KAKO JE SLOBA DOŠAO NA VLAST? Američki čovek? RATOVI? STAMBOLIĆ? PAD!
U duhu aktuelne i nikad prekidane rasprave o ličnosti i politici Slobodana Miloševića, bilo bi poželjno izneti, pored svakodnevnih floskula i istorijske podatke, bez kojih se, nažalost, ista da diskusija često započinje.
Milošević je rođen 20. avgusta 1941. u Požarevcu, a umro 11. marta 2006. u Ševeningenu.
Sa 18 godina je postao član Saveza komunista, ali u politiku ulazi tek 1983, kao vatreni pobornik Titovih ideja, spreman na razne radikalne poteze zarad očuvanja „Bratstva i jedinstva“.
RASPAD JUGOSLAVIJE: Krvavi građanski rat – početak
Uvidevši takav potencijal i spremnost, istaknuti član SK, Ivan Stambolić, predsednik Predsedništva socijalističke Republike Srbije, približava ga sve više sebi i poverava mu najkompleksnije, ali i najprljavije zadatke.
Milošević je 1984. postao predsednik Gradskog komiteta SK Beograda, a njegova komunistička ubeđenost ga je dovela dotle, da je, pored ekstremnih mera, takođe zabranio štampanje dela Slobodana Jovanovića.
Nezaustavljivo i brže uspinjanje na političkoj lestvici, biva od 1986, kada postaje predsednik Predsedništva CK Srbije, gde će ostati do 1989. godine.
Popularnost, ono što mu je falilo pored moći i iskustva koje je imao, a smelosti mu nije manjkalo, biva stečena nakon odlaska na Kosovo i Metohiju aprila 1987, zbog pobune radnika. Na KiM, Miloševića upućuje lično Ivan Stambolić, koji je „vruć krompir“ gurnuo u ruke čoveka koga je stvorio, da bi ovaj od „vrućeg krompira“ izvajao kult heroja i zaštitnika naroda.
„SAMO SI MOŽE DA NAM POMOGNE“: Ursula fon der Lajen moli Kinu!
Rečenica: „Niko ne sme da vas bije“, kao salva topova odzvanjala je u ušima tadašnje javnosti, a narod je verovao da je dobio svog novog vođu, koji se istinski, po prvi put interesuje za narod na KiM, iako tako nije mislio i Stambolić.
Kao i uvek u politici, nakon učvršćivanja narodnog poverenja, kreće „čistka“ u partiji.
Naime, septembra 1987, izglasavanjem u CK Srbije, isključen je iz istog Dragiša Pavlović, koga je Milošević smatrao drugim čovekom po moći u državi, a koji se oštro protivio novoj struji koju je Milošević uneo u partiju.
Njegovim izbacivanjem, kako navodi sociolog Slobodan Antonić u delu Još nije gotovo, Milošević je izveo pravi politički „blickrig“.
SI IDE U POSETU ZELENSKOM? „Voleo bih da ga vidim ovde!“
Učvrstivši vlast, ali i izgubivši poverenje Stambolića, Slobodan Milošević nastavlja da briljira na političkoj sceni.
Najpre, guši „Jogurt revoluciju“, izazvanu od strane vojvođanskih separatista, u oktobru 1988, da bi 19. novembra iste godine održao zapaljiv govor, pred više stotina hiljada ljudi, neki podaci govore i milion, na Ušću.
U toku 1989. zalagao se protiv Ustava koji je garantovao široku autonomiju Vojvodine, tako da je inicirao njegovu izmenu, a maja 1989, konačno postaje predsednik Predsedništva SR Srbije, a Stambolićeva sudbina je opšte poznata.
Njegovu epopeju ka vlasti, upotpunio bih govorom na Gazimestanu, 28. juna 1989, povodom šestogodišnjice bitke na Kosovu.
„UHVAĆEN NA DELU“: Peskov o hapšenju američkog novinara-špijuna!
Od te godine, Slobodan Milošević jeste učvršćivao vlast, ali višepartijski sistem, i vreme koje je nailazilo, daleko je bilo od sjaja kakav je on stekao do ovog čuvenog govora.
za nastavak pratite BSC Happy portal
#devedesete
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
1 thought on “KAKO JE SLOBA DOŠAO NA VLAST? Američki čovek? RATOVI? STAMBOLIĆ? PAD!”
BOMBE I RATOVI JA SAM MIRA MARKOVIĆ