Groznica na usni – koliko traje i kako se leči
Groznica (herpes labialis) je izazvana humanim Herpes simplex virusom.
Ovaj virus obuhvata dva tipa virusa, HSV -1 (izaziva herpes labialis) i HSV-2 (genitalni herpes).
Happy BSC je spremio za vas najmoderniju mobilnu aplikaciju da biste nas lakše pratili i bili u toku sa svim vestima. Našu aplikaciju možete preuzeti za ANDROID i iPHONE
Stepen zaraznosti herpesa je veliki i prenosi se direktnim kontaktom. Često se javlja kod mlađe populacije i to najčešće u ranom detinjstvu direktnim kontaktom sa kožom i sluzokožom inficirane osobe.
Tokom prvog kontakta i zaraze herpes virusom, nastaje primarna infekcija. Groznica se najčešće javlja na usni, u vidu otoka i crvenila, dolazi do pojave ranica, otežanog gutanja, praćeno povišenom temperaturom i uvećanim limfnim žlezdama.
Promene se povlače nakon 2 nedelje. Primarna infekcija može proći i bez simptoma. Virus nakon toga ostaje neaktivan u nervnim ćelijama.
Do ponovne aktivacije virusa najčešće dolazi nakon intenzivnog izlaganja suncu, premora, trauma, smanjenog imuniteta, emocionalnog stresa, infekcija gornjih disajnih puteva.
Virus se lako prenosi kapljičnim putem. Širi se upotrebom zajedničkog pribora za jelo i higijenu i direktnim kontaktom. Najveći stepen prenošenja virusa je kada se pojave mehurići, a zatim pucaju, ostavljajući ranice
Nakon što se virus aktivira, promene se najčešće javljaju na usnama, a nešto ređe se mogu javiti i na koži oko usana, sluzokoži nosa i usta.
Groznica na usni prolazi kroz 4 faze
Faza 1 – svrab, peckanje, crvenilo na usni
Par dana pre izbijanja promena na koži javlja se svrab i/ili peckanje i crvenilo, obično na granici usne i kože. Mesto na kome se javlja groznica je otečeno i bolno.
Faza 2 – na usni su vidljivi mehurići ispunjeni tečnošću
Faza 3 – mehurići prskaju stvarajući ranice
Faza 4 – ranice se suše formirajući žućkaste kraste
Kompletan oporavak traje 8-10 dana, a ukoliko groznicu na usni tretiramo sredstvima za lečenje, taj period može biti i kraći.
Herpes na usni je zarazan dok god se koža kompletno ne zaleči!
Koliko se često javlja?
Kod osoba koje su sklone učestaloj pojavi groznice na usni, promene se javljaju 3-4 puta godišnje, a nekada i češće. Na mestu gde je nekada bio herpes moguća je pojava beličastih fleka.
Da li majka može preneti groznicu na usnama bebi?
Da, može. Period majčinstva, naročito u prvoj godini je veoma stresan za roditelje, a naročito za majke čije telo je prošlo kroz brojne promene. Usled neredovnog spavanja, novih obaveza i neredovnog ritma života i stresa, majke su podložne padu imuniteta i čestoj pojavi herpesa na usni.
Najčešće se dešava da majke sasvim slučajno prenesu svojoj bebi i deci herpes, proveravajući da li je hrana prevruća, ljubeći ih, ili upotrebom istog pribora kod starije dece, trudeći se da nahrane decu koja nemaju jak apetit.
Kako sprečiti ponovnu aktivaciju i širenje virusa?
- Oprati svaku stvar koja je možda imala kontakt sa herpesom
- Ne deliti pribor za jelo i druge lične stvari sa osobom koja ima groznicu na usni
- Ne deliti kreme za lečenje groznice sa drugim osobama.
- Ne ljubiti se ili imati oralni seks sa osobama koje imaju simptome groznice.
- Ne dirati prstima mehuriće ili ranice u cilju sprečavanja širenja na ostale delove tela. U slučaju kontakta sa promenom, obavezno oprati ruke.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74