KARDIOLOG OTKRIVA VEZU IZMEĐU RANE MENOPAUZE I BOLESTI SRCA: Sve počinje sa gubitkom estrogena
Žene od kardiovaskulrnih bolesti u 10 odsto skučajeva umiru češće od muškaraca, ali se to dešava 10 do 15 godina kasnije. Dr Milijana Balević, kardiolog u Institutu za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ objašnjava zašto je tako.
– Postoje pretpostavke da su u većini slučajeva zaštitnici ženskog organizma u reproduktivnom periodu hormoni tj. estrogen. Međutim, kasnije kada dođe do hormonskog disbalansa, dolazi i do varijacija arterijskog pritiska i pokretanja patofizioloških mehanizama za neku od kardiovaskularnih komplikacija – objašnjava dr Milijana Balević.
Prema njenim rečima hormoni kao hemijske supstance osnovni su prenosioci informacija na nivou ćelija.
– Takvo njihovo dejstvo određuje rad kako ćelija, tako i organa i sistema organa i od njih zavisi sve, pa i naša osećanja i ponašanje. Poznato je da u periodu menopauze kao normalnog razdoblja u životu žene dolazi do hormonskog poremećaja, poremećaja polnih hormona. Polni hormoni ne samo da utiču na sazrevanje jedinke i olakšavaju funkcionisanje reproduktivne funkcije, već imaju i druge uloge u organizmu žene. Tako, estrogen utiče na lipidni status (metabolizam masti u organizmu) tako što održava vrednosti holesterina optimalnim, što sprečava progresiju ateroskleroze.
I holesterol se povećava kad estrogen pada
Smanjenje koncentracije estrogena u ženskom organizmu, navodi doktorka, negativno utiče i na metabolizam holesterola.
– Eksperimentalno je dokazano da je u periodu menopauze povećana koncentracija holesterola za šest do devet odsto, što povećava riziik od kardiovskularnog događaja, kao i rizik za nastanak dijabetesa.
Sa napretkom ateroskleroze, dolazi do povećanja krvnog pritiska i pojave drugih bolesti srca i krvnih sudova koje na kraju smanjuju kvalitet života i sam životni vek.
Estrogen, kaže doktorka, utiče i na rad centralnog nervnog sistema.
– Nedostatak estrogena dovodi do smanjenog tonusa krvnih sudova, dalje do grčenja istih i povećanja arerijskog pritiska što onda pogoršava već pokrenut aterosklerotski proces i mogućnost za kardiovaskularni događaj. To se klinički može manifestovati kao nelagodnost u grudima, ubrzanim srčanim radom ili varijacijama arterijskog pritiska ka povišenim vrednostima. Estrogen utiče i na koagulacioni sistem tako što njegove normalne koncentracije održavaju optimalnu razređenost krvi, dok smanjene koncentracije estrogena dovode do povećanog zgrušavanja krvi i mogućih kardiovaskularnih događaja.
Preventivne mere za žene u menopauzi
- Adekvatna ishrana
- Dobar san
- Dovoljna fizička aktivnost (svakodnevne šetnje od 40 minuta)
- Odvikavanje od štetnog dejstva duvana, alkohola i energetskih napitaka
- Konsultacija endokrinologa i ginekologa (radi eventualne supstitucije hormona)
Najznačajniji faktori rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti kod žena su:
- nasledni faktor
- gojaznost
- šećerna bolest
- konzumiranje duvana
- nedovoljna fizička aktivnost
Smrtnost od kardiovaskularnih bolesti zavisi od:
- 55 % slučajeva od načina života
- 20 do 25 % od genetike
- 20 % od uslova životne sredine
- 7 do 10 % od kvaliteta zdravstvenog sistema države
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74