Izvor: Srbijadanas.rs
21.04.2025 u 21:50
0

SPREČITE KLIJANJE: Trikovi da vam krompir ostane svež mesecima

Trikovi i saveti kako najbolje da čivate krompir

Sačuvajte ovu namirnicu i do pola godine.

Krompir je verovatno najčešća namirnica u svakoj kuhinji – jeftin je, zasitan, svestran i lako se priprema. Ipak, mnogi ga brzo bace jer se pokvari pre nego što stignu da ga iskoriste. Razlog? Pogrešan način čuvanja.

Stručnjaci za skladištenje namirnica otkrivaju tri najčešće greške koje pravimo i jednostavna rešenja kako da krompir ostane svež i do šest meseci.

Nikako ga ne čuvajte u frižideru!

Iako frižider deluje kao logično mesto – hladno je i tamno – niske temperature zapravo štete krompiru. Na temperaturi ispod 5°C, skrob iz krompira se pretvara u šećer, što dovodi do neprijatnog, slatkastog ukusa i loše teksture kad se kuva ili peče. Uz to, pri pečenju takvog krompira stvara se akrilamid – potencijalno štetna supstanca.

Takođe, krompir ne treba da stoji ni na suncu ili blizu prozora – svetlost podstiče stvaranje hlorofila, a uz njega i solanina, prirodnog toksina koji može izazvati mučninu i nelagodnost.

Idealno mesto? Suva, prohladna i mračna prostorija – ostava, podrum ili donja fioka u kuhinji daleko od izvora toplote.

PROČITAJTE: NEZAOBILAZAN NA VASKRŠNJOJ TRPEZI: Kulič – tradicionalni ruski hleb

Zaboravite na plastične kese!

Najčešće donesemo krompir iz prodavnice u plastičnoj kesi i tako ga i ostavimo. Velika greška! Plastika zadržava vlagu i stvara kondenzaciju, što podstiče buđ, truljenje i klijanje.

Šta da uradite? Čim stignete kući, prebacite krompir u papirnu kesu, platnenu vreću, mrežastu torbu ili drvenu gajbu. Bitno je da „diše“ – što više vazduha cirkuliše, to će duže trajati.

Ne držite krompir i luk zajedno

Česta greška u domaćinstvu – čuvanje luka i krompira jedno pored drugog. Iako ih često koristimo zajedno u jelima, luk ispušta gas etilen koji ubrzava sazrevanje i propadanje krompira.

Rešenje? Držite ih na potpuno odvojenim mestima. Isto važi i za jabuke, banane i paradajz – svi oni ubrzavaju kvarenje krompira.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter