POZNATI RUSKI KUVAR PRONAĐEN MRTAV U BEOGRADU: Pronađen u iznajmljenom stanu na Vračaru
Poznati ruski kuvar Aleksej Zimin, koji je vodio restoran u centru Londona i bio kritičar ruskog režima, pronađen je mrtav u Srbiji.
Telo „muškarca rođenog 1971. godine pronađeno je u utorak, 12. novembra oko 22 sata u stanu na Vračaru (opštini u centru Beograda)“, rekli su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) za BBC na srpskom.
Ruski mediji su prethodno preneli da je Zimin pronađen mrtav u hotelskoj sobi u Beogradu.
Iz MUP-a kažu da oko smrti Zimina „nema sumnjivih okolnosti“, a da je telo prevezeno na Institut za sudsku medicinu.
U Beograd je doputovao da predstavi i promoviše novu knjigu Anglomanija, o Velikoj Britaniji, izvestio je Moskvič Mag.
Promocija knjige bila je 7. novembra u jednom beogradskom restoranu.
„Vlasnik stana, koji je Zimin iznajmio preko platforme Buking, pre četiri-pet dana je video Zimina kroz visoko prizemlje da leži na podu i pozvao je policiju”, rekli su iz Višeg javnog tužilaštva za BBC na srpskom.
„Policija je ušla u stan, i konstatovali su smrt, a tužilac je naložio da se uradi obdukcija sa toksikologijom koja treba da utvrdi tačan uzrok smrti.”
I iz tužilaštva kažu da „nema sumnjivih okolnosti“ oko smrti, kao i da je „stan bio zaključan iznutra”.
Toksikološki nalaz se može čekati i mesec dana.
‘Ruski Džejmi Oliver’
Pedesetdvogodišnji Zimin bio je otvoreni kritičar ruskog predsednika Vladimira Putina, zbog čega je živeo u izgnanstvu u Londonu.
Prethodno je na ruskom kanalu NTV vodio kulinarsku emisiju.
Emisija je prekinuta kada je Zimin, posle ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, objavio antiratne poruke na društvenim mrežama.
Od Zimina, čija se popularnost u Rusiji može porediti sa porediti sa popularnošću Džejmija Olivera u Velikoj Britaniji, na društvenim mrežama opraštaju brojne kolege i prijatelji.
„Nema više Alekseja Zimina, koji ne samo da je bio sjajan novinar za gastronomiju, već i čovek koji je inspirisao čitavu generaciju ljudi koji pišu (i to ne samo one koji pišu hrani)“, napisao je Roman Lošmanov, poznati ruski novinar i publicista na društvenoj mreži Telegram.
Kao „veselog i darežljivog“ čoveka, Zimina pamti Sergej Parhomenko, ruski novinar i istraživač Centra za američke studije Vudro Vilson, koji živi u Vašingtonu.
„Koliko sam se radovao svakom razgovoru. Naravno, viđao sam ga u raznim raspoloženjima, ali nikada bez osmeha na licu i sjaja u očima“, napisao je Parhomenko na Telegramu.
Iz restorana Zima, u londonskoj četvrti Soho, od Zimina su se oprostili na Instagramu.
„Za nas Aleksej nije bio samo kolega, on je bio naš prijatelj, bliska osoba sa kojom smo imali sreće da smo prošli kroz mnogo toga – i lepog i tužnog“, naveli su.
„Hvala svima na rečima koje smo (dobili) danas o Alekseju, boli nas zajedno sa vama.
„Ceo tim Zima izražava saučešće Aleksejevoj porodici i tuguje zajedno sa njima.“
Njegov prijatelj, ugostitelj Ivan Šiškin, za portal Meduza piše da su Alekseja Zimina zvali „naš Džejmi Oliver i Entoni Burdejn“.
„Bio je to čovek velike duše i velikih interesovanja”, piše Šiškin.
„Kad je govorio to bi bilo mirno, gotovo stidljivo i tako tiho da napinješ uši, a onda bi njegovo mrmljanje odjednom ustupilo mesto glasnoj pesmi od koje su se tresli lusteri”.
Naveo je i da je Zimin „stalno učio, čitao, bio kao kao enciklopedija”.
Ziminova je velika zasluga što su Rusi, kako kaže, počeli da razmišljaju o tome šta jedu.
Anglomanija, napisana na ruskom, bavi se „modernim idejama o demokratiji, slobodi govora, ljudskim pravima, kapitalizmu sa neljudskim licem i socijalizmu sa ljudskim licem“, navodi se na Ziminovom sajtu.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74