Izvor: 24sedam
09.12.2024 u 20:20
0

ZBOG JEFTINE ZABAVE NAJČEŠĆE STRADAJU DECA: Najugroženije su šake i prsti, pa oči, lice i uši

Petarde koštaju manje od 100 dinara, a prodaju se i nelegalnim putevima

Iako zabranjene maloletnicima, petarde su najčešće u rukama dece koja i nisu svesna opasnosti. U najvećem broju slučajeva stradaju šake i prsti, a neretko i oči, lice, uši. Iz policije upućuju apel roditeljima, a doktori poručuji da se ne treba igrati petardama.

Iako stručnjaci godinama upozoravaju na opasnost od petardi i pirotehničkih sredstava, i ove godine u susret novogodišnjim i božićnim praznicima na ulicama svakodnevno odjekuju eksplozije.

Statistika kaže da usled korišćenja pirotehnike povređena uglavnom budu deca mlađa od 14 godina.

O dramatičnim posledicama, kontroli, kažnjavanju, za Dnevnik su govorili pomoćnik načelnika Uprave za zaštitu od požara i eksplozija u Sektoru za vanredne situacije Rade Milošević i prof. dr Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta.

Milošević je rekao da je zakon jasan ko sme da koristi pirotehnička sredstva i na kojim mestima, ali je problem što u praksi to baš nije u potpunosti u skladu sa zakonom.

„Imamo povećan broj maloletne dece koja koriste pirotehnička sredstva. Ipak, na mestima koja nisu dozvoljena. Ta mesta bih izdvojio – zdravstvene ustanove, socijalne ustanove, mesta gde može doći do većeg požara ili veće materijalne štete, odnosno tamo gde se skladište lako zapaljive ili eksplozivne materije“, rekao je Milošević.

Povrede šaka, glave, vrata

U najvećem broju slučajeva stradaju šake i prsti, a neretko i oči, lice, uši.

Doktor Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, kaže da postoji opasnost u dečjem uzrastu kada se koriste pirotehnička sredstva – povrede šaka su najčešće, oko 30 do 40 odsto, zatim povrede glave i vrata.

„Kada deca zapale petardu i hoće da je bace, najčešće dolazi do opekotina, zatim i neke dublje povrede, od lakih telesnih povreda do teških telesnih povreda, povrede tetiva, povrede mekih tkiva, amputacije ekstremiteta. Sve to smo viđali u praksi“, napominje dr Vlahović.

Dodaje da deca drže petarde blizu lica, blizu oka i veoma često se dešavaju povrede koje mogu da budu dosta teške i da ugrožavaju čak i vitalne funkcije.

Ne stradaju samo oni koji bacaju petarde, nego i oni koji su u okruženju.

Bizarni i neobični slučajevi

Dr Vlahović kaže da je u praksi bilo bezbroj slučajeva koji su bili i bizarni ili neobični, gde nije došlo do teških telesnih povreda.

„Mi čak nismo ni mogli da verujemo da se nešto tako dešava. Imate dečje igre, ko može duže da drži petardu u ustima, da se ta petarda stavi u džep. I, naravno, okolina strada ukoliko su te petarde jake“, navodi doktor.

Dodaje da su oštećenja sluha dosta česta.

Najčešće se radi o deci do 14 ili 15 godina, najčešće su to dečaci, to je period dokazivanja, period kada se pokazuje da vi nešto možete bolje od drugih i vrlo često se to se završava na jako loš način po tu decu, napominje Vlahović.

Gde se kupuje pirotehnika i ko sme da je prodaje

Maloletnicima je, kaže zakon, zabranjena kupovina petardi. Nabavka i prodaja regulisane su zakonom o prometu eksplozivnih materijala.

Milošević kaže da oni svake godine imaju pojačan inspekcijski nadzor svih mesta gde se prodaju pirotehnička sredstva kako regularna (prodavnice koje imaju odobrenje MUP-a da mogu da se bave prometom tih vrsta sredstava), tako i sva mesta gde je uočeno u ranijem periodu da se ilegalno prodaju pirotehnička sredstva.

„Ono što pokazuje naša analiza iz godine u godinu, da se smanjuje broj mesta  gde se ilegalno prodaju pirotehnička sredstva. Napominjem da treba da izbegavamo korišćenje pirotehničkih sredstava, pogotovo petardi i svih tih smesa koja se koriste za proizvodnju zvuka“, navodi Milošević.

Ne treba zanemariti ni kućne ljubimce i mogućnost nastanka požara.

Deklaracija na srpskom jeziku

Prema njegovim rečima, kupovinom petardi u odgovarajućim prodavnicama dobijate sredstvo koje garantuje neki vid bezbednosti na taj način što na svakome legalnom pirotehničkom sredstvu mora da postoji deklaracija na srpskom jeziku o njegovom korišćenju i na kojim mestima sme da se koristi.

„Tako da kupujući pirotehničko sredstvo na ilegalnim mestima, dovodite sebe i svoje okruženje u mnogo veći rizik od povređivanja, tako i izazivanja požara ili neke druge tragedije“, ističe Milošević.

Milošević kaže da putem medija apeluju na podizanje svesti naših građana. „Pre svega na roditelje i staratelje te dece, jer deca sama ne mogu da kupe pirotehnička sredstva u prodavnicama. Kad roditelji kupe, da oni i koriste to pirotehničko sredstvo u skladu sa propisanom deklaracijom, a da nikako ne dozvoljavaju maloletnicima da koriste ta sredstva“, navodi Milošević.

Traumatične povrede

Govoreći o posledicama korišćenja petardi, Vlahović kaže da ako imate tešku telesnu povredu u kojoj neko dete ostane bez prsta ili bez dela šake, vi praktično imate trajni invaliditet.

„Nije samo to dete ugroženo, ugrožena je i njegova okolina, njegova porodica, jer vi imate situaciju da trajno imate oštećenu funkciju nekog organa, da ne govorimo o slepilu ili o gluvoći“, kaže doktor.

Kaže da se susretao sa povredama koje su u širokom dijapazonu – od manjih opekotina na ruci, do potpune amputacije šake.

„Bilo je situacija da su deca upalila petardu i onda se sakrila od roditelja, da oni ne vide da im je petarda u tom trenutku u ruci i onda ona eksplodira. Do toga da su stavljane u flaše, što još dodatno pogoršava efekat same petarde. Sve te traume mi zbrinemo i mi tu decu lečimo“, kaže dr Vlahović.

Novčane kazne i kazna zatvora

Korišćenje pirotehnike u Srbiji regulisano je Zakonom o javnom redu i miru. Moguće sankcije su zatvor do 60 dana i novčana kazna do 100.000 dinara.

„Imali smo slučaj u praksi da je bilo i zatvorskih kazni i, naravno, mnogo veći broj u novčanom iznosu“, kaže Milošević.

Kontrolišu se, kaže, sva mesta gde je uočeno i gde dobijaju dojavu od građana da postoji veći obim prodaje pirotehničkih sredstava kako u Beogradu, tako i širom Srbije.

Petarde se mogu kupiti i za manje od 100 dinara. Milošević navodi da se cene se kreću bukvalno od nekoliko desetina dinara pa do nekoliko hiljada dinara.

Zvuk petardi uznemirava

Zvuk petardi jako uznemirava i decu s autizmom, a negativno utiče i na životinje.

Životinje i imaju znatno osetljiviji sluh nego ljudski rod, zato su i osetljivije na takve stvari, kaže doktor Vlahović.

„Imamo mnogo drugih načina da se zabavimo, da nešto radimo, ali jednostavno to treba da prestane na bilo koji način. Apsolutna odgovornost je na roditeljima. Da shvate da ih to ugrožava. Jednostavno, prevencija, prevencija, mi smo tu, Institut je kao i svake godine dežuran za praznike, 31. decembra, 1. januara“, kaže Vlahović.

Milošević je uputio apel roditeljima, starateljima, starijoj braći, sestrama, komšijama, prijateljima da ako već kupuju pirotehnička sredstva nikako ih ne daju svojim mlađim rođacima, komšijama, deci – nego da ih oni koriste, ali na način koji je propisan u deklaraciji.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter