
Foto: TANJUG/Pablo Martinez Monsivais
MIR ALI NE PO SVAKU CENU: Razgovor predsednika Rusije i SAD
Ako su Englezi nezadovoljni, to mora da je dobar znak za mir u svetu; ovo, naravno, stoga što oprobano pravilo geopolitike kaže da je sigurno neki Englez u blizini i kad se svađaju dve ribe na dnu mora
A to mora da je dobro za pomenuti mir u svetu umesto Trećeg svetskog rata. Kome su nas upravo Englezi opasno približili još kad je pre tri godine Boris Džonson sabotirao ondašnje pregovore Moskve i Kijeva u Istanbulu.
Zajednička borba
Sada, međutim, proces u svoje ruke preuzimaju oni koji su znatno adekvatniji da se o tome pitaju. Sve i ako to još ne isključuje mogućnost – opasnost – da razni nezadovoljni Englezi i njima slični ponovo urade ono što, izgleda, jedino uspešno i umeju da rade. Uz krvavu cenu hiljada izgubljenih života.
Vladimir Putin i Donald Tramp u ponedeljak su, elem, razgovarali duže od dva sata i jedan su se drugom obraćali na ti, to jest imenom. I to su i jedan i drugi želeli da saznamo i mi, dakle, ostatak sveta.
Jednom ćemo možda saznati i šta su sve još pričali, no, do tada, vredi primetiti da su našli za shodno i da nas obaveste da se deo njihovog razgovora odnosio na herojsku borbu (protiv zajedničkog neprijatelja) u Drugom svetskom ratu; što je značajno kao dodatna demonstracija novopronađene bliskosti, ali i zato što je izrečeno u kontekstu pokušaja Vladimira Zelenskog (i njegovih engleskih i ostalih evropskih saučesnika) da terorističkim metodama osujete proslavu Dana pobede 9. maja u Moskvi.
PROČITAJTE: UKRAJINA GLAVNI UZROK ENERGETSKE KRIZE: Brisel namerava da blokira dovod gasa iz Rusije
Mir, ali ne po svaku cenu
Što se ruske strane tiče, u okviru najakutnijeg, ukrajinskog pitanja, sasvim neoriginalno, a to će reći, dosledno, insistiralo se na logičnom zalaganju da budu rešeni osnovni uzroci konflikta; uz poruku pomirenja (ali i rešenosti) upućenu Trampu, ali i Globalnom jugu, da bi Rusija radije da se do toga što hoće – dođe mirnim putem. Ali će doći i drugačije ako tako bude morala. Drugim rečima: mir, ali ne po svaku cenu jer bi ta cena bio truli kompromis koji bi samo doveo do obnovljenog rata.
Kiril Dmitrijev, glavni ruski pregovarač s Amerikom koji se nedavno – takođe demonstrativno – šetao Moskvom sa svojim američkim kolegom Stivom Vitkofom i njihovim suprugama, ukazaće potom da je razgovor dvojice predsednika bio ekstremno važan kako bi američka strana razumela uzroke i suštinu, a samim tim i moguća rešenja konflikta u Ukrajini.
Tri zaključka
Evo šta je razumeo Donald Tramp. I kako su to zauzvrat – uz očaj, bes i izvesnu paniku – razumeli pojedini Englezi i njihove kolege.
Pod jedan, umesto momentalnog primirja koje su oni zahtevali, dobili su Putinovo obećanje da će početi pregovore o primirju i trajnom miru; dakle, ništa više od onoga što Rusija i inače traži i nudi.
Pod dva, saopštio je Tramp, pregovori dve strane biće direktni, što znači, Ukrajina sama, bez mešanja onih koji su je gurnuli u samoubilački rat za njihove interese.
I, pod tri, Tramp je zaključio da je razgovor sa ruskim predsednikom bio odličan i – umesto pretnje novim sankcijama – da otvara perspektivu obnove i razvoja ekonomskih odnosa s Rusijom, čiji je potencijal, kako reče u svom pompeznom stilu, neograničen.
Šargarepe bez štapa
I nikakvo čudo što, primera radi, britanska televizija ”Skaj” opominje da se Ukrajinci i njihovi evropski pomagači osećaju da ih je Tramp, ni manje ni više, izdao. I da Tramp nije uspeo da privoli Putina na bilo šta, dok Putin – ako i nije izigrao i ponizio Trampa – u velikoj meri kontroliše tok događaja. Čemu na ruku, navode, ide i to što Trampov potpredsednik Džej Di Vens ponavlja spremnost Amerike da se povuče, pa Putin samo treba da sačeka da se to i dogodi.
I ”Gardijan” u istom duhu vidi da je Tramp olabavio pritisak na Moskvu, te su pregovori vraćeni na početak, ”tačno tamo gde Putin i želi”. Jedan od urednika magazina ”Ekonomist” u svemu primećuje samo ogromnu šargarepu (za Rusiju) i nikakav štap, dok ”Fajnenšel tajms” postavlja i sugestivno pitanje ”da li je Donald Tramp ostavio Ukrajinu na cedilu”…
I sa druge strane Atlantika slično. Dobro obavešteni portal ”Aksios” opisuje kako je Tramp posle razgovora s Putinom održao konferencijski poziv s liderima Ukrajine, Nemačke, Francuske, Italije, Finske i Evropske komisije koji su posle toga ostali ”iznenađeni i šokirani”. Nekoliko sekundi zbunjene tišine usledilo je kad im je Tramp rekao da je zadovoljan onim što je čuo od Putina iako, objašnjava izvor, Putin svoju poziciju nije promenio. Dok je Tramp zauzvrat odbacio mogućnost uvođenja novih sankcija i ostavio utisak da je sve bliži potpunom povlačenju iz ovog slučaja.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

POLITIKA EU VODI KA DEVASTACIJI MAĐARSKE: Viktor Orban sazvao hitan sastanak vlade

SPREČITE TRAGEDIJU: Putin otkrio detalje iz Specijalne vojne operacije

STVARANJE ATMOSFERE ZA MIR: Razmena zarobljenika sprovedena u potpunosti
