preležane infekcije virusom korona. Na pitanje kada su deca bila bolesna, većna roditelja nije znala da odgovori jer nisu imala izražene simptome bolesti. Neki su se sećali da su deca imala neku malu temperaturu, da im je curio nos, ali da niko nije imao upečatljive tegobe koje bi roditelje navele na to da idu da testiraju decu na virus korona i da ih leče u tom pravcu. To znači da mnogo veći broj zaražene dece ima u populaciji nego što je to i evidentirano i potvrđeno i da su neka od njih preležala koronu na nogama, a da nisu ni znala – kaže prof. dr Slavković.
I deca da poštuju mere
Ona ističe značaj preventivnih mera i kod najmlađih, jer u predrasude spadaju tvrdnje da korona ne napada najmlađe.
– Mi stalno pričamo da i deca moraju da se pridržavaju mera kojih se pridržavaju i odrasli. Znači, deca moraju da nose maske. Mi nemamo definisano koji je to uzrast, ali ono što preporučuje SZO je da to bude uzrast od preko dve godine. Neke zemlje primenjuju te mere posle sedam godina, neke i ranije, ali suština je da i detetu treba ograničiti socijalni kontakt, isto kao i kod odraslih. Takođe, i deca moraju i da nose zaštitnu opremu, da peru ruke, da primenjuju iste zaštitne mere. Sada nije vreme da budu previše aktivna i da se previše druže. Deca ne znaju koliko je dva metra, koliko bi trebalo da iznosi odstojanje od druge osobe, ali bi roditelji trebalo da ih upute da to bude odstojanje koliko je njihova bicikla dugačka. Da je to distanca na kojoj bi trebalo da budu udaljeni od druge dece – savetuje prof. dr Slavković.
Ona kaže da svuda treba biti oprezan i detetu objasniti da je to neophodno u ovom periodu, da će to proći, ali da je sada neophodno pridržavati se tih mera. Tim povodom su UNICEF i nadležne državne institucije za brigu o porodici napravili video-klipove koji su vrlo edukativni što se tiče zaštite dece u ovim uslovima.
– Treba biti oprezan u svakom slučaju. Sada nije vreme ni za rođendane, ni za slave, ni za pravljenje većih skupova, gde bi dete moglo da dođe u opasnost da se zarazi – navodi prof. dr Slavković.
Providne maske za gluvonemu decu
Nošenje klasičnih maski može biti problematično gluvonemoj deci zbog otežanog čitanja sa usana, ali i za to postoji rešenje.
– Kod gluvonemih osoba koje čitaju sa usana je problem nošenje maski, ali tu je rešenje korišćenje prozirnih maski i vizira za decu, ima načina kako da se to prevaziđe – kaže prof. dr Slavković.
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

AMSS: Veliki broj vozila na putevima, stvaraju se kolone

TEMPERATURA DO 23 STEPENA: Posle svežeg jutra, pretežno sunčano i malo toplije
