Izvor: Kurir
20.01.2025 u 09:55
0

ZA SVE ONE KOJI PATE OD NEKIH SRČANIH PROBLEMA: Doktor otkriva najčešće uzroke tahikardije i drugih srčanih mana!

Ako imate osećaj da vam srce ne kuca kako treba, bilo da je u pitanju ubrzan srčani rad ili „preskakanje“ srca praćeno vrtoglavicom, kratkim dahom, zamaranjem i bolovima u grudima, odmah se javite lekaru.

Tahikardiju ili ubrzani rad srca iskusi mnogo ljudi, a taj osećaj opisuju kao preskakanje srca ili knedlu u grlu.

Pitali smo dr Ivana Đurića, lekara opšte prakse koliki je normalan broj otkucaja srca i kada govorimo o tahikardiji.

– Normalan broj otkucaja srca je od 50 do 100. Broj otkucaja ispod 50 računa se kao usporeni rad srca, dok se broj otkucaja preko 100 računa kao ubrzani rad srca i tada govorimo o tahikardiji. Broj otkucaja preko 120 smatra se urgentnim problemom koji zahteva odlazak u hitnu službu – objašnjava dr Đurić.

Prema njegovim rečima uzroci tahikardiji se brojni, a najčešće je u pitanju stres, problemi sa štitnom žlezdom, anemija, visoka temperatura, infekcije unutar organizma, bronhitis pogotovo hronični, problemi sa srcem poput upale srčane maramice, tumori, pojedini lekovi…

OBAVEZNO PROBAJTE: Nega usana zimi u 5 jednostavnih koraka!

Po mestu nastanka tahikardija delimo na: supraventrikularne tahikardije koje nastaju u pretkomorama i ventrikularne tahikardije koje nastaju na nivou komora.

– Kod pacijenata se najčešće javlja sinusna tahikardija koja nastaje kad je broj otkucaja više od 100 u minuti. Ritam je ovde i dalje pravilan, samo što je broj otkucaja veći od normalnog. Ova tahikardija obično pogađa mlađe ljude. Javlja se usled stresa, ubrzanog rada štitne žlezde, povišenog krvnog pritiska, preteranog konzumiranja kafe i cigareta, angine pektoris, nesanice i nedovoljno spavanja. Pacijenti se tada žale na bol u grudima, zamaranje, povišen puls…Kada se utvrdi uzrok tahikardije, terapija se uglavnom sprovodi beta-blokatorima ili kalcijumskim antagonistima, a problem se često rešava lekovima za smirenje – anksioliticima.

Atrijalna fibrilacija daje ozbiljne komplikacije

Sledeći tip tahikardije jeatrijalna fibrilacija, poznatija po nazivu aritmija absoluta i nastaje u pretkomorama.

– Ovakav tip aritmije je često prisutan kod angine pektoris, dijabetesa, srčane slabosti.Impulsi se u pretkomorama stvaraju toliko brzo, da pored toga što je broj otkucaja veliki, ritam je nepravilan. Zbog tako velikog broja impulsa, pretkomore ne mogu u potpunosti da se kontrahuju, tj. da istisnu krv u komore, pa se to naziva treperenjem. Usled treperenja pretkomora mogu nastati ugrušci, pa pored antiaritmika u terapiji, obavezno se propisuju i lekovi za zgrušavanje krvi.

Inače, ističe dr Đurić, ova vrsta aritmija može dati bol u grudima, slabost, malaksalost, može dovesti do komplikacija kao što je moždani udar, srčani zastoj, ali se i dešava da pacijent nema neke posebne tegobe.

Bolesti srca i krvnih sudova i dalje su ubica broj 1 u Srbiji: Sve intervencije koje se rade u Evropi radimo i mi, ali treba nam bolja prevencija

Kad broj otkucaja ide i do 300

Sledeći tip tahikardije je Volf –Parkison – Vajt sindrom.

– Kod ovog tipa ubrzanog rada srca impuls iz pretkomora umesto da stigne do AV čvora normalnim putem, on ga zaobilazi i ide pomoćnim putem što uzrokuje preranu aktivaciju komora. Leči se beta-blokatorima i antiaritmicima. Imamo i atrijalni flater, to je vrsta aritmije koja takođe počinje u pretkomorama, nastaje tako što impuls kruži po pretkomorama i karakteristično je da je broj otkucaja veoma visok, između 250 i 300.

Ventrikularne tahikardije su najopasnije

Postoje i ventrikularne tahikardije, a nastaju tako što se impulsi stvaraju u komorama i tako ubrzan rad smanjuje efikasnost srca kao pumpe jer komore ne mogu da se ispune i ispumpaju dovoljno krvi da bi snabdele organe.

– One znaju da traju kratko, samo nekoliko sekundi, ali ako potraju duže predstavljaju jedno od najurgentnijih stanja u medicini jer mogu da pređu u ventrikularnu fibrilaciju koja može da dovede do smrti. Manifestuju se bolom u grudima, plitkim dahom, malaksalošću, gubitkom svesti…

Kod tahikardija se u većini slučajeva lekovima postiže zadovoljavajući efekat. Ali nekada to nije dovoljno, pa je potrebno ugraditi pejsmejker ili uraditi ablaciju.

– U svakom slučaju ako imate često osećaj da vam srce ne kuca kako treba, bilo da je ubrzan srčani rad tahikardija ili imate preskakanje srca praćeno vrtoglavicom, kratkim dahom, zamaranjem i bolovima u grudima, vreme je da se javite lekaru.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter