Izvor: Happy BSC
04.10.2021 u 16:25
0

„BURAZER“ NIJE REČ NOVIJEG DATUMA: Ovo sigurno niste znali!

Postoje reči u našem jeziku koje se često upotrebljavaju, koje su samo naše i po kojima se mi kao narod prepoznajemo. Jedna od tih reči je i „burazer“.

Mnogi misle da je ona novijeg datuma i da je deo šatrovačkog vokabulara. No, istina je drugačija. 

Sa „burazerom“ prvi put se susreo pesnik Branko Radičević, prilikom posete Beogradu (1849) u gostima kod pobratima pesnika Jove Ilića. 

Iako ga je reč fascinirala, on je nije upotrebljavao u svojim pesmama. 

PROČITAJTE JOŠ: Evo šta treba uraditi kad nađete novac na ulici

 „Burazer“ je upisan i u Vukov Rječnik (1848) kao turska reč.  Najverovatnije ju je Karadžić čuo prvi put u Bosni. Etimolog Petar Skok vodi ovu reč kao turcizam, ali ukazuje da joj je poreklo persijsko. 

Turci u svom rečniku nemaju mnogo izvornih turskih reči. Smatrani su za stepski i primitivan narod koji je bio duhovno siromašan, te su svoj jezik gradili na pozajmicama kulturno razvijenih naroda, najviše od Persijanaca. 

U persijskom jeziku reč „burazer“ se izgovara „birader“ i znači brat. Kako etimolozi tvrde, ova reč je još starija. U drevnim Avestama glasi „bratar“, a u sanskritu „bhrata“.

Otuda se ova reč izgovara slično u skoro svim indoevropskim jezicima i ima isto značenje-brat. 

PROČITAJTE JOŠ: ZATO VAM FALE PRIJATELJI: Kako vaše IME određuje način na koji će vas drugi posmatrati?

Naša reč „burazer“ i persijska „birader“ su iz istog korena. U nemačkom jeziku ova reč se izgovara „bruder“, u engleskom „brader“. Samo kod nas ova reč se izgovara „burazer“ i to mnogo govori!

Po bogatsvu terminologije srodstva, u označavanju stepena i vrste rođaštva, po predačkoj i bočnoj liniji, po majci i po ocu, Srbi nemaju premca.

Samim tim izlišno je da smo pozajmili, pored naše reči „brat“, još jednu reč koja označava isti pojam. To dokazuje da reč nije pozajmljenica, već  je ona izvorna, i od pamtiveka, naša. 

Osnova reči „burazer“ je reč „burag“, što znači: stomak, utroba, trbuh, meh. Otuda je nastala i reč „proburaziti“ (raseći stomak).

Odnosno, burazeri su braća po materi, jer su iz istog buraga (trbuha). 

PROČITAJTE JOŠ: OBUĆA ĆE VAM ZABLISTATI: Kućni trikovi za čišćenje cipela, patika i japanki

Ova reč je karakteristična za Šumadiju. Kada se neko nekom obraća sa „burazeru“, obraća se sebi ravnom (kao da ih je ista majka rodila).

Ova reč može da se izgovori na mnogo načina, da može izraziti nepredvidivo mnogo različitih odnosa i značenja.

Od iznenađenja (Gle, burazer!) do čuđenja (Bre, burazeru!?), od bliskosti (Burazeru moj!) do pretnje (Pazi, burazeru!).

Svako „burazeru“ izgovoreno je na drugačiji, nedvosmislen i  veoma sugestivan način. 

Ukoliko vas neko upita: „Šta hoćeš ti, burazeru?“, ne morate da odgovorite, nego trčite koliko vas noge nose, što dalje od burazera!

Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter