Izvor: b92
07.09.2024 u 15:04
0

Vučić poručio Rio Tintu u Ljuboviji: Idite ljudima na noge, dajte im precizne odgovore

Počeo veliki razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa onima koji su za i koji su protiv rudnika litijuma.

18:56

„Država naterala Rio Tinto da predvidi bolje rešenje za deponiju“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je naša država naterala kompaniju Rio Tinto da predvidi bolje rešenje za deponiju za projekat Jadar, odnosno da promeni ranije rešenje koje je bilo jeftinije i poručio da je upravo to posao države da natera tu kompaniju na zaštitu životne sredine.

Dragomir Kostić iz sela Bradić je prethodno istakao da od Rio Tinta uvek čuje drugu priču i da su problemi krenuli kada je ta kompanija, kako je rekao, nenajavljeno spustila deponiju pored Jadra i da su tada krenuli problemi, dok sada tu deponiju više i ne spominju, zbog čega su građani izgubili poverenje.

Vučić je rekao da je to bilo prvobitno rešenje kompanije jer im je bilo jeftinije, ali da je to promenjeno.

„Bilo im najjeftinije. Pa smo ih, bukvalno, mi terali na to da to mora da bude promenjeno. I zato su posle toga doneli nešto na šta će da potroše desetine miliona evra više, a to im je čvrsti otpad. Takva deponija je potpuno drugačija. Prvo rešenje bi stvarno uništilo Jadar, ne bi imalo nikakve šanse. Zato su promenili. Ne bi promenili ako oni mogu da prođu do to ne urade, šta to njih briga? Oni će da zarade više para. Manje će da potroše. To je bio naš posao i zato smo to uradili“, naveo je Vučić.

Poručio je da zato Rio Tinto mora da bude nateran na neke stvari.

„Oni moraju da budu naterani i mi i ovim danas što radimo moramo da probamo da ih nataramo. Moramo da uspemo da ih nateramo“, naglasio je Vučić.

Direktor Rio Tinta Jakob Stausholm je rekao da tada nije bio u Loznici i da nisu imali dobro rešnje, ali da su imali dobru nameru.

Kaže da je prvobitno projekat predviđao rešenje sa mokrim jalovištem, ali da su došli do toga da imaju „suvo rešenje“.

„Nismo dovoljno dobro razmislili gde da odlažemo otpad i to je bila naša krivica. Ali samo sam želeo da vas podsetim da smo došli do daleko boljeg rešenja po životnu sredinu, trebalo je malo više da razmislimo gde da smestimo deponiju. Mislim da ovo upravo dokazuje koliko je dobro da imamo ovakav dijalog“, naveo je on.

Petar Filipović iz Gornjih Nedeljica pitao je Vučića i prisutne ministre koliko će projekat Jadar uticati na zelenu tranziciju kod nas i u Evropi, kako ćemo država nadgledati Rio Tinto ako budu krenuli sa eksploatacijom, na koji način bismo mogli da ih zaustavimo ako bude  nekih grešaka i koji bi bili benefiti za građane.

Vučić je pozvao Filipovića ako je spreman, kada bude dobio poziv od kancelara Olafa Šolca, da sa njim ode u okviru zvanične delegacije.

„Idemo kod Šolca zajedno. Ne šalim se uopšte. Hoću da  sa mnom ide neko ko je politički protivnik, neko ko drugačije misli i hoću da zajednički donesemo zaključak“, poručio je Vučić.

Što se koristi tiče, ona je ogromna za celu zemlju, ne samo za Loznicu i to u svakom smislu, naglasio je Vučić.

„Mi hoćemo ceo lanac. Mi već pregovaramo sa mnogima, ukoliko sve bude ispunjeno, oko fabrike katoda, što je najvažnija veza između rudnika i baterija. Kad imate bateriju proizvedenu u Srbiji, vi imate odmah pola vrednosti i svi hoće odmah u Srbiji da grade fabrike. A tada ode Srbija u nebesa. Ja ne dam da se izvozi 100 posto sirovine. Naša maksimalna obaveza je 12,9 odsto, a 87,1 odsto mora da bude u Srbiji i tu mora da bude prerađeno. Samo još jednog proizvođača električnih automobila da dovedemo, odoše plate u nebesa“, poručio je Vučić.

Dodao je da će u samom rudniku i osnovnoj preradi biti zaposleno ne  manje od 900 do 1.000 ljudi.

18:40

Inženjer Rio Tinta: Moguća svaka vrsta poljoprivredne proizvodnje u blizini rudnika

Inženjer iz Rio Tinta Jovan Milićević izjavio je danas da se meštani, na osnovu uvida u monitoring i modele uticaja projekta „Jadar“ na životnu sredinu, mogu nesmetano baviti poljoprivredom u blizini potencijalnog rudnika litijuma i jalovišta.

„Biće moguća svaka vrsta poljoprivredne proizvodnje i to je konačan odgovor“, rekao je Milićević odgovarajući građanima u Ljuboviji na pitanja u vezi izgradnje potencijalnog rudnika.

Kako kaže, rezultati monitoringa kažu i da radiaktivnost nije povišena.

„Na osnovu onoga što smo videli nema povišene radioaktivnosti, ima samo povišenih tih pragova detekcije laboratorijske opreme. Mislim da je nedavno i direktor Vinče interpretirao te rezultate i rekao da nema bojazni za to“, kazao je Milićević.

Govoreći o deponiji, Milićević ističe da je ona svuda u svetu problem.

„Ne postoji idealno mesto za deponiju, samo optimalno ili najmanje loše mesto za formiranje deponije. U ovom slučaju se razmatralo više od 50 lokacija od Šapca do Malog Zvornika, od Lipničkog Šora do Osečine. Dolina Štavice je odabrana kao prvo optimalno rešenje, jer je hidrogeološki i geotehnički stabilno mesto“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, ta dolina predstavlja optimalno rešenje, jer nema podzemnih voda koje mogu dovesti do urušavanja same deponije, nema guste naseljenosti čime se izbegava razredinjavanje stanovništva, a lokacija omogućava nesmetani transport.
Kako kaže, cilj projekta jeste nula otpada.

„Mi smo već implementiranje tehnologije rudarske zapune eliminisali između 30 i 50 odsto otpada“, rekao je Milićević.

On je naveo i da nije tačna teza koju je u današnjem razgovoru u Ljuboviji o projektu „Jadar“ izneo inženjer Borivoje Popović – da će kućni bunari zbog projekta ostati bez vode.

Rekao je da je ovakav stav potkrepljen hidrogeološkom studijom koju je uradio Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi.

„Studija je modelski dokazala hidrodinamički model samog terena, pukotine u stenskom masivu od momenta početka eksploatacije do desetine godina nakon zatvaranja samog rudnika. Znači ne danas za sutra, već se to modelski utvrđuje na desetine godina“, rekao je on.

Milićević je rekao i da neće biti kiselih kiša, jer neće biti sumpor  dioksida, jer se proces rastvaranja ruda i jadarita dešava na temperaturi do 90 stepeni.

„Da bi ste imali emisije sumporovih oksida, potrebno je da temperatura reakcije bude na plus 200 stepeni, pri čemu imate isparavanje vode, koja bi sa sobom ponela određenu količinu sumpor dioksida, a na višim stepenima i sama sumporna kiselina prelazi u gasoviti oblik. Znači u ovom slučaju, nisko temperaturna reakcija kao rezultat u atmosferu emituje samo vodenu paru i ugljen dioksid“, objasnio je inženjer.

18:31

Vučić: Ogromna korist ne samo za Loznicu, nego za čitavu zemlju

18:21

„Projekat Jadar neće zagaditi vazduh, zemljište i vodu“

Direktor kompanije Rio Tinto Jakob Stausholm pručio je danas da ako bude realizovan projekat Jadar neće biti zagađenja vode, vazduha i zemljista ni zbog korišćenja sumporne kiseline kao ni zbog deponije.

„Mislim da je ovo upravo dobra rasprava. Moramo da budemo zadovoljni kada je reč o vodi. Moramo da budemo zadovoljni kada je reč o upotrebi korišćenju sumporne kiseline. Moramo da budemo zadovoljni kada je reč o deponiji. Onda imate moje uveravanje da mi nećemo imati zagađenje iz tih izvora. Ni u vazduhu, zemljištu ili vodi“, poručio je Jakob.

Istakao je da će zbog toga poljoprivreda u komišiluku rudnika litijuma biti u potpunosti kao i poljoprivreda bilo gde drugde.

„Ja se lično zaista radujem da se ponovo vratim u Loznicu. To je zaista divan kraj i želim da uživam u paradajzu i svim poljoprivrednim proizvodima koji su iz susedstva ‘Jadra’. Za nas je zaista važno ovo kada je reč o razvoju projekta Jadar“, poručio je Jakob.

18:20

Vučić: Idem u Nemačku, u Saksoniju, da vidim kako rade sa litujumom

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će narednih meseci otići u Nemačku, u Saksoniju, da vidi kako tamo rade sa litijumom.

„Nemci hoće da budu prvi u petoj industrijskoj revoluciji. Hoćete li da propustimo tu šansu? Ne bi nam bio prvi put, tako smo znali da protestujemo protiv kralja Milana zbog izgradnje pruge, a sada imamo priliku da uđemo u prvi vagon“, rekao je Vučić tokom razgvora sa građanima u Ljuboviji.

Vučić se osvrnuo i na industrijski napredak i da je kod nas uvek bilo kritikovano kada bi se uvodilo nešto novo, zbog čega smo mnoge šanse za razvoj u određenim oblastima preskočili.

„I sada kad imamo priliku da uletimo u prvi vagon, a opet nas koče“, rekao je Vučić.
On je ocenio da su postavljena dobra pitanja kompaniji Rio Tinto i da ih moli da na njih odgovore građanima.

Istakao je da je važno i pitanje ko će iz Rađevine nešto dobiti, a ne samo u Loznici.

Vučić je pomenuo i Bor i Majdanpek za koje se govorilo da će postati gradovi duhova i podsetio da će Vlada da kupi turistički kompleks na Crnom Vrhu.

„Želimo sada dodatna ulaganja u Brestovačku banju i u Borsko jezero. I nikakav problem nije  ni blizina tako značajnih površinskih kopova za sve to  da se  pravi. Nikakav problem. Vazduh je prelep u Brestovačkoj banji…a  to vam je od površinskog kopa ne više od pet kilometara“, rekao je Vučić.

Rekao je da rešeno i pitanje zagađenja vazduha u Boru koje je bilo problematično, jer su Kinezi, koji su preuzeli Bor, ulagali u tehnologiju.

Ponovio je da kompanija Rio Tinto ima 22 meseca, možda čak i 30 da odgovori na sva pitanja.

Vučić je rekao da je njemu stalo do svakog čoveka i podsetio da se upravo u Gornjim i Donjim Nedeljicima smanjio broj stanovnika jer nije bilo ničega.

„Rast je u urbanoj zoni Loznice, zato što je to održavala Viskoza, sada Mint“, rekao je Vučić i dodao da ljudi žele sadržaje u svojim mestima.

Predsednik je rekao da se postavlja pitanje i zašto dajemo drugima da kopaju i otvaraju rudnik i dodaje da mi to ne umemo i nemamo adekvatnu mehanizaciju.

„I nećemo znati još 50 ili 60 godina. Kao što nismo u stanju da napravimo automobil. I još mnogo godina nećemo znati da izvučemo litijum iz jadarita. Nemamo tu pamet, nemamo te mašine, ne znamo. Moramo da dovedemo nekog sa strane“, rekao je Vučić.

17:27

 

„Imamo priliku da uđemo u prvi vagon“

Odgovarajući na pitanja vođe protesta u Krupnju Dragoslava Šefike, Vučić kaže da je visina rudna rente određena od nekih mnogo ranije, a da je on taj koji je želeo da je poveća.

„Kad sam hteo da je povećam, nema ko iz Rusije mi na glavu nije skočio. Da li stvarno mislite da je lako uzimati pare od nekoga“, tvrdi on.

Ističe da ljudi neće da ulažu u fabriku.

„Pokušaćemo da podignemo rudnu rentu, ali to neće biti lak i jednostavan proces. To nije pitanje odluke. Oni odoše ako nemaju pristojnu marginu za profit“, rekao je Vučić.

Ističe da moramo da dovedemo nekog sa strane kako bismo eksploatisali litijum jer nemamo sami tu tehnologiju.

„Nestalo nam je znanja, samo što to nećemo da vidimo“, tvrdi Vučić.

Najavio je da će lično da ode u Saksoniju da vidi kako se tamo radi o litijumu.

„Nemci hoće da budu prvi u 5. industrijskoj revoluciji. Hoćete li da propustimo tu šansu? Ne bi nam bio prvi put“, rekao je Vučić.

Kaže da se nekad protestovalo protiv kralja Milana zbog pruge.

„Imamo priliku da uđemo u prvi vagon“, kazao je on, govoreći o 5. industrijskoj revoluciji.

Kaže da je vazduh prelep u Brestovačkoj banji, a od površinskog kopa je manje od 5 kilometara, dok je Borsko jezero malo dalje.

Ističe da je 12 puta bio u Krupnju, a sutra ide opet. Ističe da svi raniji predsednici nisu bili zajedno toliko puta u Krupnju.

„Stalo mi je i do Rađevine i do Jadra. Stalo mi je i do ljudi“, kazao je Vučić i istakao veliki broj pada stanovništva u selima oko Loznice od 1953. godine.

Kaže da je Brezjak 1953. godine imao 233 stanovnika, a 2022. godine 96. Gornje Nedeljice su 1953. godine imale 942 ljudi, a 2022. 561. Donje Nedeljice su 1953. godine imale 931 stanovnika, da 2022. 403.

„Ljudi hoće da imaju pozorište, bioskop, stadion i halu. Ljudi hoće da imaju restoran i sve druge sadržaje. Lepo je da odemo sedam dana tako u prirodu ali nećemo tako da živimo. Jel ima neko da kaže da ovo nije tačno? Hoćete da nastavimo ovako ili hoćete da promenimo nešto? Hoćete da promenimo tako što ćemo da pričamo da ćemo imati dovoljno hrane za celu Srbiju? Nemojte da pričate svašta. To vam je 0,000000001 od 4% doprinosa BDP.  I pre svega za svakog od tih ljudi ćemo da brinemo. Jer još nisam dobio odgovor od početka iako sam dva puta pomenuo kako će to da utiče na poljoprivredne proizvode i pitao ih malopre. Na pitanje može li da se gaji kukuruz u neposrednoj blizini, može li malina? Zato što tu živi stotine porodica upravo od tog posla. Čitav Krupanj vam živi od maline. Sve što vam se naslanja na korenitu živi od maline. Morate da da nam odgovorite na ta pitanja.“

17:12

Vučić Rio Tintu: Vi želite da zaradite pare, a mi moramo da obezbedimo zdravlje za našu decu

16:49

„Imam mnogo teških pitanja za Rio Tinto“

16:43

Odgovori Rio Tinta na Vučićeva pitanja

Direktor Jakob Stausholm kaže da Rio Tinto ima teška poglavlja u njenoj istoriji.

„Ono što je jasno jeste da danas rudarenje može da se radi na bezbedan način i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine. Ja sam postavio cilj da moramo da imamo najviše standarde prema životnoj sredini, zajednici i vladama. Sve građane gledam u oči i kažem da ovde razvijamo izuzetan projekat u skladu sa najvišim standardima“, kazao je on.

Govoreći o deponiji, kaže da gotovo svi rudnici u svetu imaju otpad u tečnom stanju, a da je za Jadar odlučeno da bude potrošeno dodatnih 100 miliona evra kako bi ta deponija bila isušena.

„To je prvi litijum rudnik u svetu koji neće imati mokro jalovište. Deponiju svodimo na minimum, a negde oko polovine će moći da ide podzemno, a od preostalog dela nešto od ovog otpada može da se koristi za igradnju puteva“, rekao je Stausholm.

Kada je rekao da to znači da će imati „niži“ negativni efekat za životnu sredinu, Vučić je pitao da li to znači da ga ima.

Inženjer Rio Tinta rekao je da voda ne može da uđe u samo okno i da izađe gore.

„Rudničke vode morate da evakuišete iz rupe. Svaka kap te vode je resurs koji se prečišćava maltene do nivoa destilatorne vode“, kazao je inženjer.

Dodaje da projekat podrazumeva korišćenje rudarske zapune, kako ne bi bilo slobodne površine koja bi mogla da izazove sleganje.

Govoreći o foliji, kaže da hidroizolacija deponije podrazumeva i dodatna dva sloja.

„Iako je ta folija sasvim dovoljna, ali ovde imam preventivno dodatna dva sloja od prirodnih materijala zasnovana na glini. Prelaskom na sušeni otpad površina za formiranje deponije smanjena je tri do četiri puta“, rekao je inženjer.

Kada je u pitanju sumporna kiselina, kaže da ona ima svoju ulogu i to je materija koja se kupuje, kako bi se dobio proizvod koji je potreban.

„Ona se ne poliva po ljudima i ne baca se uokolo i ne izliva se. Ulgoa je da izvrši neutralizaciju“, kazao je on.

Kaže da nije tačno da će kućni bunari ostati bez vode i da je studiju o tome uradio domaći institut.

16:41

Meštanin Ljubovije: Iz Udruženja Jadar posle protesta otišli kod Đilasa, plan im je da ruše vlast

Milivoje Abić jedan od prisutnih koji je postavio pitanja, rekao da je bivša vlast dovela Rio Tinto i da je on prvi čovek koji je u „Večernjim novostima“ dao izjavu o tome, te javno postavljao pitanja šta se dešava.

„Verovali ili ne, niko, niti od opozicije, niti od vlasti, niti od građana nije mi dao podršku. Svi su ćutali“, kazao je on.

Ističe da je kod njega došao Zlatko Kokanović i da mu je on tražio da se uključi.

„Ja sam im rekao da ja ne mogu da idem na mitinge i da me to ne interesuje, a Zlatko mi je rekao da sam im najpotrebniji kući da mogu da pišem i objavljujem“, kazao je on.

Ističe da ovo nije pitanje rudnika, Rio Tinta, već da je ovo pitanje preuzimanja vlasti.

„Zato sam im rekao zašto ne ruše lokalnu vlast. Znao sam da ne mogu da izvedu 10 ljudi, a on mi je odgovorio da ne želi da dođe do smene. Nije mi objasnio zašto“, kazao je Abić.

Kaže da su iz Udruženja Jadar posle protesta otišli kod Đilasa, a da su ranije tražili od ljudi iz BIA da ih pritvore, kako bi se opravdali pred narodom.

16:17

Vučić postavio tri ključna pitanja Rio Tintu: Voda, deponije i sumporna kiselina

Vučić postavio stručnjacima iz Rio Tinta tri ključna pitanja, odnose se na zaštitu vode, deponije i sumpornu kiselinu.

Vučić kaže da mu se čini da je ključno pitanje koliko će Rio Tinto novca da uloži o zaštitu životne sredine.

„Naredna 22 meseca najmanje, oni moraju da nam dostave tri različita dokumenta. Za jedan najkraći rok je 9 meseci, a za treći papir najduži rok je 22 meseca“, kazao je Vučić.

Vučić je nabrojao loša iskustva koje su neke države (Amerika, Engleska, Panama…) imale sa Rio Tintom.

„Ovo je 2024. godina. Mi smo sagledali analizu i sednicu akcionara Rio Tinta u Brizbejnu ove godine. Opet je ključno pitanje Jadra i pitanje voda, pa vas molim, da nam na ozbiljniji način odgovorite kako ćemo da rešimo sigurnost, čistoću naših voda, da neće biti bilo kakvog prelivanja iz podzemnih voda u Jadar, iz Jadra u Drinu, iz Drine u Dunav“, rekao je Vučić.

