Izvor: Novosti
27.07.2025 u 21:42
0

NOVI TRGOVINSKI SPORAZUM: SAD i EU postigle dogovor

Tramp saopštio važne vesti

SAD i EU su se dogovorile o trgovinskom sporazumu, rekao je američki predsednik Donald Tramp.

  • Brisel će otvoriti svoja tržišta za trgovinu sa Vašingtonom bez carina.
  • EU je pristala da kupi 750 milijardi dolara energije od SAD.
  • SAD i EU su se dogovorile o jedinstvenoj carini od 15%.
  • Evropa je pristala da kupi ogromnu količinu američke vojne opreme.
  • EU je pristala da investira 600 milijardi dolara u SAD.

TRAMPOVE TRGOVINSKE TARIFE

Nakon povratka u Belu kuću, Tramp je počeo da zaoštrava trgovinsku politiku: uveo je tarife na uvoz iz Meksika i Kanade, povećao ih za Kinu i najavio tarife na čelik, aluminijum i automobile.

PROČITAJTE: IZRAEL JE SADA NA POTEZU: Tramp i Ursula fon der Lajen u Škotskoj

Kulminacija je došla 2. aprila kada je Vašington uspostavio međusobne tarife na uvoz. Osnovna stopa je bila deset procenata, ali su veće tarife primenjene na 57 zemalja. Nedelju dana kasnije, ceo proces je pauziran, a Sjedinjene Države su započele pregovore sa mnogim zemljama.

Prema Američkom institutu za upravljanje snabdevanjem, takva trgovinska politika doprinosi smanjenju industrijske aktivnosti u Sjedinjenim Državama i izaziva ozbiljne poremećaje u lancima snabdevanja. Poslovanje se našlo u režimu preživljavanja, jer su kompanije primorane da nadoknađuju povećanje troškova o svom trošku. Istovremeno, tržišta sve više ignorišu oštre izjave šefa Bele kuće, pošto je on ranije više puta ublažavao mere koje su uvedene zbog oštre reakcije investitora.

Kako je NBC izvestio, pozivajući se na neimenovani visoki izvor, američki ministri finansija i trgovine pozvali su Trampa da obustavi tarife, paničeći zbog situacije na tržištu obveznica. Lokalni zvaničnici i dalje izražavaju zabrinutost da će predsednikova odluka izazvati novu globalnu krizu.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter