
Foto: Printscreen/Youtube/Kosovo Online
MARTOVSKI POGROM SE MORA POREDITI SA KRAJINOM 1995. godine: Radojković ističe da je povratak Srba gotovo nemoguć
Martovski pogrom se može porediti sa progonom koji su Srbi u Krajini doživeli u avgustu 1995. godine, ocenio je za Kosovo onlajn istraživač - saradnik Instituta za političke studije u Beogradu, istoričar Stefan Radojković, dodajući da je nakon 17. marta 2004. godine povratak Srba gotovo zaustavljen.
Radojković je istakao da je 17. mart 2004. godine jedan od najvećih zločina nad Srbima u novijoj srpskoj istoriji.
„Pogrom od 17. marta se može porediti i treba se porediti sa progonom koji su Srbi u Krajini doživeli u avgustu. 1995. godine. Samo deset godina kasnije neki od tih prognanika iz Oluje su bili ponovno prognani i 1999. godine u junu, i onda se to isto ponovilo i u martu 2004. godine. Tako da, veze između ta dva pogroma i proterivanja i etničkih čišćenja faktički određenih delova u tom trenutku Hrvatske, a ovde delova Savezne Republike Jugoslavije su apsolutno u novijoj istoriji Srbije najveći zločini“, rekao je Radojković.
Posle martovskog pogroma povratak Srba je gotovo zaustavljen i to je prva psledica dešavanja od 17. marta, ocenio je Radojković, dodajući da je druga da se od marta 2004. godine kada je reč o razgovarima i pregovorimo o statusu podrazumevala nezavisnost prištinske adminisracije, a treća da su urbane sredine, osim severnog dela Kosovske Mitrovice, ispražnjene od Srba, Roma i Aškalija.„Povratak Srba koji su proterani sa Kosova ili koji su interno raseljeni na kosovu je apsolutno zaustavljen martovskim pogromom. Do 2004. godine je postojala kakva-takva inicijativa da se Srbi koji su, ili u centralnoj Srbiji, ili u nekim delovima Kosova, vrate u svoja prebivališta, međutim, to od marta više nije.
SMILJANIĆ O KOLEKTIVNOJ TRAUMI SRBA U KOJI SU PREŽIVELI GOLGOTU: U zgradi Ju programa svi su bili sigurni da će im to biti ZADNJI SATI ŽIVOTA
Mi i dan danas živimo tu posledicu između ostalog. Isto tako mi živimo posledicu toga danas da je martovski pogrom doveo do promene mišljenja međunarodne zajednice o kosovskom problemu, gde do marta 2004. godine postojali su razgovori o nekoj smislenoj autonomiji, samupravi, što je i apsolutno odgovarajuće i u skladu sa međunarodnim pravom, ali od marta 2004. godine, a pogotovo od jeseni 2005., kada se razgovara o pregovorimo o statusu zapravo se podrazumeva nezavisnost prištinske administracije i to su dve najkonkretnije posledice. Treća posledica je ono što je meni onako specifično, da su urbane sredine, sem severnog dela Kosovske Mitrovice ispražnjene, ne samo od prisustva Srba, nego i od Roma, Aškalija i drugih koji su tada percipirani `kao saradnici Srba`“ istakao je Radojković.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

OTVARANJE PLANIRANO ZA KRAJ JUNA: Radovi na najdužem tunelu u Srbiji završeni

UVEK VIŠE: U nedelju 6. aprila oržaće se 38. Beogradski maraton

STO DESET GODINA OD SMRTI NADEŽDE PETROVIĆ: Srpska slikarka i ratna heroina
