Izvor: N1 Beograd
04.05.2025 u 08:30
0

DRUGA GODIŠNJICA MASOVNOG UBISTVA U DUBONI I MALOM ORAŠJU: Dan kada je ubijeno devet, a ranjeno 12 mladih osoba

Uroš Blažić počinio je masakr u Duboni i Malom Orašju i ubio devet i ranio 12 osoba

Danas se obeležava dve godine od masovnog ubistva u selima Malo Orašje i Dubona kada je stradalo devetoro i ranjeno dvanaestoro ljudi. Najmlađa žrtva masovnog ubice, tada 21-ogodišnjeg, Uroša Blažića bio je četrnaestogodišnji Nikola Milić, a najstarija dvadesetpetogodišnji Petar Mitrović koji je preminuo nakon 50 dana borbe za život.

Osim paljenja sveća i polaganje cveća, danas će biti upriličen prigodan program i održan memorijalni fudbalski turnir.

U Malom Orašju planirana je projekcija filma koji će o svedočiti o životima mladih koji su ubijeni pre dve godine, a u okviru programa komemoracije profesori i učenici čitaće pesme.

Masovno ubistvo u Duboni i Malom Orašju počinjeno je 4. maja 2023. godine, dan nakon višestrukog ubistva u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu.

Regulatorno telo za elektronske medije (REM) pozvalo je medije u Srbiji da na godišnjicu masovnog ubistava obustave programe na minut u znak sećanja na žrtve.

REM je pozvao medije da u nedelju, 4. maja u 22.32 zatamne ekrane, odnosno obustave radijski program uz poruku „3. i 4. maj Dani sećanja na žrtve masovnih ubistava. Pamtimo“.

PROČITAJTE: PREKINUT PROGRAM, ZATAMNJENI EKRANI: Danas se obeležava druga godišnjica tragedije u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“

Vlada Srbije u septembru prošle godine donela je odluku da se 3. i 4. maj ustanove kao Dani sećanja na žrtve masovnih ubistava.

U Malom Orašju ubijeni su Nikola Milić (14), Aleksandar Milovanović (17), Marko Mitrović (18), Lazar Milovanović (19), Nemanja Stevanović (21) i Petar Mitrović (25) koji je preminuo 50 dana nakon zločina. U Duboni su ubijeni rođeni brat i sestra Milan (22) i Kristina Panić (19) i Dalibor Todorović (24).

Za ubistvo devet i ranjavanje 12 osoba, Uroš Blažić je u decembru prošle godine pred Specijalnim sudom u Beogradu osuđen na jedinstvenu kaznu od 20 godina zatvora, zbog toga što u momentu izvršenja kivičnog dela nije imao 21 godinu, pa je zakonom okarakterisan kao mlađi punoletnik.

U isto vreme u Višem sudu u Smederevu presuda je donesena i njegovom ocu Radiši Blažiću, koji je takođe dobio maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora za dva krivična dela.

Za krivično delo neovlašćeno držanje, nošenje i stavljanje u promet oružja i eksplozivnih materija, Radiša je dobio 12 godina zatvora, a za teško delo protiv opšte sigurnosti 10 godina zatvora.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter