Izvor: BSC Happy
16.04.2025 u 16:14
0

AKTUELNOSTI: Trampove carine, globalna ekonomija na testu

Današnja emisija "Posle ručka" televizije HAPPY, gosti su novinar Srđan Garčević, ekonomista Nemanja Antić, ekonomista Ervin Pašanović

Pričaju svi da su ove carine najavljene i da smo ih svi očekivali, pa jesmo li?

Verovatno nismo očekivali u ovoj meri i ovom silinom. Kada je Tramp proglasio svoj Dan oslobođenja, između ostalog, kada je Srbiji najavio carine od 31%, čak mislim da niko u Srbiji to nije očekivao. Pogotovu da će da uđe u fronatlni trgovinski rat sa Kinom, iako se to najavljuje u amričkoj politici i pre Trampa i za vreme Obame. Tramp je u svom prvom mandatu zapravo i počeo sa američkim protekcionizmom, što se kasnije nastavilo sa Bajdenom. Ono što jeste novost i što je uzdrmalo tržište širom sveta, jeste da je odlučio da odmah krene sa carinama, koje imaju dvostruki razlog. Prvi je neka vrsta poboljšanja američke pozicije u pregovorima sa raznim drugim ekonomijama kako bi mogli više da uvoze od Amerikanaca, pošto je sama procena carina, to jest carinskih nameta bila takva da je trebalo da se plaćaju u skladu sa tim koliki Amerikanci imaju deficit sa tim zemljama. A druga je naravno neka vrsta „De“, odnosno „Re“  industrijalizacije Amerike – rekao je novinar Srđan Garčević.

Vidimo da se dešavaju posledice po globalnu ekonomiju, pa šta je suština, zašto to Tramp radi?

Dobro, ovde koliko sam primetio svi Trampovu odluku komentarišu iz svog ugla. To je potpuno nebitno šta mi mislimo i kako se to Kini sviđa. Vi morate da shvatite da je on izabrani predsednik SAD-a i on ima mandat od naroda da sprovede ono što on i republikanci misle da je najbolja ekonomska dugoročna politika za SAD. Sve drugo je subordinativno kao mišljenje, kao posledica, kao rezultat, kao iznuđeno rešenje. Visoke carine nisu nikakav „trampizam“, nije on to izmislio. Velike carine potiču od Aleksandra Hamiltona, on je ministar finansija, državni sekretar koji je bio u Americi pre otprilike 200 godina. On je danas na novčanici od deset dolara. On je smatrao, inače, danas njegovu ekonomsku misao rabe sve republikanske vlade na svom međubnarodnom nivou. On je smatrao da Amerika tog doba mora da uvodi ogromne carine na sve razvijenije proizvode i zemlje kojima je okružena – rekao je ekonomista Nemanja Antić, na šta se Ervirn Pašanović između ostalog nadovezao.

Ja moram da kažem, šta je sad čudno. Ako izuzmemo emocije iz biznisa i pratimo samo interes, ovo su američka pravila. Amerikanci su nametnuli svoja pravila kroz svoje škole ekonomije. Da li je ovo neoliberalizam ili neki novi pokret, mi ideologije više nemamo. Suštinski, svet je postao američki svet. Oni su nametnuli svoju globalnu utakmicu i u tim igrama neki su počeli da ih pretiču, u njihovim pravilima. Oni sada vraćaju igricu na prvi nivo i počinjemo da ulazimo u carinske ratove i to je malo čudno za sve koji su pratili američki san koji nam je nametnut – objasnio je ekonomista Ervin Pašanović.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter