
„BOLJE SPREČITI NEGO LEČITI“: Naš čuveni stomatolog samo za HAPPY BSC odgovara na važna pitanja i daje efikasne savete! (INTERVJU/FOTO)
Naš poznati stomatolog samo za HAPPY BSC odgovara na sva važna pitanja.
PROČITAJTE JOŠ:
JEZIVA ISPOVEST ZATVORENIKA IZ KPZ SREMSKA MITROVICA: Silovao me je cimer iz ćelije!
VERNICI SLAVE SVETOG ILIJU! Jačinu njegovih gromova svi znamo, ali EVO ŠTA DANAS NE TREBA RADITI!
VREMENSKA PROGNOZA: U većem delu zemlje danas pet do deset stepeni svežije!
Miloš Beloica je docent na Klinici za dečiju i preventivnu stomatologiju, Stomatološkog fakulteta i Univerziteta u Beogradu.
Sa kojim najčešće problemima vam pacijenti dolaze danas?
Problemi su nepromenljivi u smislu karijesa i parodontopatija kao najrasprostranjenijih oboljenja. Iako je situacija drugačija, obzirom na prisustvo korone, jer definitivno postoji strah kod određene grupe pacijenata, estetski zahvati su i dalje jako popularni.
Kako se odvija rad u ovim novonastalim uslovima?
Novi uslovi su zapravo stari uslovi. Čini mi se da se za stomatologe nije mnogo promenilo. U našoj profesiji su maska I rukavice nezaobilazni deo opreme. U početku se nije znalo mnogo o samoj bolesti pa su svi bili obazriviji. Trenutno stanje stvari je da je se kao i uvek insistira na higijeni, kako instrumenata tako I prostora, Sam rad sa pacijentima je isti mada se vodi računa da sami pacijenti budu u međusobno manjem kontaktu kada je to moguće.
Prema istrživanjima Evropske akademije za estetsku stomatologiju, više od 97% populacije veruje da je osmeh jako bitan za socijalne prilike. Mnogi pacijenti se odlučuju da upravo na ovaj način ulepšaju svoj osmeh. Koliko je bitan osmeh generalo u životu, a posebno u vašem životu i poslu?
Lepota je u oku osobe koja posmatra. Meni lično su osmeh i zubi jako bitni za funkcionisanje na svakodnevnom nivou. Mislim da je osmeh predstavlja donekle i lek a svakako pomaže u međuljudskim odnosima I komunikaciji. Lep osmeh i sređeni zubi u velikoj meri utiču na samopouzdanje. Moram priznati da smo mnogo puta moje kolege i ja prisustvovali i doprineli transformaciji pacijenata zahvaljujući estetskim i funkcionalnim zahvatima. Estetski zahvati već duži niz godina predstavljaju standard u stomatologiji pa danas ne čudi što se materijali koji nisu visoko-estetski postepeno zapostavljaju.
Koliko je parandotopatija zastupljena danas i kako je na efikasan način rešiti?
Parodontopatija uz karijes predstavlja najrasprostranjenije oboljenje današnjice. Može se reći da je u pitanju pandemija. Samo rešavanje je i dalje problematično ali postoje metode koje su konzervativne i hirurške i u velikoj meri može uticati na sam tok oboljenja. Ipak, važno je reći, čak i naglasiti da je prevencija ključ svega i da pravilno održavanje higijene od malih nogu kao i izbegavanje faktora rizika u velikoj meri pomaže u smanjenju stepena rizika za samo oboljenje.
Da li i koliko je teže biti dečiji stomatolog od onog za odrasle?
U poluozbiljnoj šali volim uvek studentima da kažem da dečji stomatolog nema samo jednog pacijenta u stolici već da su njegovi pacijenti mama, tata i ko god još da je došao u pratnji deteta. Dečja stomatologija je jako lepa grana stomatologije koja pruža mnogo satisfakcije u toku rada. Steknu se pacijenti koji su zaista drugari i koji se vezuju na ličnom nivou. Deca su najčešće jako iskrena u svom odnosu i brzo pokazuju da li im nešto odgovara ili ne. Svako ko želi da se bavi dečjom stomatologijom mora imati strpljenje i razumevanje za sve dečje ludorije koje se menjaju u zavisnosti od uzrasta. Najlepši deo rada sa decom je spustiti se na njihov nivo i podetinjiti a najveća satisfakcija vratiti im osmeh na lice I podići samopouzdanje.
Da li dete treba samo da pere zube?
Svako dete je individua koje se razvija zasebnim tempom. Deca mlađeg uzrasta nisu motorički sposobna da sama održavaju higijenu ali im svakako treba dozvoliti da se igraju četkicom kako bi se sticala navika. Kontrola roditelja je neophodna i nekada nezaobilazna čak i u tinejdžerskom uzrastu. Higijena usta i zuba je navika koja se stiče od najranijeg uzrasta čak i pre nicanja prvih zuba. Ono što roditelji treba da znaju je da se odgovarajuća četkica i pasta moraju koristiti od nicanja prvog zuba. Sve bi trebalo da ide kroz igru i zabavu kako deca ne bi doživela održavanje higijene kao obavezu već nešto što je normalno.
Kada je najbolje vreme za prvu posetu stomatologu?
Najbolje vreme za posetu stomatologu je dok su zubi zdravi i dok nije prisutan kvar ili bol. Prvi odlazak stomatologu bi treblo da bude pre nicanja zuba radi savetovanja o ishrani i održavanju higijene usta i zuba. Najlepši segment dečje stomatologije je imati pacijenta bez kvarova kod kojih je dovoljno primenjivati preventivne mere radi održavanja zatečenog stanja. Najstresniji odlazak kod stomatologa, za pacijente, roditelje stomatologa, je trenutak kada je prisutan bol i treba raditi intervencije radi ukazivanja prve pomoći koje na žalost deca često nisu u mogućnosti da razumeju.
Kako da pripremimo dete za odlazak kod zubara?
Deci uvek treba objasniti gde idu I zašto. Kao roditelj, treba biti detaljan u objašnjavanju nije lose koristiti I primere. Savremeno doba nosi sa sobom odrežene prednosti u smislu crtaća gde glavni junaci odlaze kod stomatologa na preglede I intervencije. Nije lose pružiti detetu uvid u ono što ga čeka prilikom prve posete. Pristup stomatologa pri prvom dolasku je podjednako važan kao i priprema malog pacijenta kod kuće.
Poznata izreka kaže da se čovek treba čuvati malog bola. Mali bol za tren postane veliki bol ako ga na vreme ne tretiramo. Čemu svakodnevno se trudite da naučite vaše pacijente?
Pacijentima uvek, bez obzira da li su deca ili odrasli, skrećem pažnju na važnost pravilnog održavanja higijene usta i zuba. Prevencija je najvažniji deo svake grane medicine pa tako i stomatologije. U lekarskim krugovima je opšte poznat izraz- „bolje sprečiti nego lečiti“. Ukoliko su pacijenti u mogućnosti da se pridržavaju određenih pravila I prate uputstva stomatologa u velikoj meri će rešenja za svaki problem biti prihvatljivija na zadovoljstvo pacijenta i stomatologa.
Koji je bio najveći izazov kao doktoru za vas?
Najveći izazov je bio i ostao – pružiti pomoć pacijentima sa posebnim potrebama i prilagoditi pacijente koji su nepogodni za rad. Bez obzira da li postoji fizički ili mentalni hendikep, svaki pacijent ima pravo na najbolji mogući tetman. Lepo je i humano biti lekar ali svako mora biti čovek na prvom mestu.
Koje su najčešće greške koje pravimo u higijeni zuba i možete li nam ukratko objasniti kako na pravilan način da to radimo?
Najčešće greške u dečjem uzrastu su usled neobaveštenosti roditelja. Većina je uverena da su loši šećeri oni koji se nalaze u čokoladama i zaslađenim napitcima. Treba biti svestan da se nepravilan unos bilo kojih namirnica pa i voća može odraziti na stanje zdravlja usta i zuba. Pranje zuba pred spavanje a zatim konzumacija bilo kojih namirnica je jedna od najlošijih stvari koja može da se uradi. Redovno i pravilno održavanje podrazumeva pranje zuba bar dva puta dnevno sa naglašavanjem da je pranje pred spavanje deo rituala održavanja higijene posle koga ne bi trebalo unositi ni hranu ni piće. Tehnike pranja su razne pa je najbolje savetovati se sa stomatologom o izboru četkice, paste I pravilnom načinu pranja zuba.
Koja namirnica je glavni neprijatelj zubima i zbog čega?
Šećeri predstavljaju najvećeg neprijatelja jer su njihovi sastojci neophodni za opstanak bakterija koji utiču na pojavu karijesa. Namirnice koje unosimo su bitne ali je ipak prioritet održavanje na pravilan način.
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

VEĆ SE PRIMENJUJE U LEČENJU: Rusija proizvela lek protiv raka, nema pandan u svetu

MOGUĆI ZNACI SRČANOG UDARA: Šta da radite kada primetite prve simptome?

NOVI TIP ANTIBIOTIKA: Mogući napredak u lečenju tripera

BEZ IGLE: Britancima obolelim od melanoma uskoro dostupna eksperimentalna vakcina
