SEZONA SLAVA , A I DOČEK SE BLIŽI: Mali saveti koji čuvaju zdravlje i liniju
Zakoračili smo u kalendarski deo godine kada su učestale proslave slava, koje nas lagano uvode u praznični period.
Bogate trpeze mamiće na zalogaj dva više. Kako nam neumerenosti u hrani i piću ne bi zadale dodatne muke i naknadna kajanja, setimo se nekoliko saveta i smernica u pogledu pravilne ishrane, ali i bezbednosti hrane, koji, nadamo se, mogu biti od pomoći da slavlja prođu bez „posledica“.
Umerenost
Izobilju hrane i pića je teško odoleti, ali probajte da nađete meru.
Ovo je posebno važno za one koji već imaju neko od hroničnih oboljenja (kao što su hipertenzija ili dijabetes) ili stanja sa povećanim zdravstvenim rizikom (hiperholesterolemija, prekomerna težina i sl.), kod kojih je ishrana važan faktor u lečenju i prevenciji neželjenih zdravstvenih događaja.
Neumereni unos kako alkoholnih tako i bezalkoholnih pića može nepovoljno uticati na zdravlje, nove neželjene kilograme i druga kajanja, nakon praznovanja.Ne zaboravite i da umerenost nije samo u duhu pravilne ishrane, već i predstojećih praznika.
NAUKA KONAČNO POTVRDILA: Muž vam je zaista krivac za VISOK PRITISAK, a evo i zašto
Raznolikost
Uživajte u raznolikosti izbora i ukusa, uz vođenje računa da su u ishrani i u danima slavlja zastupljene sve osnovne grupe namirnica.
Posebno obratite pažnju na unos svežeg voća i povrća, koji bi trebalo da je svakodnevan, jer su ove namirnica bogati izvori vlakana, vitamina, minerala i drugih korisnih hranljivih sastojaka koji su dobri saveznici u jačanju imuniteta i drugim blagotvornim efektima po zdravlje.
Dopunite izbor namirnica suvim (smokve, šljive i sl.) i jezgrastim voćem (orasi, lešnici i sl). Voditi računa u pogledu unosa suvog voća jer iako predstavlja dobar nutritivni izvor ima visok sadržaj šećera i veću energetsku vrednost u odnosu na sveže voće (dnevna porcija neka bude do 30 g). Takođe, birajte jezgrasto voće bez dodate soli/šećera.
Uobročenost
Redovne obroke ne preskakati u iščekivanju slavske trpeze! Voditi računa da se režim ishrane u periodu proslava značajno ne poremeti, te da se održi relativna redovnost u konzumiranju hrane, kroz unos 3 glavna obroka i 2 užine.
Ne ići po repete – Između posluženja pravite pauze. Potrebno je vreme da do mozga dođe informacija da je stomak pun. Za desetak minuta, možda shvatimo da smo siti, ili da nam je potrebna sasvim mala porcija da bismo utolili glad i želju za hranom.
Bezbednost hrane – Mislite o tome jer je ona preduslov svakom uživanju u hrani. Poštujte osnovne principe higijenskog režima u radu sa hranom:
– Namirnice čuvati na odgovarajućoj temperaturi! Temperaturni režim je jedan od ključnih faktora u bezbednosti hrane, od termičke obrade namirnica do uslova čuvanja termički obrađenih i sirovih namirnica, posebno onih koje se ubrajaju u kategoriju lako kvarljivih, kao što su: meso i proizvodi od mesa, kremasti kolači, ruska i ostale salate sa majonezom, jajima i sl.
Hranu ne ostavljati duže od dva sata na sobnoj temperaturi
– Poseban oprez je potreban u manipulaciji namirnicama koje se učestalije konzumiraju sirove, jer nose veći epidemiološki rizik, kao što su sveže voće i povrće. Sveže voće i povrće je potrebno temeljno oprati pod mlazom tekuće higijenski ispravne vode i očistiti; kod svežeg kupusa, spoljašnje listove odstraniti i prati list po list, pre i nakon mehaničke obrade (seckanja); sveže povrće koje se uobičajeno konzumira bez kore (npr. krastavac), oljuštiti, uz pranje pre i posle ljuštenja.
– Čistoća i higijenska manipulacija priborom i opremom u svim stadijumima pripreme i čuvanja hrane.
Ne koristite isti pribor u manipulaciji sirovim i gotovim, termičkim obrađenim namirnicama, bez prethodnog pranja vrelom vodom i deterdžentom
– Vodite računa o ličnoj higijeni, naročito, pravilnom i redovnom sprovođenju higijene ruku, koristeći sapun i higijenski ispravnu vodu u trajanju od minimum 20 sekundi, stoji na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Ne zaboravite da ljudski faktor ima važnu ulogu u kontaminaciji hrane, s obzirom da se ona najčešće zagađuje mikrobiološkim agensima koji se prenose putem prljavih ruku.
Mali saveti
Nema potrebe za dosoljavanjem. Hrana na trpezi je sasvim sigurno već dovoljno slana. Vodite računa o unosu dodatog šećera. Podelite radost i dezert sa bližnjima.
Unosite dovoljno tečnosti prevashodno unosom vode. Ne zaboravite da alkohol „otvara“ apetit i doprinosi ukupnom energetskom unosu.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74