Izvor: Kurir
25.04.2025 u 15:29
0

ISPLIVAO SADRŽAJ DOKUMENTA O ZAVRŠETKU RATA U UKRAJINI: Sve karte su na stolu!

Glavne razlike između dva teksta su redosled rešavanja pitanja o teritoriji, ukidanje sankcija Rusiji, bezbednosne garancije i veličina ukrajinske vojske

Ukrajinski i evropski zvaničnici su se ove nedelje usprotivili nekim američkim predlozima o tome kako da se okonča ruski rat u Ukrajini, iznoseći kontrapredloge o pitanjima od teritorije do sankcija, prema kompletnim tekstovima predloga u koje je agencija Rojters imala uvid.

Rojters je objavio sadržaj dokumenta o setu predloga o tome kako da se završi rat u Ukrajini, koji su u sredu ukrajinski i evropski zvaničnici predali američkoj strani tokom razgovora u Londonu, kao i dokument o setu predloga za okončanje rata koji je američki izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof predstavio evropskim zvaničnicima tokom razgovora u Parizu 17. aprila.

Glavne razlike između dva teksta su redosled rešavanja pitanja o teritoriji, ukidanje sankcija Rusiji, bezbednosne garancije i veličina ukrajinske vojske.

Koje su razlike u predlozima sporazuma

Dok su neka od razmimoilaženja istakli izvori bliski pregovorima, dokumenti koje je Rojters video prvi put detaljno i u potpunosti iznose razlike.

Prvi tekst odražava predloge koje je Trampov izaslanik Vitkof saopštio evropskim zvaničnicima u Parizu, a koji su potom prosleđeni Ukrajincima, prema izvorima bliskim pregovorima. Američki državni sekretar Marko Rubio opisao je predloge kao „široki okvir“ za identifikovanje razlika između strana.

Drugi tekst je nastao nedelju dana kasnije iz razgovora između ukrajinskih i evropskih zvaničnika u Londonu i dostavljen je američkoj strani, rekli su izvori. Predsednik Volodimir Zelenski juče je rekao da misli da je dokument sa predlozima koji su nastali iz razgovora u Londonu u sredu sada na stolu predsednika SAD Donalda Trampa.

Ova diplomatija je najkoncentrisaniji napor da se zaustave borbe od prvih meseci ruske invazije u februaru 2022. Ruske snage sada kontrolišu skoro petinu Ukrajine, oko 18 odsto teritorije.

Što se tiče teritorije, Vitkofovi predlozi su zahtevali „de jure“ priznanje ruske kontrole nad Krimom od strane Amerike, ukrajinskim poluostrvom koje je Moskva zauzela i anektirala 2014. godine, plus „de fakto“ priznanje južnih i istočnih delova Ukrajine koje kontrolišu snage Kremlja.

Nasuprot tome, evropski i ukrajinski dokument odlaže detaljnu diskusiju o teritoriji dok se ne zaključi prekid vatre, bez pominjanja u dokumentu o priznavanju ruske kontrole nad bilo kojom ukrajinskom teritorijom.

Što se tiče dugoročne bezbednosti Ukrajine, Vitkofov dokument navodi da će Ukrajina imati „snažnu garanciju bezbednosti“ sa evropskim i drugim prijateljskim državama koje deluju kao garanti. Ne daje se dodatni detalji o tome, ali se kaže da Ukrajina neće težiti pridruživanju NATO-u.

Suprotni dokument je konkretniji, navodeći da neće biti ograničenja za ukrajinske snage niti ograničenja za saveznike Ukrajine koji stacioniraju svoje vojne snage na ukrajinskom tlu – odredba koja će verovatno iritirati Rusiju.

Predlaže snažne garancije bezbednosti za Ukrajinu, uključujući i od Sjedinjenih Država sa „sporazumom sličnim Članu 5“, referencom na klauzulu o međusobnoj odbrani NATO-a.

PROČITAJTE: KRIM ĆE OSTATI RUSKI: Donald Tramp optužio Kijev za pokretanje sukoba

Što se tiče ekonomskih mera, Vitkofovi predlozi kažu da će sankcije Rusiji, koje su na snazi od njene aneksije Krima 2014. godine, biti ukinute kao deo sporazuma o kojem se raspravlja.

Kontrapredlozi kažu da će doći do „postepenog ublažavanja sankcija nakon što se postigne održivi mir“ i da se sankcije mogu ponovo uvesti ako Rusija prekrši uslove mirovnog sporazuma.

Evropski i ukrajinski dokument takođe predlaže da Ukrajina dobije finansijsku nadoknadu za štetu nanesenu u ratu od ruske imovine u inostranstvu koja je zamrznuta.

U Vitkofovom tekstu se samo kaže da će Ukrajina biti finansijski nadoknađena, bez navođenja izvora novca.

Rojters je objavio, kako navodi, detalje Okvirnog sporazuma između Rusije i Ukrajine koji predlažu SAD.

Novinska agencija navodi da je predlog opisan kao „konačna ponuda Sjedinjenih Država obema stranama“. Dalje se detaljno navode sledeći uslovi:

– Trajni prekid vatre
– Obe strane odmah započinju pregovore o tehničkoj implementaciji
– Ukrajina dobija snažnu garanciju bezbednosti
– Države garanti biće „ad hok“ grupacija evropskih država plus voljnih neevropskih država
– Ukrajina neće težiti pridruživanju NATO-u
– Ukrajina može težiti članstvu u EU
– SAD „de jure“ priznaju rusku kontrolu nad Krimom
– SAD „de fakto“ priznaju rusku kontrolu nad Luganskom
– SAD „de fakto“ priznaju delove Zaporožja, Donjecka i Hersona pod ruskom kontrolom
– Ukrajina vraća teritoriju u Harkovskoj oblasti
– Ukrajina vraća kontrolu nad nuklearnom elektranom Zaporožje kroz američku kontrolu i upravljanje elektranom, sa električnom energijom distribuiranom obema stranama, kao i nad branom Kahovka
– Ukrajina uživa neometan prolaz rekom Dnjepar i kontrolu nad Kinburnskom prevlakom
– Sjedinjene Države i Ukrajina će sprovesti sporazum o ekonomskoj saradnji/mineralima
– Ukrajina će biti u potpunosti rekonstruisana i finansijski nadoknađena
– Sankcije Rusiji koje su rezultat ovog sukoba od 2014. godine biće ukinute

Kontra sporazum o primirju koje predlažu Ukrajina i evropske zemlje

– Obaveza na potpuni i bezuslovni prekid vatre u vazduhu, na kopnu i na moru
– Obe strane odmah započinju pregovore o tehničkoj implementaciji uz učešće SAD i evropskih zemalja. Ovo je paralelno sa pripremom agende i modaliteta za potpuni mirovni sporazum
– Praćenje prekida vatre, koje predvode SAD i uz podršku trećih zemalja

– Rusija mora bezuslovno da vrati svu deportovanu i ilegalno raseljenu ukrajinsku decu. Razmena svih ratnih zarobljenika (princip „svi za sve“).
– Rusija mora da oslobodi sve civilne zatvorenike.

Bezbednosne garancije za Ukrajinu:

– Ukrajina dobija snažne bezbednosne garancije, uključujući i od SAD (sporazum sličan Članu 5), dok među saveznicima ne postoji konsenzus o članstvu u NATO-u
– Nema ograničenja za ukrajinske odbrambene snage
– Države garanti biće „ad hok“ grupa evropskih zemalja i voljnih neevropskih zemalja.
– Nema ograničenja u pogledu prisustva, naoružanja i operacija prijateljskih stranih snaga na teritoriji Ukrajine
– Ukrajina teži pristupanju EU

Teritorija:

– Teritorijalna pitanja biće razmatrana i rešena nakon potpunog i bezuslovnog primirja
– Teritorijalni pregovori počinju od trenutne linije fronta
– Ukrajina vraća kontrolu nad Zaporoškoj nuklearnom elektranom uz učešće SAD, kao i nad branom Kahovka na reci Dnjepar
-Ukrajina uživa u nesmetanim prolazima na reci Dnjepar i kontroli nad Kinburnskom prevlakom

Ekonomija:

– SAD i Ukrajina sprovode ekonomsku saradnju/sporazum o mineralima
– Ukrajina će biti u potpunosti obnovljena i finansijski nadoknađena, uključujući i kroz rusku suverenu imovinu koja će ostati zamrznuta dok Rusija ne nadoknadi štetu Ukrajini
– Sankcije SAD nametnute Rusiji od 2014. godine mogu biti postepeno ublažene nakon što se postigne održivi mir i podložne obnavljanju u slučaju kršenja mirovnog sporazuma.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter