
Foto: FREEPIK.COM
POMERAMO SAT U DVA POSLE PONOĆI: Večeras počinje letnje računanje vremena
Letnje računanje vremena ove godine počinje 30. marta, odnosno u noći između subote i nedelje
Letnje računanje vremena znači da se 30. marta u 2:00 posle ponoći sat pomera na 3:00, odnosno jedan sat unapred.
Pomeranje sata svake godine izaziva mnogo pažnje, čak i sada kad se sve uglavnom automatski odvija i ne moramo da razmišljamo da li ćemo zakasniti negde zato što smo zaboravili da pomerimo kazaljke. Ali, i dalje može uticati na naše planove (promene u saobraćaju, u spavanju, u poslu), a znamo i da prelazak na letnje računanje vremena donosi određene zdravstvene rizike.
Iako se godinama priča o prestanku pomeranja sata, sadašnji raspored nas i dalje drži u ritmu od dve promene godišnje – na proleće i na jesen.
PROČITAJTE: OČEKUJE SE I KRAĆI SUNČANI INTERVAL: U Srbiji danas oblačno vreme
Letnje računanje vremena uvek počinje krajem marta, tačni datumi se menjaju, a ove godine sat unapred pomeramo 30. marta, ondnosno sutra, u 2 sata posle ponoći. To znači da ćemo izgubiti sat vremena sna, ali će večeri biti duže.
Na zimsko računanje vremena vraćamo se 26. oktobra i tad ćemo kazaljke pomeriti unazad – sa tri na dva sata ujutru. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani biti kraći.
Istorija promene vremena
Pomeranje vremena uveo je Bendžamin Frenklin 1784. godine, kao deo plana za uštedu energije, smatrajući da će ljudi u letnjim mesecima trošiti manje svetla i energije ako iskoriste više dnevne svetlosti.
Međutim, ozbiljnija primena letnjeg računanja vremena započela je u Prvom svetskom ratu, kada su mnoge evropske zemlje, uključujući i Veliku Britaniju, usvojile ovu praksu kako bi uštedele energiju tokom rata.
Letnje računanje vremena prva je uvela Nemačka 1916. godine, a nekoliko nedelja kasnije i Velika Britanija.
Obe su tada bile u jeku Prvog svetskog rata i bilo im je vrlo značajno da što bolje iskoriste dnevnu svetlost, a sačuvaju ugalj.
Sledeće godine to je uradila Rusija, a 1918. i Sjedinjene Američke Države. Ipak, u mirnodopskim uslovima to nije zaživelo u Americi.
Pod pritiskom farmera, američki predsednik Vudro Vilson ubrzo je ukinuo letnje vreme, navodeći da se zemlja ponovo vraća „Božjem vremenu“.
U Drugom svetskom ratu, letnje računanje vremena je ponovo postalo obavezno, a nakon rata mnoge zemlje nastavile su sa njegovom primenom.
U Sjedinjenim Američkim Državama, praksa letnjeg računanja vremena postala je obavezna 1966. godine Zakonom o standardnom vremenu, dok su evropske zemlje to uvele u periodu nakon 1970-ih.
Danas, mnoge zemlje širom sveta i dalje primenjuju letnje računanje vremena, dok neke zemlje, poput Rusije, Argentine i Japana, nisu usvojile ovu praksu.
Zanimljivo je da postoji sve više debate o tome da li je pomeranje vremena još uvek korisno, jer se pokazalo da u nekim slučajevima više donosi štete nego koristi, posebno zbog njegovog uticaja na zdravlje.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

NOVI AVION U FLOTI ER SRBIJE: Proširena saradnja srpske i burgarske avio kompanije

PRVI VESNIK PROLEĆA: Od sutra možete da odložite zimske gume
