
Foto: BSC HAPPY/Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
PRIVREDA MORA DA FUNKCIONIŠE: Sastanak ministra poljoprivrede Glamočića sa Upravom za veterinu
Ministar Dragan Glamočić održao sastanak sa rukovodstvom Uprave za veterinu
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prof. dr Dragan Glamočić održao je radni sastanak sa rukovodstvom Uprave za veterinu, u cilju unapređenja rada i jačanja institucionalne odgovornosti. U razgovoru sa direktorom Uprave Živkom Matijevićem i njegovim saradnicima, ministar je naglasio da je rad Uprave direktno povezan kako sa zdravljem građana Srbije tako i zdravljem životinja i bezbednošću hrane, te da će njen rad biti jedan od glavnih prioriteta resora koji vodi.
– Ovo je samo jedan u nizu sastanaka koji imaju za cilj da Uprava za veterinu postane efikasan i pouzdan servis poljoprivrednicima i privredi kao i svim građanima – istakao je ministar Glamočić i dodao da nije zadovoljan dosadašnjim radom službe.
Ministar je ukazao na poremećaje u proizvodnji svinjskog mesa i potrebu za jačanjem prehrambenog suvereniteta.
– Prošle godine smo uvezli više od 500.000 prasadi i preko 50.000 tona mesa. Bolje je da uvozimo prasad, a da ih zatim tovimo u Srbiji, koristeći domaće sirovine, kapacitete i radnu snagu – rekao je ministar.
On je podržao pokretanje stručne rasprave u okviru Uprave radi razmatranja mogućnosti uvoza prasadi, pre svega iz Danske, odakle se tradicionalno uvozi najviše. Iako je podsetio da postoje aktivna žarišta slinavke i šapa u Mađarskoj i Slovačkoj, ministar je istakao da odluke moraju biti zasnovane na stručnoj proceni rizika, kao i na praksama drugih zemalja u okruženju.
– Lako je sve zabraniti, ali privreda mora da funkcioniše. Država mora da odgovori, kao što smo to učinili u vreme pandemije korona virusa – poručio je Glamočić.
PROČITAJTE: DAN SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA: Ana Brnabić položila venac u spomen obeležju Jajinci
Jedan od važnih prioriteta biće i jasno označavanje proizvoda animalnog porekla. On je ovom prilikom ukazao na slučajeve gde se proizvodi sa palminim uljem lažno predstavljaju kao sir i zatražio da oznake budu jasne, vidljive i da ne dovode potrošače u zabludu.
– Građani moraju da znaju šta zaista kupuju – sveži domaći proizvod ili zamrznuto meso iz uvoza. Ne može da se dogodi da u maloprodaji vidimo da piše „sveže meso“ ako je to meso poreklom iz inostranstva i ako je staro sedam ili više dana – naglasio je on.
Ministar je dodao da će se ova pitanja rešavati u saradnji sa drugim resorima, pre svega Ministarstvom trgovine. Glamočić je istakao da Srbija bez jasnog osnova ne sme zabranjivati uvoz, jer kao značajan izvoznik poljoprivrednih proizvoda mora voditi računa o mogućim recipročnim merama. Umesto toga, potrebno je pojačati kontrole i podići kvalitet uvozne hrane, jer on treba da bude na zadovoljavajućem nivou. Resorni ministar je zatražio hitno sazivanje sednice kriznog štaba za slinavku i šap, uz dostavljanje detaljnog izveštaja o svim do sada sprovedenim merama.
Podsetio je da je kao savetnik predsednika Republike već uputio pismo na ovu temu.
– Prošlo je skoro mesec dana, a ništa nije urađeno. Uprava za veterinu mora da preuzme punu odgovornost – izjavio je ministar, dodajući da su potrebne hitne promene u organizaciji, u procesu izdavanja dozvola za uvoz, kao i u komunikaciji sa privredom i proizvođačima.
– Bez prave, svakodnevne komunikacije nema rezultata – formalnosti ne doprinose rešavanju problema – poručio je ministar i dodao – Važno je da saradnja na terenu bude živa i stvarna, a ne samo administrativna.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74