UŽIVO IZBORI U AMERICI: Tramp se vraća u Belu kuću, proglasio pobedu, pristalice u delirijumu – God bless USA! Republikanci osvojili Senat (VIDEO/FOTO)
Oči celog sveta uprte su u Ameriku, gde će biti izabran novi predsednik, ali i članovi Kongresa. Kamala Haris ili Donald Tramp, ko će biti novi predsednik Sjedinjenih Američkih Država i uticati na politiku celog sveta..
*** UŽIVO ***
Rezultati izbora u SAD
Kamala Haris – 224 : 277 – Donald Tramp
Kamala Haris je pobedila u sledećim saveznim državama: Vermontu (3 elektorska glasa), Distrikt Kolumbija (3), Merilendu (10), Masačusetsu (11), Delaveru (3), Ilinoisu (19), Roud Ajlandu (4), Njujorku (28), Kaliforniji (54), Oregonu (8), Nju Meksiku (5), Virdžiniji (13), Havajima (4), Koloradu (10), Konektikatu (7), Nju Džerzi (14), Nju Hempšir (4 ), Vašington (12), Kongresni okrug u Mejnu (1), 2. kongresni distrikt u Nebraski (1), Minesota (10)
Donald Tramp je pobedio u sledećim saveznim državama: Kentakiju (8 elektorskih glasova), Indijani (11), Zapadnoj Virdžiniji (4), Floridi (30), Alabami (9), Misuriju (10), Oklahomi (7), Tenesiju (11), Južnoj Karolini (9), Arkanzasu (6), Južnoj Dakoti (3), Severnoj Dakoti (3), Vajomingu (3), Teksasu (40), Luizijani (8), Montani (4), Juti (6), Misisipiju (6), Ohaju (17), Ajovi (6), Kanzasu (6), Ajdahu (4), Severnoj Karolini (16), Nebraski (4), Džordžija (16), Pensilvanija (19)
*** UŽIVO ***
13.10- Bitkoin dostigao novi maksimum jer se investitori klade da će Trampova pobeda koristiti kriptovalutama
Bitkoin je skočio skoro 8% na rekordnih 75.345,00 dolara u ranom trgovanju u sredu
11.37 – Stigao do 277 elektorskih glasova
Tramp je odneo pobedu u Viskonsinu sa 10 elektorskih glasova.
Projekcije AP-a, BBC-ja i CNN-a pokazuju da je kandidat republikanaca na ovim izborima prvi stigao do magične cifre od 270 elektora.
Donald Trump will win the 2024 presidential election, CNN projects, marking an extraordinary political comeback and a moment of historic consequence. https://t.co/gHsx4ahrtZ pic.twitter.com/DenJGjM9qG
— CNN (@CNN) November 6, 2024
10.32 – Erdogan: Izborom Trampa počinje nova era
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan čestitao je „svom prijatelju“ Donaldu Trampu pobedu na predsedničkim izborima u SAD posle, kako je rekao, „velike bitke“, nakon što je republikanski kandidat ranije danas proglasio pobedu. „Verujem da će biti uloženo više napora za pravedniji svet u ovoj novoj eri koja je počela sa izborom američkog naroda“, rekao je Erdogan u objavi na mreži Iks, prenosi Rojters.
10.20 – Medvedev: Tramp ne želi da troši previše novca na Ukrajinu
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je danas da je za Ukrajinu verovatno loša vest to što je Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima u SAD jer on, kako je naveo, ne želi da izdvaja previše novca za Kijev.
10.01 – Skočio dolar
Dolar je porastao najviše u poslednje dve godine, a prinosi američkih obveznica su skočili pošto su investitori ojačali opklade da će Donald Tramp ponovo preuzeti Belu kuću.
9.30 – Svetski lideri čestitaju Trampu – Emanuel Makorn, Viktor Orban. Oglasio se Benjamin Netanjahu.
9.05 – Kamala Haris osvojila Minesotu
Potpredsednica Kamala Haris pobedila je u Minesoti i dobila još 10 glasova, javlja AP.
8.45- Predsednik Srbije čestitao Trampu
„Čestitam Donaldu Trampu na pobedi. Zajedno se suočavamo sa ozbiljnim izazovima koji su pred nama. Srbija je posvećena saradnji sa SAD na stabilnosti, prosperitetu i miru“, naveo je Vučić u objavi na Instagramu.
View this post on Instagram
8.29 – Tramp se obraća pristalicama, proglasio pobedu
On se obratio pristalicama u Palm Biču na Floridi. U salu je ušao sa suprugom Melanijom.
– Pomoći ćemo našoj zemlji da se izleči. Zahvaljujem se američkom narodu što sam izabran za 47. predsednika Amerike – rekao je on.
„Boriću se za vas, vaše porodice, vašu budućnost. Neću prestati dok ne isporučimo snažnu i prosperitetnu Ameriku. Ovo će biti zlatno doba za Ameriku“, dodao je.
Zahvalio se glasačima u državama u kojima je pobedio, ali i svojoj supruzi Melaniji.
On je naveo da je SAD “danas ušla u istoriju s razlogom“, rekavši da predviđa da je osvojio najmanje 315 elektorskih glasova.
“Pobedili smo, pored kolebljivih država, Severne Karoline, Džordžije, Viskonsina, Pensilvanije, i u Mičigenu, Arizoni, Nevadi, Aljasci“, rekao je Tramp.
Naveo je da je Republikanska stranka pobedila na izborima na Senat u Montani, Nevadi, Teksasu, Viskonsinu, Pensilvaniji, i drugim državama.
“U svim tim državama pobedili su MEGA guverneri“, rekao je Tramp, aludirajući na slogan svoje kampanje “Učinimo Ameriku ponovo velikom“ (Make America Great Again). Izrazio je zahvalnost kandidatu Republikanaca za potpredsednika SAD Džej Di Vensu, nazvavši ga “sjajnim tipom“, i naveo da SAD “ima novu zvezdu“ u milijarderu Ilonu Masku, koji je ranije danas izjavio da će, ako mu Tramp u slučaju izbora poveri neku funkciju, smanjiti broj državnih federalnih agencija.
Među onima u prostoriji su Ilon Musk, koji je intenzivno vodio kampanju za Trampa, kao i politički saveznici Robert F Kennedy Mlađi i Tulsi Gabard.
8:27 Tramp izašao na scenu, publika u delirijumu
8:21 Ilon Mask: Budućnost će biti fantastična
The future is gonna be fantastic pic.twitter.com/I46tFsHxs3
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
8:20 Trampu Pensilvanija
Tramp je osvojio Pensilvaniju, ona nosi 19 elektorskih glasova.
8:10 Tramp vodi u ukupnom broju glasova za neverovatnih 5 miliona
Niko od analitičara i istraživača javnog mnjenja nije predviđao da bi Donald Tramp (Donald Trump) mogao da osvoji neverovatnih 5 miliona glasova više od Kamale Haris na nacionalnom nivou.
Podsećamo da je Tramp gubio tzv. „popular vote“ (ukupni glasovi) i od Hilari Klinton 2016. godine i od Džoa Bajdena 2020. godine.
8:02 Tramp stigao na veliku zabavu, uskoro se obraća!
– Budućnost će biti fantastična – napisao je multimilijarder Ilon Mask na društvenoj mreži Iks.
07.15 – Haris pobedila u Nju Hempširu
Kamala Haris pobedila je u Nju Hempširu i dobila još četiri elektorska glasa.
07.00 Tramp osvojio glas u Nebraski
Tramp je u sredu pobedio na izborima vezanim za 1. kongresni okrug Nebraske i dobio još jedan elektorski glas.
6.50 – Kamala se neće obratiti pristalicama
Potpredsednica Kamala Haris večeras se neće obratiti pristalicama, ali se očekuje da će govoriti sutra, dok izborni rezultati iz cele zemlje nastavljaju da stižu.
6.34 Tramp je na putu iz Mar-a-Laga do mesta na kom je planirana zabava
Očekuje se da će večeras razgovarati sa okupljenim pristalicama.
06.32 – Tramp ide ka pobedi
Iako još ništa nije gotovo i postoji šansa da Kamala Haris dođe do broja elektora koji su joj potrebni za pobedu, trenutne šanse su na strani Donalda Trampa kom fali 40 elektorskih glasova. Tramp trenutno vodi u svim kolebljivim državama – Viskonsinu, Mičigenu, Pensilvaniji, Nevadi, Arizoni.
6.30 – Tramp vodi i u Severnoj Karolini, – 50,7 odsto, Kamala Haris – 47,8 odsto
6.28 Tramp zauzeo i drugu ključnu državu Džordžiju!
U Džordžiji je na kocki 16 elektorskih glasova. Potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova da bi se pobedilo na predsedničkim izborima 2024. godine.
06.15 – Republikanci preuzimaju kontrolu nad američkim Senatom
Republikanska partija preuzeće kontrolu nad američkim senatom nakon četiri godine tokom kojih je Senat kontrolisala Demokratska partija, preneo je NBC news.
Republikanci će preuzeti kontrolu nad Senatom nakon što su njihovi predstavnici pobedili na izborima za Senat u Ohaju i Zapadnoj Virdžiniji, a pretpostavlja se da će se broj republikanskih predstavnika povećati.
6.10 Haris ima manje glasova od Bajdena 2020. u Filadelfiji – i to bi moglo biti ključno
Kamala Haris trenutno zaostaje za Džoom Bajdenom 2020. u Filadelfiji, sa do sada prebrojanim 68 odsto glasova.
Bajden je u Filadelfiji osvojio 81,4 odsto glasova, a Haris trenutno ima 77 odsto glasova.
6.03 – Kamala zauzela Vašington i Havaje
Vašington je doneo Kamali još 12 glasova, a Havaji još 4 elektorska glasa.
5.56 – Tramp osvojo 3 od 5 glasova u Nebraski
CNN izveštava da je Donald Trmp osvojio najmanje 3 glasa od 5 u Nebraski, državi koja pored Mejna deli svoje elektorske glasove.
5.27 – Tramp pobedio u prvoj ključnoj državi
Bivšii lider SAD osvojio je većinu u prvoj od sedam ključnih država, Severnoj Karolini, što mu je donelo još 16 elektorskih glasova. To znači da mu fale samo 43 glasa do pobede.
5.20 – Kamala osvaja Oregon
Još 8 glasova Kolegijuma izbornika dodato je skoru Kamale Haris kada su mediji procenili da će pobediti i u Oregonu.
5.02 – Kamala osvojila Kaliforniju, Tramp Ajdaho
Kamala Haris je izvojevala pobedu u državi koja nosi nosi najveći broj elektorskih glasova – Kaliforniji, što je dodalo 54 boda njenom skoru, dok je Donald Tramp svojom pobedom u Ajdahu dodao svojoj prednosti još 4 boda.
4.41 – I Ajova i Kanzas na Trampovoj strani
Obe države donele su republikanskom kandidatu po 6 glasova.
4.24 – Trampov je i Ohajo!
Ohajo je Trampu doneo još 17 glasova Koleginuja izbornika.
4.20 – Tramp u prednosti u ključnoj državi
Kandidat Republikasnke stranke Donald Tramp ima minimalnu prednost u saveznoj državi Pensilvaniji, inače “kolebljivoj“ državi za koju se smatra da može da odluči ishod predsedničkih izbora u SAD.
Prema projekcijama AP-a, Tramp je osvojio 49,9 glasova u Pensilvaniji, a Haris 49,2 odsto.
Pensilvanija donosi 19 elektorskih glasova.
4.16 – Kamala osvojila Kolorado, Tramp pobedio u Misisipiju
Demokratska kandidatkinja Kamala Haris pobedila je u Koloradu, koji joj je doneo 10 bodova, a Tramp je tijumfovao u Misisipiju i dobio još 6 elektorskih glasova.
4.01 – Zatvorena birališta u svim kolebljivim državama
Biračke kabine su sada zatvorene u još četiri države:
Montana (4 glasa Elektorskog koledža);
Nevada (6);
Juta (6);
Ajdaho (4).
Nevada je poslednja ključna država u kojoj su birališta zatvorena.
4.00 – Tramp pobedio i u Montani i Juti
Montana je Trampu donela još 4 elektorska glasa, dok je Juta doprinela sa 6.
3.57 – U Pensilvaniji tesno
Sa 35 odsto prebrojanih glasova u Pensilvaniji, predsednička trka je suviše blizu da bi se znalo ko bi mogao da pobedi u ovoj kolebljivoj državi.
