
BOLEST POLJUPCA: Opasan virus preti tinejdžerima, u Beogradu prijavljeno 42 slučaja
Tinejdžerima preti opasan virus
Infektivna mononukleoza, odnosno bolest poljupca, beleži porast u Srbiji, a samo u Beogradu su do 25. oktobra prijavljena 42 slučaja ovo oboljenja. Poređenja radi, u 2022. godini bilo je 19 obolelih, što je beznačajno, ako se pogleda sa druge strane, u odnosu na 2016. kada je samo u prestonici bilo 335.
U medijima se nedavno pojavila vest da je devojčica zarazila skoro celo odeljenje iz Beograda, pošto se na ekskurziji ljubila sa dečacima, a nije znala da je zaražena mononuklozom. Reč je o zaraznom oboljenju uzrokovanom Epštajn-Barovim virusom (Ebstain Barr virus), koji spada u grupu herpes virusa.
Načelnik Jedinice za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti, prim. mr sci. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije, objašnjava za medije da je ovo oboljenje široko rasprostranjeno, mogu oboleti svi, a najčešće se javlja kod starije dece i mlađih odraslih osoba uzrasta od 15 do 25 godina.
– Infektivna mononunkleoza se češće javlja kod osoba koje imaju oslabljen imunitet, kao što su osobe sa HIV infekcijom ili obolele od AIDS-a, nakon transplantacije organa, osobe koje primaju terapiju koja utiče na slabljenje imuniteta – navodi dr Maris.
Prema njenim rečima, u poslednjih 10 godina na teritoriji Beograda registrovano je ukupno 2.067 obolelih od infektivne mononukleoze.
– Najveći broj obolelih je registrovan 2016. godine – 335, a najmanji 2022. godine – 19. Tokom 2023. godine do 25. oktobra u Beogradu su prijavljena 42 slučaja ovog oboljenja – navodi ona.
– Zbog toga što se oboljenje javlja najčešće kod tinejdžera i što je za prenos infekcije potreban bliži kontakt, infektivna mononukleoza se zove i „bolest poljupca“. Simptomi bolesti nastaju 4 do 6 nedelja nakon unošenja virusa u organizam. Infekcija je najčešće blagog toka ili asimptomatska – bez klinički ispoljenih simptoma bolesti – kaže dr Maris.
Simtomi i znaci koji mogu da ukazuju na infektivnu mononukleozu su izrazita malaksalost, povišena temperatura, glavobolja, bol u grlu, kašalj, curenje nosa, uvećani krajnici, uvećane limfne žlezde vrata koje se grupišu i jako su bolne na dodir, uvećana jetra i slezina, i bolovi u mišićima.
– Kod male dece oboljenje obično ima blagi tok i mnogo se teže prepoznaje. Prilikom postavljanja dijagnoze, zbog sličnih simptoma bolesti, potrebno je isključiti bakterijske infekcije grla, a posebno one uzrokovane beta hemolitičkim streptokokom grupe A. Dijagnoza bolesti se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, krvne slike (povećan broj limfocita), nalazom IgM i IgG antitela na Epštajn-Barov virus u krvi obolele osobe, ultrazvučnim pregledom abdomena – navodi doktorka.
Terapija je simptomatska. Zbog bolova u grlu, koriste se pastile, a ako su bolovi izraženi, uzimaju se lekovi protiv bolova – analgetici.
– Do ozdravljenja najčešće dolazi nakon nekoliko nedelja. Nakon ozdravljenja preporuka je da se ne bavi fizičkom aktivnošću, kako ne bi došlo do komplikacija u vidu zapaljenja jetre (hepatitisa) ili pucanja slezine. Preležana bolest ostavlja dugotrajan imunitet. Reaktivacija Epštajn-Barovog virusa može da nastane kod osoba sa oslabljenim imunitetom.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

POTREBAN VAM JE SAMO JEDAN SASTOJAK: Uvijene trepavice bez korišćenja maskare
