KOJI JE SLEDEĆI POTEZ KAMALE HARIS? Ovo su moguće opcije posle katastrofalnog poraza na izborima od Trampa!
Harisova je izgubila od Trampa sve ključne države i podrška republikanskom kandidatu porasla je praktično snažna u svim delovima elektorata.
Potpredsednica SAD Kamala Haris je mesecima unazad bila potpuno usredsređena na ključni cilj svoje karijere čijim bi ostvarenjem ušla u istoriju kao prva žena kojoj su povereni ključevi Bele kuće, piše AFP.
Međutim, poraz od Donalda Trampa na izborima u novembru onemogućio je demokratskoj kandidatkinji mesto u panteonu američkih predsednika. Njen meteorski politički uspon sada je doživeo nagli prekid.
„UZEO BIH SEDAM HILJADA ZAPOSLENIH I POSLAO IH DA JURE KRIMINALCE“: Tramp hoće da počisti aktuelnog šefa FBI sa funkcije!
Pošto je nekoliko dana provela na Havajima posle razočaravajućeg ishoda izbora 5. novembra, 60-godišnja bivša tužiteljka počela je da otkriva nove ambicije.
– Ostajem u borbi – izjavila je tokom razgovora s donatorima stranke, ne otkrivajući detalje kako bi to moglo da izgleda.
Vašington bruji od nagađanja o sledećem potezu Harisove, a neki komentatori predviđaju da bi mogla da cilja na guvernersku poziciju u svojoj matičnoj saveznoj državi Kaliforniji kada se Gevinu Njusomu završi mandat 2026. godine.
Puni mandat ili dva na čelu Kalifornije, čiji su guverneri do sada bili samo belci, predstavljali bi prikladnu kulminaciju karijere Haris, ocenjuje AFP.
Harisova već ima dugogodišnje veze s lokalnim vlastima i veliki deo infrastrukture već postoji jer je pre samo sedam godina napustila kancelariju glavnog državnog tužioca Kalifornije kako bi postala američka senatorka.
Čelna pozicija u najmnogoljudnijoj američkoj saveznoj državi takođe bi omogućila Harisovoj „snažnu platformu“ da se ponovo afirmiše kao politička snaga na nacionalnoj sceni, primećuje politikolog Julian Zelizer sa Univerziteta Prinston.
Izgubljeno poverenje
Ako bi Harisova koristila državnu funkciju kao odskočnu dasku za povratak prema novoj demokratskoj predsedničkoj nominaciji krenula bi dobro utabanom stazom.
Šesnaest američkih predsednika bili su guverneri pre nego što su postali predsednici, uključujući republikanaca Ronalda Regana koji je bio guverner Kalifornije u kasnim 60-im i ranim 70-im.
Međutim, Harisova je izgubila od Trampa sve ključne države i podrška republikanskom kandidatu porasla je praktično snažna u svim delovima elektorata.
– Izazov je što kad jednom izgubite i budete deo tako velikog poraza, mnogi u stranci gube poverenje da možete ponovo da pobedite u velikom okršaju – rekao je Zelizer za AFP.
Dvogodišnji mandat kao guvernerke Kalifornije ionako bi se smatrao neobično kratkim, a neki analitičari veruju da bi, ako namerava da uđe u guvernersku trku u Kaliforniji, Haris morala da odgodi svoje predsedničke ambicije barem do 2032. godine.
Njusom, koji je guverner Kalifornije od 2019. godine, figurira kao mogući suparnik Harisove za četiri godine.
Druga moguća opcija za Haris bila bi političko delovanje bez obavljanja funkcije.
Na primer, Al Gor, potpredsednik u administraciji Bila Klintona, ostao je u javnom životu kao ekološki aktivista posle poraza od Džordža Buša na predsedničkim izborima.
Gorov dokumentarni film „Neugodna istina“ iz 2006. godine, imao je važnu ulogu u podizanju svesti o brzini globalnog zagrevanja.
Al Gor je 2007. godine dobio i Nobelovu nagradu za mir.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74