Izvor: Stilkurir.rs
02.10.2023 u 14:12
0

KAKO SU UBIJENI KRALJ ALEKSANDAR I DRAGA MAŠIN: Noć MAJSKOG PREVRATA bila je stravična

Šta se izdešavalo te kobne majske noći između 28. i 29. maja 1903. godine kada su ubijeni kralj Aleksandar I Obrenović i Draga Mašin.

Draga Mašin bila je, najblaže rečeno omražena kraljica Srbije. Verovalo se da je bila okorela bludnica koja je zavela deset godina mlađeg kralja Aleksandra kojem nije mogla da rodi decu.

Mnogi smatraju da je upravo ona bila razlog Majskog prevrata, te kobne noći kada su surovo ubijeni i ona i njen muž.

Posle Majskog prevrata, na presto Srbije dolaze Karađorđevići.

Ko je bila Draga Mašin?

Draga, unuka vojvode i finansijera prvog i drugog ustanka Nikole Milićevića Lunjevice, u devetoj godini je poslata u Beograd da završi osnovnu školu, ali i “Ženski zavod”, u kojem je savladala ruski, francuski i nemački jezik. Ubrzo je napravila skandal i osramotila porodicu (u to vreme se tako smatralo), jer je počela da zarađuje kao novinar, prevodilac i pisac.

Roditelji su je vratili kući i udali za 15 godina starijeg rudarskog inžinjera Svetozara Mašina, sina dvorskog lekara Obrenovića. On je umro od alkoholizma tri godine kasnije. Svetozarov brat, oficir i budući zaverenik Aleksandar Mašin, kasnije je optuživao Dragu da ga je ubila. Kao udovica, nastavila je da radi posao novinara i prevodioca i tako izdržava osiromašenu porodicu. Njeno obrazovanje i maniri osvojili su kraljicu Nataliju Obrenović.

Ona je povela Dragu u svoj dvorac “Sašino” u Bijaricu, kao dvorsku damu. Neočekivano, Draga je probudila strast u deset godina mlađem kraljeviću Aleksandru, koji je od malena bio pod uticajem dominantne majke i nije mario za žene.

Aleksandar je odlučio da oženi Dragu, čime je potresao državu. Pravu lavinu glasina o tome da je ona posle smrti prvog muža bila “laka ženska”, širio je ministar policije i budući politički vođa zavere Đorđe Genčić, koji je svima pokazivao dosije u kojem je bilo dvadesetak ljubavnika.

Kralj Milan, koji je posle abdikacije u sinovljevu korist ostao samo komandant vojske, zbog najavljenog braka Aleksandara i Drage dao je ostavku i na tu funkciju i otišao u dobrovoljno izgnanstvo u Beč. Pisao je sinu da će brakom uništiti dinastiju i jadao da ga je zavela žena koja je “običan agent” ruskog dvora.

Da je Draga ruski agent, tvrdile su i austrijske diplomate u Beogradu, ali nisu smatrali da je Aleksandar pod njenom kontrolom. Naročito posle skandalozne kraljičine lažne trudnoće, koja je izazvala ogromnu i nepovratnu štetu za Obrenoviće.

U maju 1901. godine, doktor Kole koji je doveden specijalno iz Pariza da pregleda kraljicu, potvrdio je da je ona trudna. Kum Nikolaj Romanov je zbog dobrih vesti kupio i poslao zlatnu kolevku za naslednika.

Međutim, snove je raspršio ugledni ruski lekar Snjegirev, koga je zajedno sa profesorom Gubarevom (po nagovoru kraljice Natalije) poslao Nikolaj Romanov da potvrdi nalaze doktora Kolea. Konzilijum lekara je u maju 1901. u Smederevu pregledao Dragu i izvestio da trudnoće nema, niti je ikada bilo. Ovo je zaprepastilo Aleksandra, koji je od ađutanta zatražio pištolj da ubije ginekologe, jer je verovao da su oni izazvali pobačaj.

Posle svirepog Majskog prevrata, francuske novine su objavile prepisku Drage s ruskim dvorom, u kojoj je dogovarala da Aleksandar i ona usvoje princa Đorđa Karađorđevića i tako izmire srpske dinastije.

Uoči Drugog svetskog rata su obelodanjeni dokumenti koji pokazuju da je kralj Aleksandar početkom 1903. naredio da se u junu te godine kraljica Draga deportuje iz Srbije, uz zabranu povratka. To potvrđuju i memoari jednog od vođa oficirske zavere Antonija Antića, koji svedoči da su organizatori požurili da izvedu atentat, čim su saznali da će Draga biti proterana.

Po njegovim rečima, zavernici su zaključili da u tom slučaju prevrat ne bi imao opravdanja, jer se cela zavera temeljila na priči da je kralju Aleksandru od interesa države važnija strast prema jednoj “lakoj ženi”. Posle okrutnog ubistva, Aleksandar je režimskom propagandom proglašen za ludaka, a Draga za ženu bez morala.

Šta se desilo u noći između 28. i 29. maja 1903. godine?

Usled nezadovoljstva kraljevom politikom zaverenička organizacija „Crna ruka“, predvođena Dragutinom Dimitrijevićem Apsom, planira atentat i državni udar. Nakon dosta razmišljanja, konačno rešavaju da on bude izveden u noći između 28. i 29. maja 1903..

10 minuta nakon ponoći

Nakon povratka sa večere, kralj i kraljica su se povukli u svoje odaje. Zaverenici su započeli akciju tačno 10 minuta nakon ponoći i vrlo brzo su zahvaljujući pomagačima stigli do sobe kraljevskog para. Međutim, prilikom ulaska unutra sačekala ih je prazna soba, ali navodno i jedan neobičan detalj na toaletnom stočiću kraljice Drage – njena omiljena knjiga „Izdaja„, otvorena na 80. strani.

Zaverenici su detaljno pretražili celu sobu i izvršili premetačinu pokušavajući da nađu bilo kakav trag koji bi mogao da im ukaže gde se kralj i kraljica kriju. U međuvremenu, zarobljavaju Draginu braću – Nikodija i Nikolu gde ih ispituju, a nedugo potom i streljaju u dvorištu mesne komande grada. Čin je izvršio potporučnik Voja Tankosić po naređenju, pukovnika Aleksandra Mašina.

Rasplet

Kako je vreme prolazilo, a nervoza u redovima zaverenika postajala sve veća i veća u sobi se našlo dosta ljudi. Među njima i potporučnik Velimir Vemić koji je u jednom momentu ugledao zarez na jednim vratima i uzviknuo: „Sekira! Evo vrata!“

Nedugo potom, vrata su bila razvaljena, a ispostaviće se da napori ovaj put nisu bili uzaludni, jer se iza vrata nalazio preplašen i zbijen kraljevski par Obrenović u pidžamama. Svedoci su posle pričali da se na prvi pucanj u 3:50 ujutru, kraljica Draga bacila preko kralja Aleksandra u pokušaju da ga zaštiti.

Međutim, ono našta nije računala jeste rešenost i brutalnost zaverenika da ih ubiju: na njenom telu je naknadno prebrojano 18 rupa od metaka, a na njegovom čak 30. Pored toga, izbodeni su i sa sabljama. Kada su rešili da je dosta, zaverenici su tela kralja Aleksandra i kraljice Mašin bacili sa prozora u dvorište.

Sledećeg dana, njihova sahrana je obavljena na brzinu u crkvi Sv. Marka. Opelo je na brzinu isčitano, a samom pogrebu prisustvovao je jedino kraljev sobar koji je bio opkoljen brojnim vojnicima. Na ovaj način svoj kraj je dočekala vladarska dinastija Obrenović, a u istoriji će čitaj događaj ostati upamćen kao Majski prevrat.

 

 

 

 

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter