Izvor: Blic.rs
02.09.2020 u 19:39
0

IZOLUJTE OMETAČE I ZABLISTAJTE: Evo kako doći do uspeha u drugom prijemnom roku koji je u toku!

Krajnje je vreme da prestanete da mučite sebe zbog toga što niste uspeli da u prvom roku upišete željeni fakultet. Ostavite stres i suze po strani, jer to vam neće pomoći, već ohladite glavu i drugu šansu iskoristite na najbolji mogući način.

Tuga, razočaranje, krivica, stid i sramota, kroz sve ove emocije prolazi jedan svršeni srednjoškolac koji iz prve nije upao na faks za koji se mesecima spremao.

Neprestano se preispituje i kritikuje svoje sposobnosti i kapacitete i tako ubija bilo kakvu motivaciju u sebi za pripremu za upis u drugom roku, koji je upravo u toku.

Kako da prestane sa samosabotažom i vrati svoje samopuzdanje, a potom i zablista na prijemnom, savetuje psihoterapeut i klinički psiholog Ana Sokolović.

Ona nam je za početak objasnila zbog čega se javljaju određene negativne emocije kod mladih u ovoj situaciji.

– Kada ne upišemo faks iz prve, možemo da se osetimo tužnim ili razočaranim zbog uskraćene prilike koju smo željno iščekivali; krivim ili postiđenim što svoja očekivanja ili očekivanja drugih nismo uspeli da opravdamo; ljutim na sebe, na fakultet, na komisiju ili na sistem; obeshrabrenim jer nismo razmišljali o alternativi; iscrpljenim, zbog svega što se dešavalo prethodnih meseci; bespomoćnim jer ne možemo vratiti vreme i ispraviti one greške u pripremi ili na samom prijemnom – kaže Ana i u daljem tekstu objašnjava šta sve jedan student treba da učini kako bi sebe psihički motivisao za dalju borbu:

1. Uvažite svoja osećanja

Vaše emocije su reakcija na gubitke i razočarenja koja ste doživeli time što niste upisali fakultet koji ste želeli iz prve. Izdvojte vreme za sebe da se bavite time kako se osećate – bilo da o tome razgovarate sa nekim ili da sami, procesuirate celo iskustvo i pružite ventil onome što vam je na pameti. Vaše emocije neće pobeći zato što se njima ne bavite.

2. Dajte sebi prazan hod

Intenzivne emocije znaju da nas iscrpe. Ukoliko postoji mogućnost da sebi date kratku pauzu za odmor i dozvolite sebi da neko vreme ne razmišljate o tome šta se desilo i šta sledi, i uživajte u drugim temama, u sportu ili hobiju, društvu koje vam prija ili samoći, drugom gradu ili prirodi.

3. Rezervni plan

Možda ste ranije razmišljali o njima i već imate rezervni plan, a možda ćete morati da ga napravite baš sada. Koje su to opcije koje za vas dolaze u obzir? Raspitajte se, prikupite informacije, izvagajte i na osnovu kriterijuma koji su vam najvažniji donesite odluku koja vam ima najviše smisla.

4. Plan akcije

Odluka mora da bude praćena planom, odnosno specifičnim smernicama za akciju. U zavisnosti od toga šta ste odlučili. Možda ćete morati da obnovite neko gradivo, pripremite dokumenta za upis, pregovarate sa roditeljima, obezbedite određena finansijska sredstva… Napravite spisak aktivnosti koje su pred vama i rasporedite ih po danima ili nedeljama.

5. Izolujte ometače

Za relativno kratko vreme imate zadatak da prebrodite poraz prvog roka i pripremite se za sledeće korake. Verovatnoća je da će vam sama priprema novih koraka biti izvestan podsetnik na to da je sve moglo biti završeno u prvom roku, a nije. Zato je ok da isključite dodatne podsetnike. Možda će to značiti da neko vreme ne budete na društvenim mrežama ili da privremeno izbegavate razgovore sa drugim ljudima, porodicom i prijateljima, o fakultetu. Zapitajte se: “Šta mi je potrebno da lakše i uspešnije izguram ovaj period?“.

Šta ako je željeni faks popunjen

Šta ćete da radite ukoliko su mesta na željenom fakultetu popunjena, zavisi od toga šta smatrate legitimnom opcijom.

– Možete potražiti sličan ili drugačiji, a primamljiv i dostupan smer na nekom od drugih državnih ili privatnih fakulteta. Ukoliko ste rešili “samo taj fakultet i nijedan drugi”, možete osmisliti narednu godinu tako da bude ispunjena aktivnostima koje vas dodatno pripremaju za studije na tom fakultetu i profesiju kojom želite da se bavite kasnije. Investicija u jezike i tehničke veštine može biti od velike koristi – kaže psihoterapeut i klinički psiholog Ana Sokolović i dodaje da ako vam je važno da u pauzi doprinosite finansijski, opcija je i traženje posla.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter