
Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ
NAJTEŽI NAPAD NA GRAD: NATO razaranje Surdulice 1999. godine
NATO avioni bombardovali su centar Surdulice 27. aprila 1999. godine, u sred dana, oko podneva, usmrtivši najmanje 20 civila, uključujući 12-oro dece
Ranjeno je ili povređeno oko stotinu civila, a srušeno ili oštećeno više od 500 kuća.
Bio je to najžeći napad na grad od desetak hiljada stanovnika koji je čak u tri navrata tokom agresije NATO 1999. godine na Srbiju teško bombardovan i proporcionalno broju stanovnika najviše stradao.
Na grad je 27. aprila palo 14 projektila. NATO agresori su gađali najgušće naseljeni deo varošice, Čubrine livade, kao i naselje Piskavice na istoku grada. Ulica Zmaj Jovina je razorena. Posebna tragedija dogodila se u domu porodice Milić, gde je ubijeno čak 15 osoba, koji se se, među njima šest ukućana, nadali da su se sklonili u podrumu kuće.
Sutradan NATO je zvanično saopštio da je uspešno pogodio kasarnu u Surdulici, a kako je tada rečeno, tvrdnja da su civili namerno gađani je laž.
Portparol NATO Džejms Šej pokušao je zatim da obmane javnost pričom o „jednoj bombi koja je promašila cilj“.
Demantovao ga je međutim izveštač upravo TV mreže CNN koji je, na osnovu onog što je video na licu mesta, izjavio: „Nema nikakve sumnje, potpuno sam uveren na osnovu onoga što vidim da je ovde palo više od jedne bombe“.
PROČITAJTE: DA SE POSVETE MOLITVI ONI KOJI SU NEPRAVEDNO OKLEVETANI: Danas obeležavamo Svetog Martina Ispovednika
Surdulica je tokom NATO agresije proleća 1999. teško bombardovana u tri navrata.
Lokalno izbegličko naselje, nastanjeno proteranima iz Srpske Krajine bilo je meta 21. aprila. Ubijeno je 10 civila, među njima šestoro deca, a ranjeno je 16 osoba.
Poslednje teško bombardovanje tokom rata 1999. Surdulica je doživela noću, prvih minuta 31. maja, kada je sa četiri projektila pogođen Gerontološki centar, Sanatorijum za plućne bolesti, kao i paviljoni u kojima su boravile izbeglice. Žestina udara je bila takva da su na obližnjim stablima pronalaženi ostaci stradalih.
Ubijeno je 20 osoba, a 88 je ranjeno. Prema drugim navodima bilo je 95 ranjenih ili povređenih.
Predstavnik NATO, general Konrad Frajtag, negirao je potom učinjeno, tvrdnjom da su pogođena skladišta municije i kasarna, nikako bolnica.
Ipak, mesec dana docnije, prilikom kongresnog svedočenja Džon Džulijan Hamre, ondašnji pomoćnik ministra odbrane SAD, potvrdio je tragediju Surdulice, kako je rekao, ljudskom greškom pogođena je bolnica.
Što je potom potvrdio i Džordž Tenet, tadašnji čelnik CIA.
Osim tri teška bombradovanja same varoši, okolina Surdulice je tokom NATO agresije 1999. bombardovana najmanje u desetak navrata.
Ukupno, tokom NATO agresije 1999. poginulo je 50 žitelja Surdulice, dok su 204 osobe ranjene. U gradu je razorena približno trećina stambenog fonda.
Amnesti internešenel je juna 2000. povodom tragedije Surdulice objavio da je, verovatno, prekršena Ženevska konvencija.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, sa središtem u Hagu, zaobišao je istragu na temu napada na zdravstvene ustanove tokom agresije NATO 1999. na Srbiju.
Surdulica je doživela i ranije teška stradanja tokom ratova, najviše tokom Prvog svetskoga rata kada su bugarski okupatori posebno brutalno pobili hiljade nevinih stanovnika tog mesta.
Kralj Aleksandar Karađorđević je otuda 1924. podigao spomen kosturnicu stardalnicima Surdulice u Svetskom ratu, kao i gimnaziju. Bugarski okupatori su taj spomenik razorili u Drugom svetskom ratu, kada su takođe stradale stotine žitelja varošice.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

NAJTEŽI NAPAD NA GRAD: NATO razaranje Surdulice 1999. godine
