
Foto: pixabay.com
Stari Egipat bio je dom brojnim i manje poznatim vrstama zmija otrovnica, pa i bumslangu sa 4 očnjaka
Tumačenjem staroegipatskih papirusa otkriveno je da je u moćnoj državi na obalama Nila živelo mnogo više ovih opasnih reptila nego što ih ima danas
Koliko nam pisani zapisi drevnih civilizacija govore o životinjama sa kojima su se susretale?
Kada su oslobodioci ušli u Beograd zatekli su nemački horor koji se godinama krio (VIDEO)
Najnovije istraživanje o zmijama otrovnicama, opisanim u drevnom egipatskom papirusu, kaže da ih je u Starom Egiptu bilo više nego što možete da zamislite! Ovo je samo još jedan dokaz tvrdnjama da su tadašnji lekari bili najviše zaokupljeni lečenjem zmijskih ujeda.

Bruklinski rukopis, drevna medicinsko-isceliteljska enciklopedija
Poput pećinskih slika, tekstovi iz rane zabeležene istorije često opisuju divlje životinje koje su pisci viđali i o njima ponešto znali. Oni pružaju izvanredne detalje o njima, ali identifikovanje vrsta i dalje nije lako.
Drevni egipatski dokument nazvan Bruklinski papirus, koji datira oko 660-330 p.n.e. najverovatnije je kopija mnogo starijeg dokumenta: on navodi različite vrste zmija poznatih u to vreme, efekte njihovih ujeda i tretman sa ciljem izlečenja žrtava
Zmija koja i danas postoji, a ima četiri očnjaka je bumslang (Disopholidus tipus) iz podsaharskih afričkih savana, koji živi 650 km južno od današnjeg Egipta. Njegov otrov izaziva krvarenje iz svakog otvora i obilno krvoliptanje u mozgu.
Može li zmija Apophisa biti rani, detaljni opis bumslanga? I ako je tako, kako su stari Egipćani naišli na zmiju koja živi tako daleko od njihovih granica?

Nekadašnja klima pogodovala brojnosti otrovnica u Starom Egiptu
Studija je pokazala da je klima ranog drevnog Egipta pogodovala životu i opstanku mnogih vrsta.
Postoji 10 vrsta zmija iz afričkih tropskih krajeva, regiona Magreba u severnoj Africi i sa Bliskog istoka koje bi mogle da odgovaraju opisima zmija sa papirusa. To uključuje neke od najozloglašenijih otrovnica u Africi, kao što su crna mamba, pafeder i bumslang.
Navodno je devet od deset vrsta zmija živelo u drevnom Egiptu. Mnoge su obitavale u južnim i jugoistočnim delovima današnjeg severnog Sudana i obali Crvenog mora, dok su druge viđane u plodnoj dolini Nila ili duž severne obale Afrike.
Jedan zapis u Bruklinskom papirusu opisuje zmiju sa šarom nalik prepelici, koja je šištala kao „zlatarski meh“. Afrički pafeder (Bitis arietans) odgovarao bi ovom opisu, ali on danas živi samo južno od Kartuma u Sudanu i u severnoj Eritreji.
Od perioda koji je rekonstruisan u studiji mnogo toga se promenilo. Izmena klime i naseljavanje pustinja, razvoj poljoprivrede i navodnjavanje su možda usporili isušivanje i omogućili mnogim vrstama da opstanu, što znači da je mnogo više otrovnih zmija koje poznajemo sa drugih regija živelo u Egiptu u vreme faraona.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

REZULTATI ISTRAŽIVANJA ZAPANJILI: Biljni proteini produžavaju životni vek

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN: Evo zašto je ovaj datum važan za medije u Srbiji

PAZITE NA SVOJE DVORIŠTE: Četiri mirisa koja privlače zmije

PEŠČANI ĐAVO VISOK 30 METARA: Redak prirodni fenomen u centru Mančestera (VIDEO)

DREVNI FOSILI SU MAJSTORI PRERUŠAVANJA: Rešena misterija stara 500 miliona godina
