LUČIĆ DO DETALJA O SVIM PODVIZIMA I RAZVOJU: Telekom Srbija će i ove godine isplatiti dividende…
Generalni direktor kompanije “Telekom Srbija” Vladimir Lučić tokom medijskog istupanja dočarao je snagu Telekoma Srbija i finansijsku nadmoć u svom sektoru, i pored svih globalnih problema koji okupiraju svetsku ekonomiju. Tome svedoče i prihodi od 120 milijardi dinara, a to je rad od 11 posto u odnosu na 2021. godinu.
„Naša optička mreža je prošla pored 1,35 miliona domaćinstava i time smo Srbiju stavili u rang razvijenih zemalja. Ono što je posebno značajno jeste da smo prošle godine imali više od 100.000 novih korisnika televizije i interneta, što je fanatističan rezultat.“
Po svemu sudeći svetska kriza nije nimalo ugrozila razvojnu strategiju Telekoma, a tome svedoče i finansijska situacija.
„Svetska kriza nije ugrozila razvojnu strategiju Telekoma Srbija. Na to ukazuju i podaci da smo u 2022. godini došli do rekordnih 120 milijardi dinara prihoda što predstavlja rast od 11% u odnosu na 2021. godinu. Takođe, EBITDA je 49,4 milijarde, što je rast od 10%. Kada je reč o konsolidovanom izveštaju na nivou Grupe, prihodi su 168 milijardi, što predstavlja rast od 8% i EBITDA je 68 milijardi, što je rast od 23%. Treba da kažem da smo najveći rast imali u segmentu TV korisnika koji je 1.651.000 što je više za 12,5%, kao i interneta gde smo prešli 1.500.000 korisnika i zabeležili rast od 8%. Ovakav broj korisnika dodatno ojačava poziciju Telekoma Srbija i trend je takav da će rast prihoda i korisnika biti siguran u sledećih pet godina.“
S obzirom na to da su u telekomunikacionoj igri, objasnio je i da li je profit veći nego 2021. godine i da li će akcionari dobiti dividende.
„Što se tiče profita i dividendi, možemo obradovati akcionare da će Telekom Srbija i ove godine isplatiti dividende. I pored značajnog skoka kamata ostvarili smo profit veći nego 2021. godine i on iznosi 13,3 milijarde dinara. Profit bi bio skoro 3,5 milijardi dinara veći da su kamate bile na nivou 2021. I pored toga, ponavljam, uspeli smo da rastom prihoda nadoknadimo ovu razliku i da imamo veći profit. Dividende će biti isplaćene u vrednosti 50% profita i iznosiće 6,7 milijardi dinara. Ovim putem bih podsetio da je Telekom za svojih 26 godina postojanja isplatio preko milijardu evra dividendi akcionarima.“
Javnost spekulište o tome da će uskoro preuzeti i Globatel mrežu, stoga je istakao i da li je to njihova nova akvizicija.
„Nameravamo da preuzmemo Globatel i mislimo da je to dobar poslovni potez. Svi oni koji analiziraju bilanse Globatela treba da znaju da MVNO veći deo svog prihoda daje operatoru od koga iznajmljuje mrežu, u ovom slučaju je to bio operator A1. Kada saberete Globatelovu zvaničnu EBITDA i deo koji su plaćali A1, dođete do prave vrednosti profita ovog operatora. To će posle završetka akvizicije biti deo profita Telekoma Srbija. Oni imaju 92 hiljade aktivnih korisnika, pretežno među mladima, a to je segment gde je MTS u zadnjih desetak godina imao pad tržišnog udela. Novi korisnici i novi podbrend omogućiće nam novi rast u ovom segmentu. O detaljima komercijalne ponude ne mogu da pričam zbog poslovne tajne, ali mogu reći da je ponuda koju smo dobili povoljnija od one kojom se licitira u javnosti.“
Lučić se tokom medijskog istupanja dotakao i načina koji bi Evropski parlament mogao da ih podrži i otkloni sve nedoumice u vezi sa poslovanjem.
„Odluke Evropskog parlamenta i sve što se dešavalo su dobra lekcija United Grupi da ne može da se uradi sve što se želi i pored agresivne medijske kampanje i ulaganja miliona evra u kompanije za lobiranje kao što je Britanski Highgate. Od 14 ciljanih amandmana usvojena su dva gde se pominje Telekom Srbija, a prvi put se United Grupa pominje u amandmanu 17c zbog medijskih pritisaka koje su primenjivali na evroparlamentarce.
Duboko poštujemo odluke evropskog parlamenta i smatramo da ćemo našom otvorenošću i transparentnošću otklonite sve nedoumice o poslovanju Telekoma Srbija, pre sledećeg izveštaja. Smatramo da evropski parlament treba da pohvali primer Telekoma Srbija jer mi promovišemo saradnju sa evropskim institucijama, kompanijama i medijima. Mi smo partneri EIB, Euronews-a i Vodafona i prva smo srpska kompanija koja je otvorila predstavništvo u Briselu.“
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74