Izvor:
25.02.2019 u 13:14
0

MINISTARSTVO ZDRAVLJA: Zdravstveni sistem Srbije zauzeo je 18. mesto! Srbija postala lider u regonu kada je u pitanju zdravstvo!

Zdravstveni sistem Srbije zauzeo je 18. mesto od 35 rangiranih država "starog kontinenta" prema najnovijim rezultatima Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa (EHCI) za 2018. godinu.

Takvim rezultatom Srbija je ostvarila napredak od dva mesta u odnosu na 2017. godinu i postala lider u regonu kada je u pitanju zdravstvo, kažu u Ministarstvu zdravlja.

Na danas objavljenoj prestižnoj EHCI listi zdravstvenih sistema Evrope, Srbija se nalazi ispred 14 država EU – Španije, Italije, Slovenije, Irske, Hrvatske, Kipra, Malte, Litvanije, Grčke, Letonije, Bugarske, Poljske, Mađarske i Rumunije.

Među najzapaženijim rezultatima u 2018. godini istaknuti su nastavak informatizacije zdravstvenog sistema, uspešna implementacija elektronskog recepta, smanjenje lista čekanja, značajni rezultati u smanjenoj upotrebi antibiotika, kao i aktivnosti u oblasti mentalnog zdravlja.

Direktor Klinike za vaskularnu hirurgiju KCS prof. Lazar Davidović kaže da je napredovanje na takvoj listi od ogromnog značaja za zdravstveni sistem svake zemlje i onih najrazvijenijih, a za Srbiju još više.

Nama je mnogo teže da postignemo tako nešto imajući u vidu mogućnosti i ulaganja koje najrazvijenije zemlje imaju. Bolest je velika nesreća i svi očekujemo da nam zdravstveni problem bude rešen efikasno i brzo kao u Švedskoj i Švajcarskoj. To nije lako imajući u vidu njihove i naše mogućnosti – rekao je Davidović.

Dodaje da se pacijenti u Srbiji, bar kada je reč o vaskularnoj hirurgiji, leče iznad mogućnosti zahvaljujući stručnom radu kompletnog medicinskog osoblja – lekara, sestara, tehničara.

Veliki iskorak za srpsko zdravstvo, kako kaže, napravljen je u smanjenjem listi čekanja, zapošljavanjem mladih kadrova, ali i napretkom u lečenju intrahospitalnih infekcija.

Napravljeni su najveći mogući napreci kada su u pitanju eliminacije i transparentnost lista čekanja za neke od operativnih zahvata. Kada je u pitanju vaskularna hirurgija njih praktično nema, postoje samo liste zakazivanja pacijenata koje se praktično prave prema pacijentovim željama – istakao je on.

Boljem rejtingu srpskog zdravstva, kako kaže, doprinela je i vaskularna hirurgija. Klinika za vaskularnu hirurgiju KCS je u svetu i Evropi prepoznata kao centar gde se rade najkompleksnije procedure na aorti, a u Kliniku dolaze mladi lekari iz cele Evrope na edukaciju.

To što je zdravstveni sistem Srbije napredovao u rangiranju evropskih zdravstvenih sistema, glavni medicinski tehničar KCS Nenad Banićević kaže da je Evropa prepoznala veliko ulaganje Srbije u zdravstvenu opremu.

To je veoma važno za medicinske sestre i tehničare koji danonoćno rade i koji su veoma angažovani u procesu zdravstvene nege.-

Zdravstveni sistem Srbije je do 2014. godine bio najslabije rangiran među državama Evrope.

Ministarstvo zdravlja je, kako kažu, tada preduzelo odlučne mere u cilju reforme i unapređenja našeg zdravstvenog sistema.

Velika materijalna ulaganja u izgradnju savremenih zdravstvenih objekata i nabavku najsavremenijih aparata i opreme, kao i odgovorna kadrovska politika u zdravstvu, zapošljavanje najboljih mladih lekara i medincinskih sestara, omogućavanje njihovih specijalizacija i usavršavanja omogućile su značajan napredak našeg zdravstva koji je prepoznat i od međunarodnih istraživača kakav je Evropski potrošački indeks.

Usled toga, zdravstvo Srbije je kontinuirano napredovalo na listi EHCI i danas je plasman naše zemlje bolji za čak 16 pozicija u odnosu na 2014. godinu.

Kontinuiran napredak naše zemlje na EHCI listi i liderska pozicija među zemljama regiona za Ministarstvo zdravlja predstavlja jasnu potvrdu svega do sada učinjenog u prethodnih nepunih pet godina, ali pre svega obavezu da daljim aktivnostima i merama nastavi rad u cilju uspostavljanja još bržeg, efikasnijeg i kvalitetnijeg zdravstvenog sistema u Srbiji u interesu građana.

Verujemo da uspeh našeg zdravstva i napredak zdravstvenog sistema predstavlja i dodatni motiv našim zdravstvenim radnicima da ostanu u svojoj zemlji i da svoje karijere grade u sistemu koji je najbolji u ovom delu Evrope i znatno boljim uslovima rada u odnosu na period pre 2014. godine, navode u Ministarstvu zdravlja.

Istraživanje EHCI se obavlja od 2005. godine i predstavlja vodeće poređenje za procenu funkcionisanja nacionalnih sistema zdravstvene zaštite u 35 zemalja Evrope.

Na osnovu 48 indikatora koji uključuju oblasti kao što su prava i obaveštenost pacijenta, pristup zdravstvenoj zaštiti, ishodi lečenja, obim i područje usluga, prevencija i korišćenje farmaceutskih proizvoda.

Izvor: Tanjug
Foto: Arhiva

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter