
POTREBNI KAO HLEB, ALI NEMA KO DA IH ŠKOLUJE: Ovo je NAJTRAŽENIJA profesija u Srbiji!
Procena je da Srbiji u ovom momentu nedostaje od 10.000 do 15.000 stručnjaka u IT sektoru kako bi se zadovoljile potrebe stranih kompanija koje dolaze, međutim to nije bio dovoljan razlog da informatika postane obavezan predmet u osnovnoj školi, već će i ove školske godine biti izborni.
Predlog Ministarstva prosvete da se informatika uvede kao obavezni predmet u osnovne škole, Nacionalni prosvetni savet je na poslednjoj sednici odbio sa obrazloženjem da je ideja dobra, ali da bi u realizaciji mogli da nastanu problemi, da škole nemaju neophodnu opremu i internet.
Predsednik NPS Aleksandar Lipkovski pojašnjava da postoje problemi u školama, da informatički kabineti nisu opremljeni i da nema interneta u svim školama.
– Zaključak na sednici NPS je bio da obezbedimo većinu tih uslova, pa tek onda da krenemo sa promenama. Ovako bi bilo da usvajamo nešto što u većini škola ne bi funkcionisalo – rekao je Lipkovski Tanjugu.
On kaže da ne bi bilo korektno da se od roditelja traži da kupuju tablete ili mobilne telefone deci kako bi mogli da pohađaju obavezan predmet.
– Niko nije protiv informatike, svi znamo da je informatičko obrazovanje važna komponenta…Ideja je dobra i dobro isplanirana, ali bojimo se da će u realizaciji da nastanu problemi – naglasio je predsednik NPS.
Pomoćnica ministra prosvete Snežana Marković kaže da je neopravdan strah NPS i da ta njihova odluka znači da će još jedna generacija ostati uskraćena za razvoj digitalnih kompentencija. Ona je pojasnila da je informatika sada izborni predmet u školama i da je pohađa oko 77 odsto učenika, tako da se desi da neki učenici završe osnovnu školu a da se sa nekim informatičkim temama nikada ne sretnu. U okviru predmeta tehnički i informatika, kako kaže, zastupljena je malim brojem časova što je nedovoljno za sve što je potrebno današnjem učeniku.
– Neophodno je da u što ranijem uzrastu započne razvoj algoritamskog mišljenja kod učenika. Sada učenici tek u trećem razredu gimnazije sreću sa programiranjem i to je kasno, samo izuzetno talentovani mogu da postanu uspešni IT stručnjaci – rekla je Marković Tanjugu.
Kako kaže Ministarstvo trgovine i telekomunikacija je pre četiri godine opremilo sve osnovne škole digitalnim kabinetima, te da više od 80 učenika ima svoje uređaje – pametne telefone, tablete.
– Nikada nećemo imati idealne uslove. Ne možemo da čekamo momenat da sve škole budu savršeno opremljene, jer se to neće desiti – naglasila je Marković.
Dekan ETF Zoran Jovanović naglašava da Srbija kaska za svetom u oblasti koja je ključ svetske privrede u ovom trtenutku i dodaje da su tri najveće kompanije u svetu baš iz te oblasti- Majkrosoft, Gugl i Epl. On kaže da treba povećati broj ljudi na univeryitertima koji se obrazuju u oblasti IT, ali ne treba čekati ni na nižim nivoima školovanja sa širenjem informatike.
– Oblasti kao što su matematika i informatika ako neko savlada kao mlad može u životu postići prave rezultate. Ako zakasnimo sa tim neke generacije će biti izgubljene – rekao je Jovanović Tanjugu.
On je dodao da je prihod od IT sektora porastao 14 puta od 2008. godine, da je stopa rasta zadnje godine bila 20 odsto i da ti podaci ohrabruju ali i zabrinjavaju.
– Možemo da žalimo što nemamo dovoljno stručnjaka da zaposlimo u IT sektoru, jer bi stopa rasta možda bila 50 odsto, a ne kao sada 20 odsto. Možda bi Srbija mogla da postane tehnološki lider Evrope da smo na vreme odreagovali – naglasio je Jovanović.
Tanjug
Foto: Pixabay
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

NASLOVNE STRANE DNEVNIH NOVINA: Prelistavanje štampe za petak, 2.maj 2025. godine

NE SMEMO I NEĆEMO ZABORAVITI: Danas je tridesetogodišnjica operacije „Bljesak“

DANAS JE PRVI MAJ: Sve što niste znali o nastanku i obeležavanju Praznika rada

AMSS: Očekujte pojačan saobraćaj
