
Foto: wikipedia
Francuski stručnjaci skenirali čuvenu Paganinijevu violinu
Violina, koju je 1743. godine napravio čuveni instrumenata Đuzepe Bartolomeo Gvarneri del Gesu, sada se samo povremeno donosi da bi je svirali vrhunski svetski muzičari.
Francuski stručnjaci su tokom vikenda rendgenskim zracima skenirali čuvenu Gvarnerijevu violinu koju je svirao italijanski kompozitor i virtuoz Nikolo Paganini u 18. veku, nadajući se da će otkriti tajnu njenog magičnog zvuka.
PRIRODNI NAČINI ZA BOJENJE JAJA: Bez hemije, a tako intenzivna boja
Omiljeni muzički instrument virtuoza iz Đenove u Italiji, nazvan ‘Il Cannone’ (top), postao je vlasništvo njegovog rodnog grada nakon njegove smrti 1840. godine.
Violina, koju je 1743. godine napravio čuveni instrumenata Đuzepe Bartolomeo Gvarneri del Gesu, sada se samo povremeno donosi da bi je svirali vrhunski svetski muzičari.
Stručnjaci iz Evropskog instituta za sinhrotronsko zračenje (ESRF) u Grenoblu skenirali su instrument i ustanovili da je i dalje u veoma dobrom stanju uprkos znacima habanja i neizbežnim malim oštećenjima izazvanim godinama.
„Mikropukotine ima, ali na njima nema potrebe da se interveniše. Violina je u dobrom stanju“, rekli su stručnjaci.
Dodajući da je to izuzetan instrument kada je u pitanju kvalitet zvuka. Nadamo se da će nam nova otkrića pomoći da bolje razumemo tajnu tog magičnog zvuka“, rekao je Pol Taforo iz ESRF-a.
Luiđi Paolasini iz ESRF-a, koji je bio zadužen za realizaciju projekta, rekao je da je violina osigurana na 30 miliona evra i da je prevezena iz Đenove u Grenobl na ispitivanje. ESRF laboratorija je jedna od najboljih svetskih radionica za popravku i restauraciju predmeta istorijskog kulturnog nasleđa.
Funkcioniše kao džinovski mikroskop koji „snima” položaj i kretanje atoma u kondenzovanoj i živoj materiji i otkriva strukturu materije u svoj njenoj lepoti i složenosti.
Pruža neprevaziđene mogućnosti naučnicima u istraživanju materijala i žive materije u veoma širokom spektru oblasti: hemija, fizika, arheologija i kulturno nasleđe, strukturalna biologija i medicinske primene, nauke o životnoj sredini, informacione nauke i nanotehnologija.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

DEPRESIJA MEĐU TINEJDŽERIMA? Evo i zašto, RODITELJI REAGUJTE DOK NIJE KASNO

DECA I EKRANI: Da li mališanima treba davati elektronske uređaje?

RODITELJI PRAVE OVE GREŠKE: Obratite pažnju šta je u pitanju