„Treće pitanje je sumporna kiselina i sigurnost“, kazao je on i pitao za poljoprivredno zemljište ljudi u blizini rudnika.

16:00

Šest obećanja građanima Srbije

Izvšni direktor kompanije Rio Tinta Jakob Stausholm rekao je danas građanima Podrinja da im daje šest obećanja kojima će se ta firma rukovoditi prilikom poslovanja u Srbiji, a koja se odnose na bezbednost ljudi i zaštitu životne sredine, ističući da je za Rio Tinto, kako je rekao, bezbednost građana na prvom mestu.

15:57

Vučić: Neće nam biti lak i jednostavan dan

Predsednik je zamolio ljude da se drže teme litijuma i potencijalog rudnika Jadar. Kaže da je video ogromnu zabrinutost ljudi u Podrinju.

„Govorim o običnim ljudima koji su izuzetno zabrinuti zbog mogućnosi otvaranja rudnika. Ljudi se, pre svega, plaše za svoje vode, za Jadar i Drinu, plaše se za deponiju i kakva će folija da bude, plaše se za uticaj sumporne kiseline, plaše se za mnogo toga… Kod značajnog dela ljudi postoji strah. Naravno da postoje neopravdani strah, ali postoje i opravdani strahovi“, rekao je Vučić.

„Neće nam biti lak i jednostavan dan. Ovde su ljudi iz Rio Tinta koji će odgovarati i vama i nama, mi ćemo odgovarati i vama i njima“, rekao je Vučić.

15:34

„Rio Tinto vodu neće uzimati iz reke“

Odgovarajući na prva pitanja građana, Jakob Stausholm kaže da Rio Tinto vodu neće uzimati iz reke.

Marijanti Babić kaže je Rio Tinto radio i sa ljudima koji su protiv projekta. Govoreći o skupu SANU, kaže da je od tada odrađena studija o proceni rizika.

„SANU nije izašla i rekla da ovaj projekat nije dobar za Srbiju. Mišljenja u zboriku su bila podeljena, a najglasnije smo čuli negativna mišljenja. Mi smo pogrešili jer nismo komunicirali na pravi način i nismo na dobar način zaštitili naš projekat da ne bi došlo do ovog nivoa straha koji postoji“, navela je ona.

15:25

Jakob Stausholm se obratio građanima

Izvršni direktor Rio Tinto grupe istakao je da želi najbolje za svoju i drugu decu, pre svega želi da budu zdravi i bezbedni.

„Verujem da svi prisutni roditelji ovde osećaju isto“, naveo je on.

Kaže da Rio Tinto ima 57.000 zaposlenih, od koji su većina takođe roditelji.

„Radimo u 35 zemalja i veoma smo ponosni na to što radimo. Veoma ozbiljno shvatamo kvalitet našeg rada. Bavimo se rudarstvom 151 godinu. Zapošljavamo najbolje stručnjake na svetu. Na tržištu smo prepoznati kao globalni lider. Kao kompaniji koja trguje na berzi, naša reputacija i zarada su podjednako važne“, rekao je Stausholm

On ističe da i ta kompanija uči i na greškama, kako bi uvek bila što bolja.

„Rudarstvo je veoma ozbiljna industrija. Rio Tintu je bezbednost na prvom mestu“, naveo je Stausholm.

 

Vučević: „Susret Vučića sa građanima je festival demokratije“

Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević  rekao je da je susret predsednika Aleksandra Vučića sa građanima Zapadne Srbije prilika da dobiju odgovore na svoja pitanja, te da je neposredna komunikacija festival demokratije.

“Neposredna komunikacija sa građanima je festival demokratije. Da čujete i ono što vam nekad prija i što vam ne prija. Ja mislim da je današnji susret, posebno onima koji imaju brigu, koji su protiv projekta Jadar i imaju pitanja, kritike, idealna prilika da u direktnoj komunikaciji sa predsednikom države dobiju odgovore i iskažu svoje slaganje ili neslaganje”, rekao je Vučević.

Vučević je pozvao i sve građane koji su u prilici da se odazovu pozivu predsednika Vučića na dijalog, te rekao da ne zna da li će biti prisutan i neko od predstavnika kompanije Rio Tinto, ali da su sa predsednikom ministri iz Vlade koji mu pomažu oko svega.

“Ponavljam i ponovićemo svaki put, ništa neće biti rađeno što može da ugrozi zdravlje naših građana i našu životnu sredinu”, dodao je Vučević.

Vučević je istakao da sa manifestacije “Dani porodice” u Perlezu, kojoj je prisustvovao, šalju punu podršku predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i da su u stalnom kontaktu dok traje njegova poseta Zapadnoj Srbiji.

15:02

„Spreman sam do kasne sate da odgovaram na pitanja“

„Neće biti lak i jednostavan dan. Spreman sam do kasne sate da odgovaram na pitanja“, rekao je Vučić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da je tokom boravka u Podrinju video veliku zabrinutost ljudi.

„Ljudi se plaše za vode, za deponiju, kakva će folija da bude, plaše se za uticaj sumporne kiseline, plaše se zbog mnogo toga, kod značajnog dela ljudi postoji strah, postoje opravdani i neopravdani strahovi, ali ljudi su sa pravom zabrinuti“, rekao je Vučić.

Vučić je istakao da je cilj da se odgvori na sva pitanja koja ljudi imaju i da se reše sve nedoumice oko litijuma.

14:58

Vučić: „Razgovaraćemo o svim vašim problemima i pokušaćemo sve to da rešimo“

„Razgovaraćemo, to je najvažnije, i o litijumu i o svim važnim projektima. Nastavićemo da investiramo u putnu mrežu. Molim vas da budete strpljivi jer kada budemo završili sa ljudima iz Rio Tinta, razgovaraćemo o svim vašim problemima i pokušaćemo sve to da rešimo“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

„Vidimo se, dug je dan“, poručio je Vučić okupljenim građanima.

14:27

Vučević: „Susret Vučića sa građanima je festival demokratije“

Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević  rekao je da je susret predsednika Aleksandra Vučića sa građanima Zapadne Srbije prilika da dobiju odgovore na svoja pitanja, te da je neposredna komunikacija festival demokratije.

“Neposredna komunikacija sa građanima je festival demokratije. Da čujete i ono što vam nekad prija i što vam ne prija. Ja mislim da je današnji susret, posebno onima koji imaju brigu, koji su protiv projekta Jadar i imaju pitanja, kritike, idealna prilika da u direktnoj komunikaciji sa predsednikom države dobiju odgovore i iskažu svoje slaganje ili neslaganje”, rekao je Vučević.

Vučević je pozvao i sve građane koji su u prilici da se odazovu pozivu predsednika Vučića na dijalog, te rekao da ne zna da li će biti prisutan i neko od predstavnika kompanije Rio Tinto, ali da su sa predsednikom ministri iz Vlade koji mu pomažu oko svega.

“Ponavljam i ponovićemo svaki put, ništa neće biti rađeno što može da ugrozi zdravlje naših građana i našu životnu sredinu”, dodao je Vučević.

Vučević je istakao da sa manifestacije “Dani porodice” u Perlezu, kojoj je prisustvovao, šalju punu podršku predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i da su u stalnom kontaktu dok traje njegova poseta Zapadnoj Srbiji.

09:51

Vučić otkazao sve posete

Predsednik Srbije Aleksandar Vučič koji boravi u Loznici, otkazao je sve planirane obaveze i posete domaćinstvima.

Za 15.00 sati zakazan je veliki razgovor sa onima koji su za i koji su protiv rudnika litijuma.

09:36

„Poslednje pripreme za važan razgovor sa građanima“

 

Veliki i težak razgovor

Počeće veliki razgovor sa ljudima koji su protiv rudnika i sa svim ljudima koji su zaduženi za to. Biće teški, komplikovani razgovori, ali verujem da će doneti suštinski dijalog. Videćete i sami po tome ko se kako i koliko bori za Srbiju istinom, a ko kako na neke druge načine“, rekao je Vučić novinarima u Malom Zvorniku.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar