
Foto: Pixabay/Ilustracija
„POVRĆE SREĆE“ KOJE ČINI ČUDA: Snižava holesterol, smanjuje upale, štiti krvne sudove
U prokelju postoji jedna važna aminokiselina koja se zove triptofan koja izaziva stvaranje serotonina, odnosno hormona sreće.
Povrće je svakako najbolji izbor kada je reč o svakodnevnoj ishrani. Ukoliko ne znate šta danas da kuvate, skuvajte jednu šargarepu, krompir i sitno seckan luk i učinićete dobru stvar za svoj organizam, dodajte malo začina, a ukoliko imate i prokelj, to će dodatno detoksikovati i obradovati vaš organizam, jer ga nazivaju još i biljkom sreće.
Snižava holesterol
Visok sadržaj biljnih vlakana u prokelju (preko 15% preporučenog dnevnog unosa) pomaže snižavanju holesterola. Vlakna se vezuju za žučne kiseline koje učestvuju u procesu varenja masti (a jetra ih proizvodi od holesterola). Kako se žučne kiseline vezuju za ova vlakna, jetra proizvodi nove količine koje će pomoći u daljem varenju masti, a za to opet koristi slobodan holesterol iz krvi, i posledično smanjuje njegovu koncentraciju. Takođe, deluje i kao detoks tela.
Pun je antioksidanta
Prokelj sadrži mnoštvno antioksidanata, uključujući vitamine C, E i A, kao i minerale mangana. Sem toga bogat je i flavonoidima (izorhamnetin, kverticin i kempferol) koji takođe učestvuju u zaštiti ćelija od oksidativnog stresa.
NEVIĐENA DIJETA! BUKVALNO TOPI KILOGRAME
Reguliše upalne procese
Prokelj obiluje glukobrazicinom (predstavnik glukozinolata), koji se pokazao odlično u borbi protiv inflamacije na genetskom nivou, time što inhibira aktivaciju prokarcinogena, a sam se konvertuje u molekule indol-3-karbinola. Osim toga, jedna i po šolja prokelja sadrži oko 430 mg omega-3 masnih kiselina (oko ⅓ dnevno preporučene količine) koje su suštinski deo antiinflamatornih procesa u našem telu. Konačno, vitamin K se pokazao kao efikasni regulator odgovora našeg tela na zapaljenske procese.
Zaštita kardiovaskularnog sistema
Regulacijom zapaljenskih procesa prokelj pomaže u borbi protiv srčanog udara, ishemijske bolesti srca i arterioskleroze. Sem toga, ranije opisano dejstvo na regulaciju holesterola u krvi smanjuje mogućnost blokade krvnih sudova.
Probava i dijeta
Jedna šolja prokelja sadrži četiri grama (16% dnevnog unosa) biljnih vlakana, koja mogu pomoći pri varenju, u sprečavaju zatvora i održavanju niskog nivoa šećera u krvi. Sulforafan u prokelju takođe štiti povšinski sloj želuca time što sprečava prekomerno razmnožavanje Helicobacter pylori, bakterije koja može dovesti do većih zdravstvenih problema sa želucem.
Termička obrada, priprema prokelja
Prokelj mnogi zovu i biljkom sreće, što nije slučajno. U prokelju postoji jedna važna aminokiselina koja se zove triptofan koja izaziva stvaranje serotonina, odnosno hormona sreće. Ako se prokelj kuva u vodi, određena količina pomenutih jedinjenja slabi. Ne preterujte sa termičkom obradom, jer će prokelj biti premekan i siv, a imaće opor i intenzivan ukus, koji mnogi ne vole.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74
Pročitaj još iz rubrike

SKUPI TRETMANI VAM NISU POTREBNI: Do zdrave, sjajne i svilenkaste kose kod kuće

POZDRAVITE SE SA PODOČNJACIMA: Pomoću dve prirodne namirnice rešite problem

OVO JE PRAVA UMETNOST: Oblik grudi otkriva kakvog je seksualnog karaktera žena

SAVRŠEN IZBOR ZA VASKRŠNJI DEZERT: Najjednostavnija krem torta sa malinama
