OPASNO PO ZDRAVLJE! Hodanje sa mobilnim može da izazove OVO oboljenje
Da li vam se dešava da dok hodate uporedo koristite i mobilni telefon? Većina vas će verovatno odgovoriti potvrdno na ovo pitanje. Ali da li ste se ikada zapitali kako hodanje sa mobilnim telefonom u ruci utiče na vaš hod i sistem organa za kretanje?
Ovo je upravo pitanje kojim su se pozabavili istraživači sa Univerziteta primenjenih nauka Campus Wien, a ono što su otkrili moglo bi da vas natera da ispustite svoje mobilne telefone, barem dok hodate.
Studija koju je objavio renomirani časopis Heliion sprovedena je u jednoj od najmodernijih interaktivnih laboratorija za analizu hoda i opšte svakodnevnog ljudskog kretanja u realnom vremenu – GRAIL – koja se nalazi na ranije pomenutom Politehničkom kampusu u Beču, što je čini jedinom politehnikom u čitavu Austriju koja je tako napredna i uopšte jedinstvena laboratorija.
OVU ODEĆU NIKAKO NE OKREĆITE NAOPAKO PRE PRANJA: Evo pomoću kojih trikova možete da je SPASITE
Rezultati su zabrinjavajući
Cilj istraživanja je bio da se utvrdi kako se normalna šetnja razlikuje od one tokom koje osoba koristi pametni telefon. I zaista, razlika je značajna, a ono što su vođa istraživanja Sebastijan Durstberger i njegov tim otkrili je pomalo zabrinjavajuće. Naime, dok hodamo dok koristimo mobilni telefon, brzina hoda se usporava, stepenice postaju sve šire, a naše telo pritiska dugme za takozvani sigurnosni režim.
Povoljna je okolnost što širi koraci smanjuju mogućnost pada, ali sa druge strane dolazi do većeg opterećenja spoljašnje strane kolenskog zgloba, a dugoročne posledice nisu baš obećavajuće jer se na ovaj način hrskavica i meniskusi godinama gube otpor, što prema najmračnijim prognozama istraživača danas-sutra može izazvati osteoartritis.
Za potrebe studije, 27 ispitanika je hodalo po specijalno napravljenoj traci za trčanje ispred zakrivljenog ekrana od 180 stepeni na kome je projektovano virtuelno okruženje, praćeno zvucima stvarne pozadinske buke. Šta se moglo primetiti? Mali markeri na različitim delovima tela subjekta prikazivali su njihove pokrete u trodimenzionalnom obliku u realnom vremenu i određivali vrednost pokreta zgloba i sile koja se stvara.
Zahvaljujući mernim pločama u traci po kojoj su ispitanici hodali, bilo je moguće očitati opterećenje i položaj stopala. Osim hodanja, ispitanici su se bavili i računanjem – prvi put napamet, a onda im je pomogao, pogađate, pametni telefon. I tako je primećena razlika u hodu.
Ova saznanja, do kojih je došla najveća politehnička ustanova u Austriji sa više od 8.000 studenata, omogućavaju stručnjacima iz oblasti fizioterapije, sporta, ishrane i tehnologije da razviju aplikacije, kao i pametne telefone i sprovode osnovna istraživanja usmerena na aplikacije.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74