Izvor: Telegraf.rs
15.05.2025 u 16:26
0

ANTISEMITSKI NAPAD: Vandalizovano jevrejsko groblje u Somboru

Uništeno više od 30 spomenika na jevrejskom groblju u Somboru: "Članovi jevrejske zajednice u strahu"

Dok je ceo svet obeležavao 80 godina od kraja Drugog svetskog rata, nesumnjivo obeleženog genocidom nad jevrejskim narodom, na Jevrejskom groblju na somborskom Šikarskom putu su, za sada nepoznati vandali, uništili i oštetili preko trideset nadgorbnih spomenika.

Kako je saopštila ovdašnja Jevrejska opština vandalski čin pojedinca ili više učesnika uočen je posle prvomajskih praznika, nakon redovnog obilaska groblja od strane zaposlenog u Jevrejskoj opštini Sombor.

Kako kažu u JOS odmah je pozvano JKP „Prostor“, koje se i stara o ovom groblju, a obaveštena je i somborska policija, koja je izvršila uviđaj.

PROČITAJTE: NEISPRAVNE INSTALACIJE NA VOZILU: Izgoreo automobil ispred mesare, vatra zahvatila i ulazna vrata i izlog

Spomenici koji su oštećeni su sami po sebi teški, mermerni i potrebna je velika snaga da se poruše i izlupaju. Najviše je rušeno u starom delu groblja, u kojem počivaju preminuli koji uglavnom više nemaju ni naslednike koji bi se starali o njihovim grobovima. Razvaljena su i vrata pomoćne prostorije uz objekat u kojem se vrše obredi. Predstavnici Jevrejske opštine pretpostavljaju da su za sada nepoznati vandali na groblje upali kroz ogradu prema putu, jer je na tom potezu porušen deo zida.

Želimo da naglasimo da ovakav vandalski čin koji se desio u multikonfesionalnom gradu, kao što je Sombor, u nama, članovima Jevrejske zajednice, izaziva strah i bojaznost da smo ugroženi od strane NN lica, kako je navedeno u izveštaju policije. Smatramo da je ovo delo izvršeno od strane grupe osoba koji su namerno i sa mržnjom sproveli ovo vandalsko delo. Verujemo da su lica koja su izvršila takav antisemitski napad, osobe koje veruju da neće biti nađene i sankcionisane od strane državnih organa – saopštila je Jevrejska opština u Somboru.

Od pada Masade i Vespazijanovog rušenja Velikog hrama do ustanka u varšavskom getu, u razmaku od dve hiljade godina, najprogonjeniji narod sveta, jevrejski, pronašao je svoj put i do Sombora u kome su pripadnici ovog naroda preko dva veka davali svoj puni doprinos ekonomskom i kulturnom razvoju grada, ali za svega nekoliko dana aprila 1944. nakon višegodišnjeg progona, mađarski okupatori su 863 pripadnika jevrejskog naroda uputili u koncentarcioni logor Aušvic i druge nacističke fabrike smrti. Uoči Drugog svetskog rata u Somboru je bilo oko 1.100 Jevreja, a holokaust ih je preživelo svega 236, od kojih je 68 napustilo Sombor odmah po formiranju države Izrael 1948. godine, pa ih u ovom trenutku svega nekoliko desetina živi u gradu predaka.

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter