EVO ŠTA TRAMP MISLI O TRGOVINSKOM RATU! Saznaćemo uskoro da li je u pravu
Donald Tramp olako gleda na trgovinske ratove, tvrdeći da ih je lako pobediti. Uskoro ćemo saznati da li je u pravu.
Predsednik SAD uveo je carine od 10 odsto na Kinu počevši od utorka, dok su Meksiko i Kanada uspeli da u poslednjim trenucima izbegnu carine od 25 odsto. Takođe, Tramp preti da će carinama pogoditi i Evropsku uniju — velikog izvoznika automobila, lekova i hrane u Sjedinjene Države
Tramp kaže da želi da iskoristi carine kao sredstvo da zaustavi tok fentanila i ilegalnih migranata kroz severnu i južnu granicu SAD. Da bi to uradio, pozvao se na vanredna ovlašćenja — iako američka ekonomija snažno raste i ima punu zaposlenost.
Takođe želi da smanji trgovinski deficit SAD od trilion dolara s ostatkom sveta. Trampov tim tvrdi da će postavljanje carinske barijere naterati kompanije da vrate investicije i radna mesta u SAD — setite se svih tih silicijumskih čipova koji se sada prave na Tajvanu ili ajfona pravljenih u Kini.
Ali, kritičari upozoravaju da će Trampov trgovinski rat dovesti do viših cena, nižeg privrednog rasta, gubitka radnih mesta i poremećenih lanaca snabdevanja — i kod kuće i u inostranstvu. Takođe, tvrde da carine nisu pravi alat za rešavanje trgovinskog deficita izazvanog američkim navikama zaduživanja i potrošnje.
Evo o čemu se radi u Trampovom trgovinskom ratu:
Šta je trgovinski rat?
Pre svega, trgovinski rat nije pravi rat: to je sukob koji nastaje kada jedna strana smatra da je trgovinski odnos nepravedan. Recimo, ako preplavite moje tržište jeftinim čelikom, po cenama ispod troška proizvodnje. Kompanije u mojoj zemlji propadaju. Otpuštaju radnike. Moje glasače. To je damping i, prema pravilima globalne trgovine, mogu uzvratiti uvođenjem carina na vaš čelik.
Da bi trgovinski sukob poput ovog prerastao u trgovinski rat, stvari moraju da eskaliraju. I to se upravo dešava: Tramp i dalje preti da će pogoditi najbliže trgovinske partnere Amerike carinama na praktično sve. To znači da bismo mogli da krenemo u najveći trgovinski rat od 1930-ih.
Kako funkcionišu carine?
Tramp tvrdi da će njegove nove carine učiniti Amerikance bogatima — čak je obećao da će uspostaviti novu Spoljnu službu prihoda koja će prikupiti sve prihode koje one donose. Takođe kaže da će strane kompanije plaćati te carine i da neće naškoditi potrošačima u SAD.
Međutim, to nije način na koji carine funkcionišu. Carine su porez koji plaća uvoznik na granici. Ako porastu, uvoznik ima izbor — da prenese povećanje cene na potrošače ili da prihvati smanjenje svojih profitnih marži.
Povećanje cena zbog Trampovih sveobuhvatnih carina odmah će se odraziti na inflaciju potrošnje, tvrde ekonomisti. I iako je obećao da će nadoknaditi njihov uticaj smanjenjem poreza na drugim mestima, još nema znakova da se to dešava.
Što se tiče mogućih prihoda od carina, Tramp voli da se poziva na kasni 19. vek, kada su carine činile više od polovine saveznih prihoda SAD. Ali to je bilo pre nego što je uveden porez na dohodak — koji danas podržava mnogo veću vladu u odnosu na ukupnu ekonomiju. Nema načina da prihodi od carina finansiraju modernu državu.
Kada je bio poslednji trgovinski rat?
Tokom Trampovog prvog mandata. On je 2018. uveo 25-odstotne takse na čelik i 10-odstotne na aluminijum — dok je EU odgovorila uvođenjem 6 milijardi dolara vrednih carina na motorcikle Harley Davidson, Levi’s farmerke i burbon.
Tramp je zapretio da će eskalirati tako što će udariti na uvoz evropskih automobila — ali do toga nije došlo. Na kraju su carine bile suspendovane s obe strane. Evropsko primirje ističe krajem marta, što znači da, čak i ako Tramp sada ne uvede carine na Evropu, njihov trgovinski spor može se i dalje oteti kontroli.
Najjasniji prethodni primer verovatno je tzv. Niksonov šok iz 1971. godine. Polazna tačka bila je slična današnjoj: troškovi Vijetnamskog rata i velikih društvenih politika iz 1960-ih godina oterali su Sjedinjene Države iz suficita u deficit.
U pokušaju da se vrati ravnoteža, predsednik Ričard Nikson ukinuo je „zlatni standard“ (sistem u kojem valuta države ima fiksnu vrednost u zlatu koje država poseduje, a što omogućava stabilnost valute, op.aut) — prisiljavajući trgovinske partnere SAD da revalorizuju svoje valute. Naložio je zamrzavanje plata i cena na 90 dana. Takođe je uveo 10-odstotni porez na uvoz.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74