
Foto: Instagram/Printscreen/l_ambassadeur91
„I SRBIJU I RUSIJU DOŽIVLJAVAM KAO SVOJ DOM“: Stručnjak za međunarodno pravo, Bogdan Šatiljin samo za HAPPY BSC (INTERVJU)
Još kao student napravio je ozbiljnu međunarodnu karijeru i učinila ga je najpoznatijim
Bogdan Šatiljin je stručnjak za međunarodno pravo, posrednik u razvoju svake vrste saradnje Srbije i Rusije.
Za Happy BSC ispričao je svoju priču.
Važite za retkog pravnika-diplomata koji je još u studentskim danima napravio međunarodnu karijeru. Kako vam je to pošlo za rukom?
Kada je došlo vreme da se upisuje fakultet, oduvek sam znao da će to nešto biti vezano sa diplomatijom, samo je bilo potrebno odlučiti koji fakultet tačno. Na kraju sam se se odlučio za Pravni fakultet i naravno medjunarodno-pravni smer. Jer smatram da se efektivnije mogu baviti diplomatijom i međunarodnim odnosima sa znanjem prava i međunarodnog prava, što mi može po nekim pitanjima dati prednost u odnosu na ostale. Već ozbiljnije angažovanje za međunarodne odnose počinju na faklutetu, gde sam sam/bio jedan od osnivača studneske organizacije za međunarodnu saradnju. Gde nam je bio cilj da preko različitih aktivnosti, tribuna, konferencija, kurseva zapravo predstavimo diplomatiju i međunarodnu saradnju, a takođe i da steknu vredna znanja od poznatih diplomata i ambasadora. Samo međunarodno pravo je posebno važno za manje nacije, kao što je rekao francuski mislilac Lakode: “U odnosima između jakog I slabog, između bogatog I siromašnog I između gospodara I sluge, sloboda ugnjetava, a pravo oslobodja.” Ono što me privlači u diplomatiji jeste diplomatska veština. Veština gde je do izražaja dolazi vaše ljudske osobine kao što su inteligencija, ponašanje, snalažljivost, okretnosti. Drevni kienski mislilac Sun Čua, je u delu Umeće ratovanja rekao:” Vrhovna ratna veština je da se neprijatelj potisne bez borbe.” A to je moguće da se postigne samo diplomatijom. I upravo takva veština me privlači. Viston Čerčil veliki diplomata svog vremena za diplomatiju je govorio: “Diplomatija je umetnost da ljudima kaže da idu u pakao, na takav način da traže uputstva.” , ali što se tiče mene ja diplomatiju želim da koristim isključivo za razvijanje dobrih i pozitivnih odnosa, a ne širenja mržnje ili sukobljavanja između ostalih nacija.
Pored vaše majke koordinatorke rusko-srpskog prijateljstva, najpoznatiji ste posrednik svake vrste saradnje između Srbije i Rusije. Kako ste pronašli sebe u ovom poslu?
Da kao što znate moja majka je jedna od najuspešnije koordinatorke što se tiče odnosa rusko-srpskog prijateljstva, kao i poslovanja. Samo mogu da kažem da mi je to velika sreća u životu što imam takvu priliku da učim od nje na rusko-srpskim odnosima, kao da i bez njene podrške ne bih bio danas gde jesam, govorim pre svega o moralnoj podršci i u tome da me je uvek podrila i podržavala u svim mojim projektima, kao i da mi je davala ideje i savete, a ja sam te savete pokušavao da iskoristim i primenim na najbolji mogući način. Nadam se da ću jednog dana moći da dostignem njenog nivo što se tiče u odnosima Rusije i Srbije. Moju firmu sam pokrenuo pre 5 godine to je bila negde 2017 godina, kada sam se se susreo sa tim da građani Rusije, kao i kompanije koje dolaze u Srbiji da posluju, ne mogu da obezbede pravnu pomoć na ruskom jeziku. Jako malo je advokata i firmi koji mogu da ponude svoje usluge na ruskom jeziku. Kao što znam da rusi kao jedan veliki narod, voli i više im prija da ozbiljne stvar, kao što su biznis ili njihovo lično pitanje vode na svom maternjem jeziku. Pravo je jedna jako tačna i precizna profesija, gde ne sme da se dogodi nesporazum ili ti neka greška u prevodu, koja kasnije može skupo da košta. Čast mi je što možemo da se nađemo na to spisku pouzdanih partnera MSP Rusije i Konzulata Rusije u Srbiji i da građani i kompanije, znaju da ima uvek ko će im pomoći sa njihovim problem u drugoj i nepoznatoj zemlji. Firma je jako mlada u procesu je razvijanja, kao što sa sve velike stvari je potrebno vreme, tako i za jednu kompaniju treba vreme, ali i za mladu kompanije možemo da se pohvalimo da smo za samo dve godine imali priliku da vodimo vodeće kompanije Rusije, čiji se vlasnici nalaze na Forbsovoj listi. Takvim poslovima, stvaramo sebi kredibilitet na teriotoriji Srbije, kao požudan partner.
Neobično je da kao rođeni Rus svojom domovinom ipak smatrate Srbiju. Kako se to desilo i zašto baš Srbija?
Sudbina je tako predodredila da budem uvek povezan između Srbije i Rusije. Živeo sam u Srbiji, ali sam završio rusku školu pri Ambasadi Rusije u Srbiji, nakon završene osnovne i srednje škole po ruskom nastavnom planu, odlučio sam da drugi deo školovanja prođem po srpskom nastavnom planu, s toga sam se odlučio da upišem fakultet u Beogradu, a Sankt Peterburgu. Obe zemlje podjednako doživljavam kao svoj dom. Nisam zaboravio svoje korene, ali sam takođe i svoje detiljnstvo proveo, mogu reći u mom Beogradu. Na primer da Vam opišem kako sam to razumeo. U opisu mog posla jako često putujem i to uglavnom na relaciji Srbija-Rusija, pa tako podjednako se osetim kada izađem iz aviona u Moskvi ili Sankt Peterburgu, kao i u Beogradu. Prvi put kada sam doživeo taj osećaj, taj dan sam rekao svojima prijateljima da ja imam dve otadžbine i obe ću ih voleti i braniti. I što se tiče jezika tu isto ne mogu da pravim razilku jer se podjednako služim ruski i srpskim jezikom, čak mi mnogi kažu da imam i onaj pravi „beogradski akcenat“. Mogu Vam reći da sam ja srećna osoba jer i Srbija i Rusija doživljavam kao svoj dom. To još jedna od razloga zašto sam odlučio da se bavim međunarodnim odnosima i jačanje saradnje između Srbije i Rusije, jer mislim da to najbolje može razumeti osoba koja smatra dve zemlje njegovim domom.
Može se reći da je vaš moto da ne treba u životu čekati ni tren da biste ostvarili velike snove. Kada se to u praksi pokazalo kao istinito?
Mislim da nikada u životu ne treba čekati za nečim ili čekati neku priliku. Prilike, kao i snove je potrebno je ostvarivati. Svakodnevno dobijamo prilike za razne stvari i ako ih propuštamo znači proupustili smo neke prilike, ne znači da neće doći opet ali za neke stvari može da prođe dosta vremena kako bi došla ta ista prilika. Smatram da je najvažnije za svakog da zna šta želi da dostigne i kuda treba da ide, jer ako ne znate dokle želite da dođete i šta da dostignete, onda može da vam se desi da ste do toga došli ali niste ni bili svestni toga, zato je bitno znači šta želite da dostignite, i naravno plan i način na koji mislite da će vas dovesti do tog cilja, s tim što naravno da će život uneti u taj vas plan korekcije, možda put do tog cilja neće biti ispit kako ste zamislili, ali cilj sigurno hoće. Kako kažu za snove: „Snovi imaju, jednu lepu osobinu, a to je da se mogu ostvariti“.
Šta vas najviše privlači kod našeg naroda?
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

PETU KUĆU UKROVLJAVA: Dejan Petrović gradi luksuzni kompleks na Zlatiboru

POZNATO KADA ĆE BITI KOMEMORACIJA: Preminuo glumac Erol Katić