3.52 – Tramp osvojio i Luizijanu
Tramp je sebi obezbedio pobedu i u Lizijani, čije me osvojio još 8 elektorskih glasova.
3.29 – Izlazne ankete: Raste Trampova popularnost među afroamerikancima i latinoamerikancima
Najnovije izlazne ankete pokazuju da popularnost republikanskog kandidata za predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa raste među afroamerikancima i latinoamerikancima.
Kako navodi američki Politiko, ukoliko Tramp odnese pobedu u jugoistočnim državama, Džordžiji i Severnoj Karolini, verojatno će to biti zahvaljujući glasovima Afroamerikanaca.
U te dve države, prema anketama, Tramp ima podršku oko 20 odsto crnih muškaraca u obe države, kao i dvocifrenu većinu među crnim biračima ukupno, što je značajan napredak u odnosu na period od pre četiri godine, kada je uživao podršku 11 odsto crnih birača.
3.21 – Kamala pobedila u Ilionisu i Roud Ajlandu
Prema procenama CNN-a, Kamala Haris odneće pobedu i u Ilioisu (19 elektorskih glasova) i u Roud Ajlandu (4).
3.09 – Tramp osvaja još država
Bivši predsednik Donald Tramp izabran je ponovo u Južnoj Dakoti (3), Severnoj Dakoti (3), Vajomingu (3) i Teksasu (40), čime je dobio još 49 elektoriskih glasova.
3.01 – Birališta se zatvorena u još tri kolebljive države
Birališta su upravo zatvorena u 15 saveznih država SAD, uključujući tri ključne:
Arizona (11 glasova elektorskog koledža);
Kolorado (10);
Ajova (6);
Kanzas (6);
Luizijana (8);
Mičigen (15);
Minesota (10);
2.39 – Kamala pobedila u Delaveru
Još tri elektorska glasa pripala su Kamali Haris, koja je, prema projekcijama, osvojila i Delaver.
2.30 – Arkanzas je Trampov!
Donald Tramp je, prema procenama medija, na osnovu ozbiljnog uzorka glasova, izborio pobedu i u Arkanzasu, koji nosi 6 elektorskih glasova.
2.26 – Tramp pobedio i u Južnoj Karolini
Još 9 elektorskih glasova pripalo je Donaldu Trampu, prema predviđanju medija, pošto se očekuje da će odneti pobedu i u Južnoj Karolini.
2.05 – Mediji predviđaju pobedu u još 9 država
Očekuje se da će Donald Tramp pobediti u:
Floridi
Alabami
Misuriju
Oklahomi
Tenesiju
Kamala Haris pobeđuje u:
Vašingtonu, Distrikt Kolumbija
Merilendu
Masačusetsu
Sve ovo je u skladu sa očekivanjima, prema istoriji glasanja svake države.
2.00 – Predviđene pobede u osam država
Birališta u sedamnaest država upravo su zatvorena:
Alabama (9 glasova elektorskog koledža);
Konektikat (7);
Delaver (3);
Vašington DC (3);
Florida (30);
Ilinois (19);
Mejn (4);
Merilend (10);
Masačusets (11);
Misisipi (6);
Misuri (10);
Nju Hempšir (4);
Nju Džerzi (14);
Oklahoma (7);
Pensilvanija (19);
Roud Ajland (4);
Tenesi (11);
1.31 – Birališta zatvorena i u drugoj kolebljivoj državi
Zatvorena su birališta u još tri države:
Kamala Haris je pobedila u sledećim saveznim državama: Vermontu (3 elektorska glasa), Vašingtonu, Distrikt Kolumbija (12), Merilendu (10), Masačusetsu (11), Delaveru (3), Ilinoisu (19), Roud Ajlandu (4), Njujorku (28), Kaliforniji (54), Oregonu (8), Nju Meksiku (5), Virdžiniji (13), Vašingtonu (12), Havajima (4), Koloradu (10), Konektikatu (7), Nju Džerzi (14), Nju Hempšir ($), Vermon (3)
– Severna Karolina (16 glasova elektorskog koledža);
– Ohajo (17);
– Zapadna Virdžinija (4).
To znači da su sada zatvorena birališta u dve ključne države: Džordžiji i Severnoj Karolini.
Gde su još zatvorena birališta?
Džordžija (16 glasova elektorskog kolegijuma);
Indijana (11) – projektovana Trampova pobeda;
Kentaki (8) – projektovana Trampova pobeda;
Južna Karolina (9);
Vermont (3) – projektovana pobeda Harisove;
Virdžinija (13).
1.30 – Tramp pobedio i u Zapadnoj Vidržiniji
Donald Tramp je osvojio još 4 elektorska glasa pobedivši u Zapadnoj Virdžiniji, saopštio je CNN.
1.12 – Tramp osvojio i Indijanu!
Kao što se i očekivalo, Donald Tramp je pobedio i u Indijani, gde je osvojio još 11 elektorskih glasova.
1.02 – Birališta zatvorena u nekolicini država, uključujući kolebljivu državu Džordžiju
Birališta su zatvorena u celom Kentakiju i Indijani, kao i u Južnoj Karolini, Vermontu, Virdžiniji i ključnoj državi Džordžija.
00.57 – Tramp u vođstvu
Donald Tramp je, prema projekcijama medija, osvojio 8 elektorskih glasova u Kentakiju, a Kamala Haris 3 glasa u Vermontu.
00.00 – Zatvorena prva birališta
Prva birališta u SAD su sada zatvorena u državama Indijana i Kentaki.
23.37 – Kladionice Trampu trenutno daju 61,5 odsto šansi za pobedu
Prošlo je nekoliko časova otkako su otvorena glasačka mesta na izborima u SAD, a u ovom trenutku, oko 23.30 po srednjeevropskom vremenu, odnosno, 15.30 po njujorškom, kladionice daju prednost republikanskom kandidatu Donaldu Trampu.
22.10 – Policija objavila informacije o muškarcu uhapšenom u zgradi Kapitola
Šef policije Kapitola Džej Tomas Menger rekao je novinarima u Vašingtonu više o hapšenju u centru za posetioce Kapitola.
On kaže da je oko 12.20 po lokalnom vremenu beli muškarac ušao na južni ulaz centra za posetioce Kapitola. Kada je čovek dao svoju jaknu i ranac na pregled, policajci su videli nešto što je izgledalo kao „nešto što liči na vatreno oružje“ i „dve boce u rancu“, kazao je on.
Dok je muškarac stajao tamo, jedan od policajaca je primetio „slabi miris benzina“, za koju je policija kasnije utvrdila da je benzin ili „neka druga zapaljiva supstanca“.
21.43 – Vreme glasanja je produženo u nekim okruzima zbog kašnjenja
Glasanje je produženo za 90 minuta u okrugu Luzern u Pensilvaniji zbog kasnog otvaranja biračkih mesta, kažu zvaničnici.
Glasanje na biračkom mestu u okrugu Laflin sada će se završiti u 21.30 po lokalnom vremenu (3.30 u Srbiji).
21.37 – Rezultati bi mogli da budu poznati u toku noći ili za nekoliko dana
Iako se pobednik često proglašava u noći izbora, ovog puta možda neće biti konačnog rezultata danima.
Brojanje glasova je generalno komplikovano u SAD, delimično zbog same veličine zemlje i razlike u vremenskim zonama.
Tradicionalno, rezultat je često poznat po zatvaranju birališta na zapadnoj obali – oko 5 ujutru po srednjoevropskom vremenu, po kom se u Srbiji meri vreme, ali bi moglo da se desi da ne znamo pobednika još nekoliko dana.
21.21 – Astronauti podelili fotografiju iz svemirske stanice nakon glasanja
Poziv svim Amerikancima da glasaju stigao je iz svemira nakon što su astronauti uspeli da glasaju.
It doesn’t matter if you are sitting, standing, or floating – what matters is that you vote! pic.twitter.com/olRTOpIozp
— Nick Hague (@AstroHague) November 5, 2024
Nasini astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici podelili su fotogrfiju na kojoj lebde i pokazuju čarape koje ne ostavljaju nikakvu sumnju o tome odakle su.
– Nije važno da li sedite, stojite ili lebdite – važno je da glasate – poruka je Nika Hejga, jednog od četvoro koji poziraju na slici.
20.25 – Ilon Mask će provesti izbornu noć sa Trampom i njegovim užim krugom
Preduzetnik i milijarder Ilon Mask provešće izbornu noć sa Donaldom Trampom i njegovim užim krugom u kući bivšeg predsednika na Floridi, navodi NBC News.
20.19 – Incident kod Kapitola, muškarac hteo da se zapali?
Policija je uhapsila muškarca u centru za posetioce Kapitola u Vašingtonu, saopštila je policija.
Čovek je „mirisao na gorivo“ i imao je „baklju“ kada su ga policajci zaustavili tokom procesa pregleda u centru, saopštila je policija.
Our officers just arrested a man who was stopped during our screening process at the Capitol Visitor Center (CVC). The man smelled like fuel, had a torch & a flare gun.
The CVC is closed for tours for the day, while we investigate. We will provide more information when we can. pic.twitter.com/J5geNud1h2
— The U.S. Capitol Police (@CapitolPolice) November 5, 2024
Zvaničnici su otkazali javne obilaske Kapitola za ostatak dana.
20.01 – Tim Volc krenuo u Vašington
Potpredsednik Kamale Haris Tim Volc razgovarao je sa novinarima pre nego što je ušao u avion iz Pensilvanije za Vašington, rekavši da se „oseća dobro zbog ovoga“.
Volc je rekao da nije razgovarao sa Harisovom u poslednja 24 sata, ali je pohvalio njene izjave na sinoćnjem poslednjem predizbornom skupu u Filadelfiji.
Upitan da li veruje da će Donald Tramp priznati izbore ako izgubi, Volc je rekao da misli da će Tramp „verovatno“ priznati. Takođe je obećao da će se „rukovati i raditi za pobednika“ ako Harisova izgubi.
19.27 – U SAD otvorena sva biračka mesta
U svim saveznim državama SAD otvorena su biračka mesta a poslednja birališta otvorena su na Havajima u 18 sati.
Havaji će biti jedna od poslednjih država koja će zatvoriti glasačka mesta sutra u 6 sati ujutro, dok će neke lokacije na Aljasci ostati otvorene sat vremena kasnije.
18.58 – Akcije Trampovih kompanija skaču kako se otvaraju birališta
„Trump Media“, matična kompanija platforme za društvene medije Donalda Trampa „Truth Social“, porasla je za više od 15 procenata u ranoj trgovini, prema američkoj mreži NBC njuz.
Nestabilne akcije, pale su sa najviših 54 dolara prošlog utorka na oko 30 dolara u petak.
Od jutros je njihova tržišna vrednost bila skoro 8 milijardi dolara.
18.33 – Državni sekretar Džordžije: „Neverodostojne“ pretnje bombom na dva biračka mesta potekle iz Rusije
Državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger potvrdio je da „neverodostojne“ pretnje bombom na dva biračka mesta u okrugu Fulton potiču iz Rusije.
Dva biračka mesta u okrugu Fulton nakratko su evakuisana u utorak ujutro nakon što su dobili lažne pretnje bombom, saopštili su izborni zvaničnici okruga.
Rafensperger je rekao novinarima da pretnje potiču iz Rusije, ali nije iznosio detalje.
17.49 – Tramp stigao na glasanje
Bivši američki predsednik i republikanski kandidat Donald Tramp stigao je na biračko mesto u Palm Biču, na Floridi, u blizini njegovog doma.
Tramp je došao da obavi svoju građansku dužnost u društvu svoje supruge Melanije.
– Veoma sam počastvovan što sam saznao da su redovi dugi, konzervativni, republikanski redovi su veoma dugački – rekao je Tramp.
On je objasnio da je stigao na Floridu kasno sinoć nakon „četiri neverovatna skupa“ i da je čuo da njegovoj stranci „ide veoma dobro“.
Na pitanje novinara kako će doći do glasača koji mu se protive, Tramp je rekao da oni „žele da privuku sve“ i „da će biti veoma inkluzivni“.
– Imamo sjajnu zemlju, ali imamo zemlju koja je u nevolji. U velikoj je nevolji na mnogo načina i moramo to da ispravimo – rekao je on.
Tramp kaže da se oseća „veoma uveren“ u svoje šanse na ovim izborima, rekavši da je danas ušao na dan izbora „sa veoma velikim vođstvom“.
– Izgleda da su se republikanci izašli svom snagom, pa ćemo videti kako će ispasti – rekao je on.
17:25 – Kada očekujemo rezultate izbora
Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama održavaju se u danas, ali to ne znači da će se pobednik znati u izbornoj noći, zbog toga što sve više građana SAD šalje svoje glasove poštom, za čije prebrojavanje je potrebno više vremena nego kada se radi o ličnim glasovima, jer ih treba otvoriti i verifikovati
17.06 – Rezultati glasanja na Floridi biće poznati večeras
Od ponedeljka, 8,3 miliona Floriđana obavilo je svoju građansku dužnost ranim glasanjem i poštom, rekao je državni sekretar Floride Kord Bird.
Preko 560.000 Floriđana je glasalo jutros, rekao je Bird tokom jutarnjeg brifinga.
Svih 67 izbornih nadzornika u državi jutros izveštava o normalnim aktivnostima, dodao je. Sva biračka mesta su otvorena i nije bilo nikakvih problema.
Rezultati izbora na Floridi biće poznati do trenutka kada „odete u krevet večeras“, rekao je Bird. Biračka mesta će biti otvorena do 19 časova po istočnoameričkom vremenu.
15.59 – Oglasio se Donald Tramp
Republikanski kandidat za predsednika SAD, Donald Tramp, oglasio se na platformi Iks i poslao snažnu poruku američkim građanima.
– Sada je zvanično DAN IZBORA! Ovo će biti najvažniji dan u američkoj istoriji. Entuzijazam birača je ogroman jer ljudi žele da Ameriku ponovo učine velikom. To znači da će redovi biti dugi! Treba da date svoj glas bez obzira koliko dugo čekali. OSTANITE U REDU! Radikalne komunističke demokrate žele da se spakujete i idete kući. Zajedno ćemo ostvariti ogromnu pobedu i UČINITI AMERIKU PONOVNO VELIKOM – napisao je Tramp na platformi Iks (nekadašnji Tviter).
It is now officially ELECTION DAY! This will be the most important day in American History.
Voter enthusiasm is THROUGH THE ROOF because people want to Make America Great Again. That means lines are going to be long!
I need you to deliver your vote no matter how long it takes.…
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 5, 2024
15.51 – Stanje na kladionicama se menja iz minuta u minut
Trenutno stanje na kladionici Polymarket je sledeće:
15.21 – Glasao Džej Di Vens
Republikanski kandidat za potpredsednika Džej Di Vens glasao je jutros lično na svom biračkom mestu u Sinsinatiju.
Senator je izgledao dobro raspoložen kada je stigao u crkvu Svetog Antona Padovanskog da glasa sa svojom ženom Ušom i njihovom decom.
– Očekujemo da ćemo pobediti – rekao je on novinarima nakon glasanja.
On je zahvalio narodu Amerike na glasovima i mogućnosti da se kandiduje za potpredsednika.
– Možemo imati zlatno doba prosperiteta – rekao je on o potencijalnoj Tramp-Vens administraciji.
14.30 – Kamala Haris bez podrške Neopredeljenih – šta to znači za izbore?
Nacionalni pokret „Neopredeljeni,“ koji okuplja američke Arape i Palestince, saopštio je danas da neće podržati kandidatkinju Demokratske stranke na predsedničkim izborima u SAD, Kamalu Haris, ali je takođe poručio da bi novi mandat kandidata republikanaca Donalda Trampa doveo do pogoršanja situacije na Bliskom istoku, preneo je danas CBS.
„Neopredeljeni“ su tokom cele predizborne kampanje protestovali protiv rata Izraela u Pojasu Gaze i Libanu, kao i protiv podrške predsednika SAD Džozefa Bajdena i potpredsednice Haris Izraelu, zahtevajući da SAD uvedu embargo na izvoz oružja Izraelu dok se ne obaveže na bolju zaštitu civila.
Haris nije podržala embargo na oružje, ali je pozvala na prekid vatre i podržala rešenje o dve države. Tramp se, s druge strane, u prošlosti hvalio da je „najviše proizraelski američki predsednik u istoriji“ i pružio potpunu podršku Izraelu poslednjih meseci.
Uprkos pretežnoj podršci Amerikanaca Izraelu, sve je veći broj onih koji smatraju da su izraelske akcije u Pojasu Gaze preoštre i pokazuju saosećanje za Palestince.
Prema anketama lista Ekonomist, oni koji podržavaju palestinsku stranu u sukobu nisu sigurni kome bi trebalo pružiti poverenje na izborima.
Zbog odnosa trenutne administracije prema ratu u Pojasu Gaze, Haris je izgubila deo podrške u Mičigenu, gde živi najveći broj Arapa u SAD.
14.15 – Kako kladionice misle da će „kolebljive države“ glasati
Ankete nisu jedino mesto gde možemo da tražimo odgvoore o ishodu izbora – kladionice takođe pomno prate dešavanja u Sjedinjenim Državama.
Do sada je više od 125 miliona funti uloženo na pobedu Donalda Trampa, dok su igrači uložili 46 miliona funti na Kamalu Haris.
BetFair Predicts, koji koristi podatke uživo da bi vizuelizovao i predvideo šanse kandidata za pobedu, podelio je ono što kreatori kvota misle da će se desiti u sedam ključnih „kolebljivih“ država.
Ovo su trenutne projekcije:
Pensilvanija – pobeda Trampa
Haris – 5/4 (48%)
Tramp – 8/11 (52%)
Arizona – Tramp pobeda
Haris – 100/30 (27%)
Tramp – 2/7 (73%)
Džordžija – pobeda Trampa
Haris – 7/4 (36%)
Tramp – 4/7 (64%)
Mičigen – pobeda Harisove
Haris – 8/15 (63%)
Tramp – 15/8 (37%)
Nevada – pobeda Trampa
Haris – 5/4 (42%)
Tramp – 4/5 (58%)
Severna Karolina – pobeda Trampa
Haris – 15/8 (37%)
Tramp – 15. 8 (63%)
Viskonsin – pobeda Harisa
Haris – 8/11 (59%)
Tramp – 5/4 (41%)
Imajući ove projekcije na umu ukupni rezultat bi bio: Kamala Haris 6/4 (40%), Donald Tramp 4/6 (60% )
13.40 – U Trampovom štabu smatraju da će izlaznost odlučiti ishod izbora
Najbliži saradnici kandidata Republikanske partije na današnjim izborima u SAD Donalda Trampa smatraju da će ishod izbora odlučiti izlaznost, prenosi CNN.
“To je ono na šta se ovo zapravo svodi i jedina stvar na koju smo trenutno fokusirani“, rekao je neimenovani viši Trampov savetnik za CNN. On je dodao da se unutar Trampove kampanje smatra da je ovo “najjači ciklus koji je Tramp do sada izveo“, posebno kad se pogledaju istraživanja javnog mnjenja iz 2016. i 2020′. “Osećamo da smo u poziciji da će, ako izađu ljudi za koje mislimo da bi glasali za Trampa, on pobediti“, rekao je savetnik.
13.22 – Oštra poruka iz Pensilvanije
Zabrinutost zbog potencijalnih nemira navela je zvaničnike da preduzmu različite mere za jačanje bezbednosti tokom i nakon izbornog dana.
-Svako ko misli da je vreme za vređanje, ismevanje, maltretiranje, pretnje ljudima, biće pronađen i otkriven- rekao je Krasner, zvaničnik u Pensilvaniji, kolebljivoj državi, koja bi mogla da odluči o ishodu izbora.
– Imamo lisice, imamo zatvorske ćelije, imamo porote u Filadelfiji i imamo državne zatvore. Dakle, ako ćete pokušati da pretvorite izbore u neki oblik prinude, ako hoćete da pokušate da maltretirate ljude, da maltretirate glasove ili glasače, pokušate da obrišete glasove,saznaćemo – rekao je on, a prenosi „Sky news.“
13.01- Diže se metalna ograda oko vladinih zgrada
OMG 😳 Scary seens in USA, Hope nothing going wrong. Iron fences are installed ahead of US election results announcement in front of the US treasury.
The “Saviour” of Democratic values around the world anyone?#USElection2024 #USElections2024 #USPresidentialElection2024 pic.twitter.com/KQmR2jCJrL
— Rajan Singh (@realrajansingh) November 5, 2024
12.35 – Malo selo Diksvil Noč pokazalo podeljenost Amerike
Diksvil Noč, malo selo u Nju Hempširu, nastavilo je decenijama staru tradiciju da bude prvo mesto u zemlji u kojem je počelo glasanje.
Rezultat nešto posle ponoći po američkom vremenu pokazao je izjednačenje Kamale Haris i Donalda Trampa sa po tri glasa.
Inače, na predsedničkim izborima 2020. svih pet dostupnih glasova pripalo je Džou Bajdenu u ovom malom mestu. Hilari Klinton je 2016. pobedila Trampa sa četiri glasa prema dva.
Sa tako malim uzorkom, glasanje u Diksvil Noču ne pokazuje kakav će biti ukupan rezultat – ali otkriva da je selo podeljeno kao i ostatak Amerike na ovim izborima.
12.00 – Tramp vodi na kladionici
Na kladionici Polymarket na dan američkih izbora događaju se značajne promene.
Šanse, po toj kladionici, značajno rastu Donaldu Trampu, a padaju Kamali Haris.
Situacija je sledeća:
Tramp – 63%
Haris – 37%
Još sinoć bilo je 58 posto za Trumpa i 42 posto za Harris.
Na Polymarketu, gde se postoci mijenjaju u realnom vremenu, Tramp i Haris najbliži su, u poslednjih nedelju dana, bili 3.novembra, kad je Tramp imao 53%, a Haris 47%. Pre mesec dana bili su, pak, potpuno izjednačeni.
11.50 – Oprez na evropskim berzama; Svi čekaju rezultate
Na evropskim berzama jutros se trguje oprezno, kao i juče na Vol stritu, jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama uoči predsedničkih izbora u SAD-u.
11.30 – Na istočnoj obali SAD, u Vermontu počeo izborni dan
Na istočnoj obali SAD, u saveznoj državi Vermontu u 5 časova po lokalnom vremenu otvorena su birališta, čime je zvanično počeo dan izbora za novog američkog predsednika. U narednih nekoliko sati, birališta će biti otvorena i u državama Konektikat, Njujork i Virdžinija, prenosi CBS njuz.
10.45 – Hitno upozorenje šefova obaveštajne službe SAD: Rusi su se umešali
U zajedničkom saopštenju, Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI), FBI i Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost saopštili su da grupe povezane sa Rusijom podstiču nasilje protiv izbornih zvaničnika i ponavljaju lažne tvrdnje o prevari glasanja.
Agencije navode da su „ruski akteri uticaja“ nedavno objavili članak u kojem se lažno tvrdi da zvaničnici u ključnim državama planiraju da nameštaju predsedničke izbore u utorak tako što će natrpati glasačke kutije.
ODNI dalje kaže da očekuje da će se ovi napori intenzivirati u narednim danima. Takođe, optužuju Iran da predstavlja „značajnu pretnju stranog uticaja“ za SAD.
Teheran i Moskva su negirali pokušaje da poremete izbore.
10.30 – Pribićević:Tramp bi imao veće razumevanje za KiM, Haris na liniji Bajdenove politike
Naučni saradnik Instituta društvenih nauka i nekadašnji ambasador u Londonu i Berlinu Ognjen Pribićević ocenio je danas da će Donald Tramp, ukoliko pobedi na američkim izborima, imati veće razumevanje za unutrašnja pitanja Srbije, odnosno za pitanje KiM od Kamale Haris, a da će kandidatkinja demokrata biti na liniji Bajdenove politike prema Srbiji i regionu. Pribićević je za Tanjug ocenio i da će Tramp mnogo više insistirati da Evropa pokriva rat u Ukrajini, u smislu finansija, i u smislu oružja, i to će, prema njegovim rečima, zahtevati znatno veća izdvajanja od onoga što je on tražio pre pet, šest, sedam godina.
10.17 – TikTok odigao ulogu
I Kamala Haris i Donald Tramp ciljali su na birače generacije Z dok su vodili kampanju, od kojih će mnogi danas prvi put glasati.
„Columbia Magazine“ Univerziteta Kolumbija otkrio je da generaciju Z čini više od 40 miliona glasača, uključujući osam miliona novih glasača.
A uticaj društvenih medija na ove glasače ne može se potceniti, kaže Aidan Kon-Marfi, osnivač grupe za zagovaranje „Gen-Z for Change.“ On je za CNN rekao da je TikTok pomogao u informisanju mnogih mladih ljudi o predsedničkim kandidatima i njihovim kampanjama.
Ključna pitanja za mlađe glasače su klimatske promene, „reproduktivna pravda“, oružano nasilje i Bajdenova neverovatno nepopularna podrška izraelskoj vladi“, rekao je Kon-Marfi.
9.40 – Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je za Srbiju važno da, posle predsedničkih izbora u SAD, dobije sagovornike sa kojima će moći da unapređuje bilateralne odnose dve zemlje, ističući odlučnost naše države da sa SAD otvori strateški dijalog.
9.35 – Zašto su izbori utorkom
Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedeljka u novembru. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je glasanje u novembru omogućavalo mnogim Amerikancima da stignu na birališta nakon jesenje setve i pre zime.
9.05 – Ključ je Pensilvanija?
Docent Fakulteta političkih nauka Stevan Nedeljković ocenio je da će kandidat ili kandidatkinja koji odnese pobedu u američkoj saveznoj državi Pensilvanija na predstojećim predsedničkim izborima na kraju i dobiti te izbore.
Nedeljković je za Tanjug rekao da, prema istraživanjima javnog mnjenja, republikanski kandidat Donald Tramp ima veće šanse za pobedu na predstojećim izborima, ali je dodao da su istraživanja ranije umela i da omanu.
9.00 – Sedam „sving država“
Odluka o predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, iako tehnički zavisi od glasova svih birača, u velikoj meri će zavisiti od ishoda u samo sedam ključnih saveznih država. Ove države, poznate kao „swing states“, su one u kojima se političke preferencije često menjaju. To su: Arizona, Mičigen, Džordžija, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija i Viskonsin.
8.30 – Dva sata govora u Mičigenu
Bivši predsednik Donald Tramp završio je svoj poslednji predizborni skup nakon skoro dva sata govora u Grand Rapidsu u Mičigenu.
Ponovio je mnoga svoja predizborna obećanja, kao što je obećanje da će uvesti visoke carine i da će suzbiti ilegalnu imigraciju.
U jednom trenutku je na binu doveo i nekoliko svoje dece i njihove supružnike, koji su izneli kratke komentare, uključujući Tifanija, Erika i Donalda mlađeg.
My daughter is at the Trump rally in Grand Rapids Michigan and she just sent me this video pic.twitter.com/7VsF963CpF
— Donna Speigle (@dinkydonna2) November 5, 2024
08.00 – Prva predviđanja
🚨🚨🇺🇲🇺🇲
US election updateDonald Trump’s chances of winning surge to 61.3% in betting markets following Joe Rogan’s endorsement.#USElection2024 #USAElections #USElections #USElections2024 #USElection #Elections #US #USA #Trump #KamalaHarris #Trump2024 https://t.co/X117W17qiF pic.twitter.com/sCxb3nDSGs
— World Crisis Tracker (@WorldCrisi19621) November 5, 2024
07.00 – Američki predsednički izbori počeli su glasanjem u sićušnom naselju Diksvil Noč u saveznoj državi Nju Hempšir gde su birališta otvorena u ponoć po vremenu na istočnoj obali SAD (šest sati ujutru u Srbiji).
CNN prenosi da su Donald Tramp i Kamala Haris dobili po tri glasa svako.
U Dičvil Noču su na izbore izašla četiri registrovana glasača Republikanske partije i dvoje neopredeljenih, što znači da se neko od republikanaca opredelio za Kamalu umesto za Trampa.
Po tradiciji od 1960. meštani tu glasaju odmah iza ponoći 4. na 5. novembar.
Pre 5.novembra glasalo 80 miliona
Za prevremeno glasanje pre glavnog izbornog dana opredelilo se više od 81 miliona ljudi.
Izborni sistem u SAD je veoma specifičan, jer predsednika ne biraju građani direktno, već to čini elektorski koledž, što znači da pobednik predsedničkih izbora u SAD neće biti osoba koja dobije najviše glasova širom zemlje, jer svaka od 50 država ima određeni broj glasova elektorskog koledža, delimično zasnovanog na broju stanovnika.
Elektora ima ukupno 538, a pobednik je kandidat koji osvoji 270 ili više elektorskih glasova. Sve države, izuzev dve, imaju pravilo da pobednik uzima sve elektorske glasove.
Kamala Haris ili Donald Tramp?
Pobednik će četiri godine služiti u Beloj kući, počev od januara 2025. godine. Ovo su 60. predsednički izbori po redu, a održavaju se zajedno sa izborima za sva mesta Predstavničkog doma, i 33 mesta Senata.
Predsednik ima ovlašćenje da samostalno donosi neke zakone, ali uglavnom mora da sarađuje sa Kongresom kad je reč o njihovom usvajanju. Na svetskoj sceni, on ima značajnu slobodu da predstavlja zemlju u inostranstvu i da vodi spoljnu politiku, napominju mediji.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp dobio je podršku svoje Republikanske stranke sa ogromnom prednošću u odnosu na stranačke rivale. Postao je zvanični republikanski kandidat na partijskoj konvenciji u Milvokiju. Tramp je za svog potpredsednika izabrao senatora iz Ohaja Džej Di Vensa.
Potpredsednica SAD Kamala Haris pridružila se trci za Belu kuću nakon što je aktuelni predsednik Džozef Bajden od nje odustao, a u redovima demokrata ona nije imala protivkandidate. Njen potpredsednik je guverner Minesote Tim Valc.
Specifičan izborni sistem
Izborni sistem u SAD je veoma specifičan, jer predsednika ne biraju građani direktno, već to čini elektorski koledž, što znači da pobednik predsedničkih izbora u SAD neće biti osoba koja dobije najviše glasova širom zemlje, jer svaka od 50 država ima određeni broj glasova elektorskog koledža, delimično zasnovanog na broju stanovnika.
Elektora ima ukupno 538, a pobednik je kandidat koji osvoji 270 ili više elektorskih glasova. Sve države, izuzev dve, imaju pravilo da pobednik uzima sve elektorske glasove.
Elektorski koledž je sistem koji obuhvata sve savezne države i sastavljen je od predstavnika, elektora, koji glasove raspoređuju na osnovu rezultata glasanja u svojoj državi.
U svim državama osim u dve, svi elektori idu pobedničkom kandidatu te države, bez obzira na to koliko tesnu pobedu je ostvario.
Ukupno ima 538 elektora i taj broj se ne menja.On je jednak ukupnom broju članova Kongresa SAD koji čine 435 članova donjeg doma, Predstavničkog doma, i 100 članova gornjeg doma – Senata, uz tri elektora iz Distrikta Kolumbija.
Za pobedu — 270 elektorskih glasova
Da bi pobedio, predsednički kandidat mora da osvoji većinu – 270 elektorskih glasova.
Pobednika na predsedničkim izborima određuje Elektorski koledž, a ne ukupno najveći broj glasova u SAD, a razlog za to je što bi neki od kandidata u pojedinim državama mogao da pobedi sa malom razlikom u broju glasova, dok bi u državama koje je izgubio mogao da izgubi sa velikom razlikom.
To se dogodilo petorici predsednika: Džonu Kvinsiju Adamsu, Ruterfordu Hejsu, Bendžaminu Harisonu, Džordžu Bušu Mlađem i Donaldu Trampu 2016. godine.
Kritičari Elektorskog koledža ukazuju na ove slučajeve tvrdeći da sistem ne predstavlja nacionalnu volju birača, dok pristalice ovakvog sistema kažu da se na taj način štite male države, kao i geografski velike države koje imaju mali broj stanovnika.
SAD nemaju centralnu izbornu komisiju – svaka država organizuje sopstveni proces prebrojavanja glasačkih listića.
Lokalni i državni zvaničnici objavljuju podatke o rezultatima izbora u realnom vremenu, a prvi rezultati se ne objavljuju dok se sva birališta zvanično ne zatvore.
Nakon što se glasovi prebroje, oni se overavaju na lokalnom i državnom nivou. Države potom predaju dokumentaciju u kojoj se identifikuju elektori koji predstavljaju kandidata koji je osvojio glasove u toj državi.
Elektori su obično izabrane pristalice određene stranke ili ih imenuju politički zvaničnici. Oni se sastaju u svojim državama u decembru kako bi dali svoje glasove za predsednika i potpredsednika.
Zatim se Kongres, čiji mandat počinje u januaru, sastaje u novom sastavu, obično 6. januara, kako bi prebrojao elektorske glasove i zvanično proglasio pobednika. Predsednik polaže zakletvu na ceremoniji inauguracije 20. januara.
Moguće je da kandidat osvoji najviše glasova na nacionalnom nivou, kao što je to bio slučaj sa Hilari Klinton 2016. godine, ali da ipak bude poražen.
Većina američkih državljana od 18 ili više godina starosti imaju pravo glasa na predsedničkim izborima.
Sve države, osim Severne Dakote zahtevaju od ljudi da se registruju kako bi mogli da glasaju. Svaka država ima svoj proces registracije birača i rok do kada oni moraju da se registruju.
„Kolebljive države“
Birališta se otvaraju 5. novembra u periodu od 6.00 do 8.00 sati ujutru po lokalnom vremenu zavisno od vremenske zone u kojoj se nalaze pojedinačne savezne države, a zatvaraju se u periodu od 18 do 21 sat.
Birališta će, na primer, biti otvorena od 6.00 sati u Arizoni, Konektikatu, Ilinoisu, Indijani, Kentakiju, Mejnu, Kentakiju, Nju Džersiju, Misuriju i Njujorku. U Njujorku i Severnoj Dakoti birališta će biti zatvorena u 21.00 sat po lokalnom vremenu. U Arizoni i na Havajima ne poštuje se letnje računanje vremena.
Trinaest država ima više vremenskih zona: Ajdaho, Oregon, Kanzas, Nebraska, Severna Dakota, Južna Dakota, Teksas, Florida, Indijana, Mičigen, Kentaki, Tenesi i Aljaska.
Većina država u velikoj meri naginje ka Demokratskoj ili Republikanskoj stranci, tako da je fokus obično na desetak država u kojima bi bilo koji od kandidata mogao da pobedi i one su poznate kao „kolebljive države“ (swing states).
Reč je o državama: Arizona, Džordžija, Mičigen, Pensilvanija, Viskonsin, Severna Karolina i Nevada.
Inače, više od 75 miliona Amerikanaca do nedelje je već glasalo na ranim predsedničkim izborima u SAD.
To je više od 48 odsto od ukupnog broja birača koji su glasali na predsedničkim izborima u SAD 2020. godine kada je glasalo 154,6 miliona, objavio je američki portal „Aksios“, navodeći da ti podaci ukazuju da rano glasanje i glasanje putem pošte postaju sve popularniji metodi glasanja.
Izbor novih članova Kongresa
Birači će sutra, takođe, birati nove članove Kongresa – doma u kojem se usvajaju zakoni.
Bira se svih 435 poslanika donjeg doma — Predstavničkog doma Kongresa, čiji je mandat dve godine, kao i 35 od stotinu članova gornjeg doma, Senata, za šestogodišnji mandat.
Republikanci trenutno kontrolišu Predstavnički dom, koji inicira planove potrošnje. Demokrate kontrolišu Senat, koji glasa o ključnim imenovanjima u vladi.
Ova dva doma donose zakone i mogu da kontrolišu planove Bele kuće ukoliko se stranka koja kontroliše bilo koji od dva doma ne slaže sa predsednikom.
Obično se pobednik proglašava u noći izbora, ali je 2020. godine bilo potrebno nekoliko dana da se prebroje svi glasovi.
Period nakon izbora je poznat kao tranzicija, u slučaju da dođe do promene predsednika. Novoj administraciji to daje vremena da imenuje ministre u kabinetu i napravi planove za novi mandat.
Predsednik zvanično polaže zakletvu u januaru na ceremoniji poznatoj kao inauguracija, koja se održava na stepenicama zdanja Kapitola u Vašingtonu.
Dve glavne stranke, Republikanska i Demokratska, nominuju predsedničke kandidate, koji su prethodno izabrani na stranačkim predizborima.
Bivši predsednik SAD Donald Tramp dobio je podršku svoje Republikanske stranke sa ogromnom prednošću u odnosu na stranačke rivale, a zvanični republikanski kandidat postao je na partijskoj konvenciji u Milvokiju.
Tramp je za svog potpredsednika izabrao senatora iz Ohaja, Džej Di Vensa.
Potpredsednik SAD Kamala Haris pridružila se trci za Belu kuću nakon što je aktuelni predsednik Džozef Bajden od nje odustao, a u redovima demokrata ona nije imala protivkandidate.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74