IZNENADIĆETE SE: Ovo su najčešće greške koje prave mladi roditelji!
Kad postanete roditelj, imate milion pitanja i dilema. Nesigurni ste, uplašeni i pravite greške iz neznanja. Otkrivamo vam gde najviše greše mame i tate u prvih šest meseci bebinog života. Pre nego što dobiju bebu, mnoge mame i tate dobro se informišu o tome kako treba da je hrane i neguju. Korisne savete dobijaju od pedijatra, patronažne sestre ili prijatelja koji već imaju decu.
– Međutim, šta treba ili ne treba da rade sa detetom kada je njegov motorni razvoj u pitanju, to im najčešće niko ne govori. Baš zato u vezi sa tim roditelji imaju i najviše nedoumica – kaže Snežana Milanović, diplomirani fizioterapeut u Centru za korektivnu gimnastiku i fizikalnu terapiju.
Prema njenim rečima, ovo su najčešće greške koje roditelji prave u bebinih prvih pola godine života.
Beba ne boravi u ležećem položaju na stomaku
Ovo je najčešća greška u prvim mesecima detetovog života koja sputava njegov normalan razvoj kretanja.
– Položaj na stomaku bebu priprema za puzanje jer podstiče telo na odizanje. U ovom položaju dete nauči da se odupire, uspravlja i da krene napred. Održavanjem položaja postepeno uspostavlja ravnotežu – u početku će se kriviti na jednu ili drugu stranu, ali vremenom će vaša beba biti sve bolja – objašnjava Milanovićeva.
Stavljanje prstiju u bebine šake
Sve bebe po rođenju imaju stisnute pesnice zbog prisutnog refleksa hvatanja. Ako im stavite svoje prste u šake, jako će vas stisnuti.
– Iako je ovo izuzetno prijatan osećaj, nemojte to da radite i takođe nikako ne stavljajte igračke bebi u ruke. Nasuprot tome, bebu mazite po nadlanici, kako biste je stimulisali na otvaranje šake što ona spontano povremeno radi – savetuje naša sagovornica.
Krajem trećeg meseca bebine šake biće otvorene i ona će se igrati sa svojim prstićima. U slučaju da vaša beba u ovom uzrastu i dalje ima stisnute pesnice, obratite se lekaru.
Prerano stavljanje u sedeći položaj
Većina roditelja svoju bebu stavlja u sedeći položaj sa šest meseci, bez obzira na to da li ona pokazuje inicijativu za sedenjem ili ne. Poenta je da ne forsirate dete jer prerano postavljanje u sedeći položaj pre svega nije dobro zbog kičme. Kičma u tom uzrastu, u većini slučajeva, nije spremna da drži dete u uspravnom sedećem položaju. Mnogi roditelji ne znaju da sedenje deteta nema toliko veze sa kukovima, koliko sa kičmenim stubom i njegovim razvojem.
Odustajanje od terapije za korigovanje deformiteta
Tri najzastupljenija deformiteta kod beba na rođenju su problemi u razvoju kukova, tortikolis (krivi vrat) i kriva stopala. Neki od njih se vide odmah, a drugi malo kasnije u prvim mesecima života.
– Čim nešto primete, roditelji odmah vode decu kod ortopeda ili fizijatra koji preporučuju odgovarajuću terapiju. Nažalost, pojedine mame i tate iz raznih razloga u nekom trenutku odustaju od terapije. Misle da će to proći samo od sebe ili da je lekar pogrešio, a to nije dobro jer nelečeni ili nedovoljno izlečeni deformiteti ostavljaju posledice u većoj ili manjoj meri za ceo život – upozorava naša sagovornica.
Izvor: zena.blic.rs
Foto: Pixabay
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74