
ETIOPIJA: Pozicirala se da postane jedan od najvećih svetskih izvoznika tekstila i odeće!
Sa nizom ekonomskih podsticaja kao što su sveže izgrađeni industrijski parkovi za proizvodnju odeće, Etiopija se pozicinirala da postane jedan od najvećih svetskih izvoznika tekstila i odeće.
Istočnoafrička zemlja je tokom proteklih godina otvorila vrata međunarodnim brendovima odevnih predmeta kao što su: H&M,Calvin Klein,Tommy Hilfiger, kako bi postavili fabrike za proizvodnju jeftinih odevnih predmeta u svojim industrijskim parkovima.
Planira da poveća izvoz odeće na ukupno 30 milijardi dolara godišnje sa sadašnjih 145 miliona dolara.
Izveštaj Centra za biznis i ljudska prava Unverziteta u Njujorku pokazuje da uprkos rastu na tržištu odeće,radnici Etiopske tvornice odeće su u proseku najniže plaćeni u svetu.
Zemlja nema minimalnu platu u privatnom sektoru, a radnicama se plaća 26 dolara mesečno,daleko od dovoljne da pokriju osnovne potrebe kao što su: stanovanje,sklonište i hrana.
Njihove kolege u Južnoj Africi zarađuju veću zaradu od 244 dolara mesečno.
Park je jedan od pet proizvodnih čvorišta koje je vlada osnovala od 2014. godine.
U njemu se nalaze fabrike,uključujući tekstilnu i agro-preradu i ima 25.000 zaposlenih koji proizvode odeću.
"Vladina strategija je od početka bila da privuče strane investitore naplatom veoma niskih plata" – rekao je zamenik direktora Centra za biznis i ljudska prava Paul Baret.
"Oni su ukazali na platu od 26 dolara jer je to iznos koji se plaća zaposlenima u vladi. Oni su to koristili kao merilo za zaposlene na stranom tržištu odeće" – dodao je Baret.
"Želja da se udovolji stranim modnim kompanijama dovela je do pogrešnih proračuna.Glavna greška koju je vlada napravila bila je da osigura azijske dobavljače i zapadne kupce da će etiopski operateri šivaće mašine zadovoljno prihvatiti izuzetno nisku osnovnu platu" – navodi se u Izveštaju.
U izveštaju se dodaje da radnici,uglavnom žene iz ruralnih područja,ne dobijaju dovoljno obuke i bore se da razumeju industrijska pravila i propise.
"Za mnoge mlade žene,frustracija zbog njihove plate, u kombinaciji sa nostalgijom i drugim aspektima života u fabrici dovela je do osećaja otuđenja i nedostatka posvećenosti produktivnom radu. Nepoznato industrijskim običajima,oni ne razumeju zašto bi bili disciplinovani zbog kašnjenja i izostajanja sa posla – navodi se u Izveštaju.
Radnički saveti obično postoje da bi zastupali dobrobit zaposlenih u fabrici.
Etiopija sa 105 miliona stanovnika ima slab sindikalni pokret.
Do sada nije bilo nijednog priznatog tela koje se zalaže za bolje uslove rada,obuku i plaćanje radnika u odeći u industrijskom parku.
"Vlada treba da uspostavi minimalnu platu kako bi osigurala pristojne životne uslove za radnike u fabrici" – istakao je Baret.
Predložio je opsežnu obuku,tako da se radnici fabrike mogu bolje naviknuti na radnu etiku u industriji.
Happytv.rs
Foto:PrintScreen
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

NASLOVNE STRANE DNEVNIH NOVINA: Prelistavanje štampe za utorak, 6.maj 2025. godine

OLAKŠAVAJUĆA OKOLNOST ILI DUŽNIČKO ROPSTVO: Jelena Pavlović o kreditima u Srbiji

UDAR NA SRBIJU IZ 3 PRAVCA: Od danas očekujte pljuskove i grmljavinu

AMSS: Na Batrovcima i Kelebiji kamioni čekaju sat vremena
