Milan Stanković, Marko Kon, Moje 3: Sećate li se svih predstavnika Srbije na Evroviziji?
Srbija na ovogodišnjem takmičenju za Pesmu Evrovizije nastupa sa pesmom „Ramonda“ koju izvodi Teya Dora. Ona će svoj prolazak u finale, zakazano za 11. maj, tražiti u prvoj polufinalnoj večeri gde nastupa pod rednim brojem dva. I dok se do početka ovogodišnjeg takmičenja sitno broji, red je da se prisetimo izvođača koji su nas predstavljali od 2007. godine.
Baš te 2007. godine Srbija je prvi put nastupila kao samostalna država. Ujedno, tada je zabeležen najveći uspeh sa pobedom Marije Šerifović i pesmom „Molitva“. Mesto u najboljih pet na ovom takmičenju, Srbija je zabeležila još dva puta. U tome su uspeli Željko Joksimović 2012, a deset godina kasnije to je pošlo za rukom i Ani Đurić Konstrakti.
U prethodnih 18 godina, Srbija je učestvovala 17 puta. Samo 2014. godine naša zemlja nije imala predstavnika na takmičenju, a poznato je i da je cela Evrovizija otkazana 2020. godine zbog pandemije koronavirusa.
Marija Šerifović – „Molitva“ (2007)
„Molitva“ je pobedila na nacionalnom takmičenju Beovizija i tako osvojila kartu za Evroviziju koja se te 2007. godine, nakon pobede grupe Lordi, održavala u Finskoj. Tekst pesme koja je preselila Evroviziju u Beograd napisao je Saša Milošević Mare, a komponovao ju je Vladimir Graić.
Od ukupno 41 zemlje koje su učestvovale, Srbija je u finalu maksimalnih 12 poena dobila od devet država – Crne Gore, Austrije, Finske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, (Severne)Makedonije i Mađarske. „Desetke“ su stigle od Norveške i Švedske.
„Molitva“ je finalu imala ukupno 268 bodova.
Jelena Tomašević – „Oro“ (2008)
Ulogu da predstavlja zemlju domaćina te 2008. godine, posle pobede na Beoviziji, dobila je Jelena Tomašević sa pesmom „Oro“. Pesmu je napisao Dejan Ivanović, a kompozitor je bio već poznato evrovizijsko lice Željko Joksimović.
I Jelena Tomašević je nastavila uspešan niz, pa je tako zauzela šesto mesto u finalu. Maksimalnih 12 poena „Oro“ je dobilo od Bosne i Hercegovine, Slovenije, Švajcarske i Crne Gore. „Desetke“ su stigle od (Severne) Makedonije i Hrvatske.
„Oro“ je u finalu imalo ukupno 160 poena.
Marko Kon – „Cipela“ (2009)
Iako je prvi put nastupio kao pevač, Marko Kon je sa pesmom „Cipela“ odneo pobedu na Beoviziji 2009. godine. Pesma je zapravo bila favorit žirija, ali tek četvrti favorit publike. To je bio i prvi neuspeh Srbije na samoj Evroviziji jer se „Cipela“ nije plasirala u finale.
Naime, ta pesma je zauzela 10. mesto u drugom polufinalu, međutim, pravilo je bilo i da žiri može da zameni desetoplasiranog i u finale pošalje neku drugu pesmu koja prema tadašnjem skoru nije prošla u finale. Tako je umesto „Cipele“ svoje mesto u finalnoj večeri dobila pesma „Lijepa Tena“ koju su izveli Igor Curkov i Andrea, predstavnici Hrvatske.
„Cipela“ je u polufinalu imala 60 poena.
Milan Stanković – „Ovo je Balkan“ (2010)
Prva godina bez Beovizija donela je nacionalno takmičenje „Tri pa jedan za Oslo“. Iz finansijskih razloga, nije bilo velikog takmičenja, pa je odlučeno da Goran Bregović komponuje tri pesme od kojih će publika odabrati jednu. Tekstove pesama je pisala Marina Tucaković, a takmičili su se još Emina Jahović i Oliver Katić.
Pesma „Ovo je Balkan“ koju je izveo Milan Stanković vratio je Srbiju u finale Evrovizije, pa je naša zemlja na takmičenju u Oslu zauzela 13. poziciju. Maksimalnih 12 poena te godine stiglo je samo od Bosne i Hercegovine, dok su po deset poena dali Francuska i Švajcarska.
Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.
Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74