Ukazao je da Vlada Srbije iskreno žali i zbog tragičnog nasilja koje se dogodilo 24. eptembra, u Banjskoj, ali i napomenuo da je važno to što Kurti nije dozvolio misiji Evropske unije na Kosovu (Euleks) da učestvuje u istrazi nakon tog događaja.
– Kako je rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, imamo značajne dokaze da je nenaoružanim zatvorenicima uskraćena medicinska pomoć, a u najmanje jednom slučaju ubijeni su iz vatrenog oružja dok su ležali na zemlji – rekao je Đurić.
Zato je, dodaje, potreb na potpuna međunarodna istraga, kako bi se došlo do saznanja o onome što se dogodilo.
PREMIJERKA SE SASTALA SA ZVANIČNICOM UMNIKA: Beograd je upozoravao na brutalnost prema Srbima na KiM
Ambasador Srbije je upitao i zašto se pripadnici kosovskih bezbednosnih snaga uopšte nalazi na severu, na kojem su Srbi dominantno stanovništvo i što je, napominje, dozvoljeno samo uz odobrenje NATO-a, na osnovu sporazuma.
Đurić je ukazao i na dug niz zloupotreba koje bi mogle stvoriti uslove za takav incident, poput onog u Banjskoj.
– Ipak, godinama upozoravamo da je stanje ljudskih prava na Kosovu nepodnošljivo i da će pre ili kasnije neko – iz čiste frustracije i očaja – uzeti stvari u svoje ruke, samo da bi obezbedio svoje osnovne sigurnost i opstanak i sigurnost njihovih domova i porodica – rekao je Đurić.
Ističe i da Srbija nema nikakav podsticaj, ni politički ni ekonomski, da bi izazvala vojni sukob, već je upravo suprotno, Vlada Srbije čini sve što je u njenoj moći da deeskalira tenzije.
– Trudimo se da svakog srpskog građanina koji je umešan u nasilje smatramo potpuno odgovornim. Tražimo od naših međunarodnih partnera u Vašingtonu i Briselu da ovlaste misiju NATO-a, Kfor da preuzme policijske i bezbednosne dužnosti u regionima naseljenim Srbima, i pozivamo na uspostavljanje međunarodne istrage o tome šta se dogodilo u Banjskoj 24. septembra. Samo bismo voleli da Kurti uradi isto – rekao je ambasador Đurić.