TRAMP POVLAČI TRUPE IZ SIRIJE NAKON ULASKA U BELU KUĆU: 12.000 boraca čeka da budu oslobođeni!
Islamska država, nastala je iz ostataka al-Kaide u Iraku pod vođstvom Abu Musaba al-Zarkavija 2003. godine.
U Siriji započinje novo poglavlje, a SAD nastoje da spreče da Islamska država (ISIS) ponovo stekne značajnu ulogu. Iako ISIS više ne drži velike teritorijalne enklave, ostaci te organizacije deluju kroz manje pobunjeničke grupe, posebno u centralnoj i istočnoj Siriji.
Zbog toga su SAD pokrenule niz vazdušnih napada na ciljeve ISIS-a, a američke trupe, oko 900 vojnika, ostaće u istočnom delu zemlje da bi sprečile naoružanu terorističku grupu da iskoristi političke promene za jačanje svojih redova ili povratak teritorijalne kontrole.
IMALA JE OPEKOTINE NA KOŽI OD PEGLE I PRETUČENA JE PALICOM ZA KRIKET: Isplivali svi detalji brutalnog mučenja deteta!
Poseban izazov predstavljaju zatvori pod kurdskom kontrolom, u kojima se nalazi oko 12.000 zarobljenika ISIS-a, čije bi oslobađanje moglo značajno da poveća opasnost.
Postoji rizik da će Donald Tramp nakon ulaska u Belu kuću sledećeg meseca povući trupe iz Sirije, što bi Kurde ostavilo u ranjivoj poziciji jer bi morali da zadrže kontrolu nad logorima i da odbrane svoje teritorije od potencijalnih napada Islamista.
– ISIS još uvek ima ćelije spavače koje su povremeno vrlo aktivne. Pokušaće da napadnu zatvore da bi oslobodili svoje zatvorenike – izjavila je kurdska političarka Ilham Ahmed, članica Sirijskog demokratskog saveta, za novine The National.
Portparol SDF-a (Sirijske demokratske snage) upozorio je i na mogućnost daljnjih napada prema strateškim područjima poput grada Kobanija.
Islamska država, nastala je iz ostataka al-Kaide u Iraku pod vođstvom Abu Musaba al-Zarkavija 2003. godine.
U Siriji je takođe od 2012. delovao Džabhat al-Nusra (Front odbrane), filijala al-Kaide nastala u vreme Sirijskog građanskog rata.
Iako su dve grupe imale zajedničke ciljeve, uključujući globalni islamski kalifat, Džabhat al-Nusra je „suptilnija i podmuklija od ISIS-a“ pa ju je teže obuzdati ili poraziti jer koristi elitnu vojnu silu da bi pridobila saveznike među sirijskom oružanom opozicijom, kako u analizi ističe Institut za proučavanje rata.
Jedno vreme je Džabhat al-Nusrom komandovao Abu Mohamed al-Džolani, sada vođa militantne grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), koja je pokrenula ofanzivu i koja je dovela do pada Bašara al-Asada.
S vremenom se HTS ideološki distancirao od ISIS-a, a sukobi između te dve grupe postali su intenzivniji u godinama koje su usledile.
Posle privremenog poraza od strane američkih trupa, ISIS je ponovo ojačao 2011. iskorišćavajući političku i bezbednosnu nestabilnost u Iraku i Siriji.
Na svom vrhuncu 2014. godine, ISIS je kontrolisao trećinu Sirije i 40 odsto Iraka, upravljajući područjem na kojem je živelo oko 10 miliona ljudi.
Tokom tog razdoblja, organizacija je sprovodila brutalne metode represije i širila svoju ideologiju putem sofisticirane propagande, privlačeći mnoge strane borce.
Do decembra 2017. ISIS-ov kalifat izgubio je 95 odsto svoje teritorije, uključujući ključne gradove Mosul u Iraku i Raku u Siriji, koji su bili njegova najveća uporišta.
Premijer Iraka Hajder al-Abadi proglasio je pobedu nad ISIS-om u Iraku, ali je organizacija nastavila da ispiriše i izvodi napade širom sveta, uključujući Pariz, Njujork i London.
Godine 2018. kampanja protiv ISIS-a fokusirala se na istočnu Siriju. Sirijske demokratske snage, savez Kurda i Arapa podržan od SAD, postupno su oslobađale ključne položaje koje je kontrolisao ISIS.
2019. godine SDF je, uz pomoć američkih snaga, porazio poslednju teritorijalnu enklavu ISIS-a u Bagouzu u istočnoj Siriji.
Posle poraza, mnogi pripadnici ISIS-a završili su u zatvorima i logorima u severoistočnoj Siriji, gde se nalaze i danas.
Iako Islamska država više ne kontroliše teritorijalne posede, nastavlja s delovanjem u obliku podzemnih aktivnosti, koncentrišući se na pustinjskim područjima poput Deir ez-Zora, Rake i Homsa.
Prema izveštaju International Crisis Groupa iz 2022. godine, ISIS deluje u četiri ključne zone u Siriji: u pustinji se navodno nalazi glavna operativna baza, gde se regrutuju i obučavaju novi članovi; na severoistoku zemlje teroristi ciljaju lokalnu upravu da bi destabilizovali regiju; na severozapadu zemlje nalaze se skrovišta; a centralnu Siriju koriste za premeštanje svojih boraca i zaliha.
Izveštaji UN iz marta ove godine pokazuje da ISIS zaista jača dok iskorišćava linije kontrole među različitim akterima u Siriji tokom gotovo 14-godišnjeg građanskog rata.
UN procenjuje da ISIS u regiji ima između 3000 i 5000 boraca, od čega 500 do 600 operiše u centralnoj sirijskoj pustinji, koja je postala ključno logističko središte.
Smanjeni kapacitet Islamske države prisilio je organizaciju na preusmjeravanje strategije prema „modu preživljavanja“.
Umesto nastojanja za kontrolom značajnih teritorija, fokusirali su se na lokalizovane operacije poput napada zasedama, atentata i napada improviziranim eksplozivnim napravama, često usmerene na vojne ciljeve i infrastrukturu, uključujući napade blizu naftnih polja.
Mnoge njihove ćelije spavači ostaju neaktivne, čekajući naredbe za izvođenje napada, što dodatno otežava napore za njihovo uništavanje.
Decentralizovana struktura ISIS-a omogućuje grupi visok nivo fleksibilnosti i prilagodljivosti, čineći je teškom metom za sirijske vladine snage i međunarodne koalicije.
Njihova sposobnost sprovođenja sporadičnih, ali strateški značajnih napada predstavlja trajni bezbednosni izazov u regiji, dok napetosti između različitih sirijskih aktera pružaju prostor za „oživljavanje“ ISIS-a.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74