
Foto: Posle ručka
EMISIJA „POSLE RUČKA“ NA HAPPY TV: Kada je Tito zaista umro – šta je istina, a šta teorija zavere?
Današnja emisija "Posle ručka" televizije HAPPY, gosti su prof. dr Miloš Laban, istoričari Milosav Samardžić i Radovan Kalabić, kao i Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine.
Prvo da raspravimo prvu teoriju o 4. maju. Da li je Tito umro u 4. maja, ili je to bilo u februaru, neki teoretičari kažu da je bio 19. februar?
– Njegova klinička smrt je nastupila 14. februara, a njegova faktička smrt je nastupila 19. februara. Da ne bude da ovo onako govorimo iz improvizacije treba se pozvati na dokumentarnu građu – rekao je Radovan Kalabić, pa dodao:
– Kako je 19. februara 1980. godine razarač Split, koji se tada nalazio u Crnom Moru, od saveta za odbranu ustavnog poretka SFRJ dobio kablogram „Umro je drug Tito“. To je 19. februar kada je on umro.
Pokolj Srba nakon završetka Drugog svetskog rata je bio jeziv na teritoriji cele Srbije, a ne pričamo dovoljno o tome, pa možemo li da čujemo vaš komentar o tome?
– Našoj javnosti nije poznato da je logor na Banjici radio do ’47. dakle u oktobru ’44. samo su zamenjeni stražari i mučitelji. I zanimljivo je takođe da je ista kategorija, glavna kategorija optuženih pristalici Draže Mihailovića, i pod Nemcima i pod komunistima. I taj logor je mnogo veći i mnogo više ljudi je ubijeno iz tog logora, nego Goli otok – istakao je istoričari Milosav Samardžić.
Za Titovo vreme vezuju se radne akcije, zadruge, besplatno osiguranje, besplatno zdravstveno osiguranje. Da li je to bilo tako ili je to bio samo privid dobre i jake države?
– Da vam kaže, bilo je tako. Moj tata je bio komunista, mama je bila vernik. Oni su se dogovorili da deci dopuste da se oprede kako žele. Ja nikada nisam bio ni funkcioner saveza pionira, ni u savezu omladine, niti sam bio član saveza komunista i kao takav samim sticajem okolinosti sam ušao te 1986. godine za poslanika, a posle sam 1989. ušao tada, i pre toga, na poziv Slobodana Miloševića u taj najuži vrh – istakao je prof. dr Miloš Laban.
Možete li da kažete o Titu neke interesante stvari koje mi nismo znali?
– Ja pripadam generaciji, koja je rođena u to vreme, u tom sistemu. Moj otac je bio radnik, bio je limar. Moj otac je bio radnik, bio je limar, moja mama je bila domaćica, spremačica. Taj sistem koji je bio ekonmski pravedan, a sociološki nepravedan omogućio je meni da se ja školujem i da sedim sada u ovoj stolici – istakao je Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74