TRAMPOVA SRPKINJA, NAJMOĆNIJA U SAD Želela sam da moj glas ima moć (VIDEO)
Sadašnji ekonomski pokazatelji u Srbiji su pozitivni i stvari idu na bolje u mnogim segmentima, ali je preostalo još dosta posla kako bi se, pre svega, poboljšao životni standard ljudi – ocenjuje ekonomske prlike u Srbiji v predsednica američke Savezne korporacije za osiguranje depozita FDIC Jelena Makvilijams koju mnogi nazivaju najmoćnijom srpkinjom u Trampovoj administaciji.
Makvilijams, koja je ovih dana u poseti Srbiji na poziv srpske Agencije za osiguranje depozita danas je održala predavanje na Beogradskoj bankarskoj akademiji na temu ''''Sistem osiguranja depozita u SAD-u''''.
U razgovoru sa novinarima kaže da primećuje da su u Srbiji "stvari sada malo bolje" u odnosu na period kada je otišla iz zemlje", da je grad je čistiji, da je životni standard takođe malo porastao, ali da je i preostalo još dosta posla…
– Sa lošeg smo se pomerili na malo bolje, ali to još uvek nije dobro. Svaka cast za reforme koje Srbija sprovodi, ali važno je privući strani kapital i obezbediti više domaćeg – rekla je Makvilijams za Tanjug.
Navodi da je važno da postoji vladavina prava, da se zakoni poštuju i jednako primenuju na sve, kao i da postoji predvidivost poslovanja, što je posebno važno stranim investitorima.
Reforme koje Srbija sprovodi veoma su važne ne samo zbog članstva u EU već same zemlje, ističe ona.
– Reforme koje se zahtevaju od Srbije, ako su dobre za napredak zemlje srpska vlada treba da sprovede bez pitanja da li će ući u EU ili ne, ako to doprinosi dolasku stranog kapitala – kaže ona.
Jelena Makvilijams, devojačko Obrenić rođena je u Beogradu 1973. godine, a iz Beograda je otišla 1991. godine.
Priseća se da se u Ameriku zaputila sa svega 500 dolara u dzepu na razmenu učenika u Kalforniju. Potom je završila studije političkih nauka na Univertitetu u Berkliju, a onda i poslediplomske studije prava. kao advokat radila je najpre u u Silikonskoj dolini, potom u Vašingtonu, a onda se obrela i u Centralnu banci, zatim Američkom senatu…
PROČITAJTE POSLEDNJE VESTI
NAJTUŽNIJI NIKOLJDAN Sin se obesio, muž umro, a kolač lome u nemaštini
ZAPUCAO MOĆNI "ERBAS" Vatrena moć najsavremenijih letelica (VIDEO)
SRBIN UBICA BEBE OD 17 DANA U krvi vozača-kamikaze nađeni tragovi sintetičke droge i hašiša
HVALA, ZVEZDO Milojević i zvanično otišao iz Ljutice Bogdana! VIDEO)
Kako priča pozvali su je da radi kao advokat u 12. najvećoj američkoj banci, a onda je stigao poziv iz Trampove administracije da vodi državnu korporaciju za osiguranje depozita koja raspolaže sa 13 miliona dolara depozita i zajedno sa centranim bankama saveznih država nadležna je za kontrolu poslovanja oko 3.700 banaka koje imaju dozvolu za rad u svim američkim državama.
U američkoj vladi primećuje nema mnogo Srba jer generacijama naša dijaspora nije školovala ljude za diplomatiju.
– U Americi možete lepo da zaradite ako se bavite bilo kojim poslom i ako dosta radite, ali je mnogo teže ubaciti se u politički lanac gde imate moć odluka. Meni je bilo bitno da se probijem u te krugove gde imam moć odlučivanja – rekla je ona.
Objašnjava da je korporacija nezavisna u radu i da, recimo, mogu da je smene samo ako prekrši zakon, budući da je za nju glasao Senat.
– Ne sarađujemo mnogo sa Belom kućom, da bismo zadržali nezavisnost i trudimo se da interakcije budu minimalne – objasnjava sagovornica.
Sistem u korporaciji je takav, objašnjava Makvilijams, da praktično iznad sebe nema šefa, ali to ne znaci da ne mora, kako kaže, da poštuje odrednja pravila koji su veoma rigorozna.
– Na primer, ne smem da uzmem kafu ili piće od nekoga ko radi za banku ili ako me neko zove na ručak, ja moram da ga platim iako je u okviru neke konferencije. To je postavljeno tako da bi se sprečila svaka moguća korupcija – ističe ona.
Budući da mnogo radi, kaže sa žaljenjem, Beograd, grad u kome je rođena ne može češće da poseti.
Poslednji put bila je u Srbiji pre dve godine i to svega dva dana jer je otac želeo da ga odvede u Crnu Goru na porodično imanje i pokaže gde želi da bude sahranjen.
U Americi njena porodica, koja se takođe preselila 2001. neguje odnose sa našom dijaporom. Sprski jezik, priča ona, takođe veoma neguju, te u kući svi pričaju na srpskom, čak i ćerka koje je rođena u SAD 2001. godine.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74