Izvor: Kurir
06.04.2025 u 15:29
0

KAZNA ZA TRGOVCE I DO TRI MILIONA: Evo kako da prepoznate polovnu garderobu i kako se zaštititi

Patogeni mikroorganizmi se nalaze u sekend hend prodavnicama samo na odeći koja nije adekvatno higijenski tretirana

Polovna garderoba, koja je zbog nižih cena vrlo popularna u Srbiji, a i svetu, može biti prepuna različitih bakterija, gljivica i virusa!

Ovi patogeni mikroorganizmi, koji se mogu naći na neadekvatno higijenski tretiranoj odeći, mogu izazvati razne zdravstvene probleme, kao što su šuga, stafilokokne i streptokokne infekcije kože, infekcije krvi…

Na ovaj problem je, pozivajući se na više istraživanja, ukazala i dr Primrouz Friston, viša predavačica kliničke mikrobiologije na britanskom univerzitetu.

Prethodna istraživanja su pokazala da odeća može da sadrži nekoliko infektivnih patogena. To uključuje neke kao što su zlatni stafilokok (Staphylococcus aureus), bakterije kao što su salmonela, ešerihija koli, norovirus i rotavirus (koji može izazvati groznicu, povraćanje i dijareju) i gljive koje mogu da izazovu atletsko stopalo i lišaje – upozorila je ona u naučnom magazinu Konverzejšn (The Conversation), a preneo je i britanski Dejli mejl.

Dr Friston je ukazala i na nedavnu studiju koja je pokazala da veliki broj polovnih odevnih predmeta koji se prodavao u Pakistanu sadrži bakterije bacilus subtilis i zlatni stafilokok, koje mogu izazvati infekcije kože i krvi.

PROČITAJTE: APSOLUTNA DOMINACIJA KENIJACA: Debora Sang oborila rekord Beogradskog maratona

– Nađeni su i paraziti kao što su dermatitis i šuga – istakla je ona, upozoravajući da su istraživanja pokazala da klice na odeći od pamuka ili mešanih vlakana mogu, u normalnim uslovima, preživeti do 90 dana, dok na poliesterskim tkaninama čak 200 dana.

Šuga je možda najčešće oboljenje koja se može dobiti putem garderobe, kaže za Kurir dr Đorđe Krstić, specijalista dermatologije.

Međutim, mogu se preneti i razne bakterijske, virusne i gljivične infekcije. Kod bakterijskih su to uglavnom stafilokokne i streptokokne infekcije, koje se mogu ispoljiti u vidu crvenila sa žutim ljuspama, kao i gnojem ili upalom folikule dlake. Da li će se neko zaraziti, zavisi u velikoj meri i od kožne barijere, odnosno, oni koji imaju atopijski dermatitis ili neko oštećenje kože mogu lakše dobiti bakterijske i gljivične infekcije, dok oni koji imaju zdravu kožu možda neće dobiti ništa – kaže dr Krstić, ističući, međutim, da ne treba ni stigmatizovati sve prodavnice polovne garderobe, jer većina njih tretira garderobu na higijenski način, pere je i pegla na visokim temperaturama:

– Kožne infekcije se teoretski mogu dobiti i prilikom probanja robe koju je prethodno već neko drugi probao, ali ta opasnost preti kako u prodavnicama polovne garderobe, tako i u najluksuznijim radnjama.

Saveti:

– Tek kupljenu polovnu odeću perite deterdžentom na temperaturi od bar 60 stepeni

– Prilikom prvog pranja odvojte polovnu garderobu od svoje kako biste smanjili rizik od unakrsne kontaminacije

– Ne kupujte robu od neregistrovanog trgovca

– Pitajte trgovca da li je i na koji način čistio garderobu

U Srbiji ne postoje posebni propisi koji kontrolišu trgovinu polovnom robom, već je bezbednost tih proizvoda regulisana Zakonom o opštoj bezbednosti proizvoda, koji navodi da se ne sme uvoziti, izvoziti niti prometovati roba koja ugrožava zdravlje i bezbednost potrošača, kaže za Kurir Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača. Odgovornost je na trgovcu, carini, ali i potrošaču.

Polovna roba je roba i trgovac mora da ispoštuje sva pravila o bezbednosti proizvoda u svim fazama trgovine. Ukoliko postoji sumnja da proizvodi ne ispunjavaju zahteve koji se odnose na bezbednost, potrošač to može prijaviti tržišnoj i zdravstvenoj inspekciji. Takođe, velika odgovornost je na carinskim organima koji vrše proveru robe pri uvozu. Oni, ukoliko smatraju da roba ima neke nedostatke, bilo da to ocene prema uvoznoj papirologiji, bilo na osnovu uzorkovanja, tu robu izuzimaju iz uvoza i prijavljuju nadležnim inspekcijskim organima, koji onda vrše uzorkovanje i povlače robu ukoliko nije bezbedna – kaže Perinčićeva.

Kazna za trgovca i do tri miliona

Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača podseća da naši propisi predviđaju kazne za trgovce koji stavljaju nebezbedne proizvode u promet:

Trgovac koji stavlja u promet robu koja ugrožava zdravlje, prema Zakonu o opštoj bezbednosti proizvoda, platiće kaznu za privredni prestup od 500.000 do tri miliona dinara. Postoji i prekršajna kazna i ona je od 100.000 do milion dinara, ukoliko se potrošaču ne pruže sve neophodne informacije i obaveštenja o eventualnom riziku – kaže ona, dodajući da se, s obzirom na to da su kazne visoke ukoliko je proizvod nebezbedan, polazi od pretpostavke da nijedan registrovani trgovac neće stavljati u promet nebezbedan proizvod.

Njen savet potrošačima koji pazare u sekend hend prodavnicama je da otvore oči i uši.

– Pri samom ulasku u radnju mogu vizuelno i po samom mirisu odrediti kakva je higijena u prodavnici, da li se oseća neprijatan miris ili ne. Trgovca mogu i treba da pitaju na koji način je roba očišćena – savetuje Perinčićeva.

U Ministarstvu trgovine nismo dobili odgovore na pitanja na koji način tržišna inspekcija kontroliše uvoz polovne garderobe i da li se zdravstvena bezbednost odeće kontroliše i u prodavnicama.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter